4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A tőzsdék eddig szárnyaltak és a nagy bankok és brókerházak elemzői is optimisták voltak az elnök megválasztása óta, mondván, jön az adócsökkentés, az állami költekezés, és ez milyen remek a tőzsdei cégeknek. Az elnök hivatali tevékenységének első két hete azonban van már, akit lehűtött közülük.

A Goldman Sachs közgazdászai a múlt hét végén adták ki elemzésüket, melyben Donald Trump elnökségének első két hete alapján vázolták fel a várható folyamatokat, és már jóval kevésbé optimisták, mint korábban. November 8-án az elemzők többsége gyorsan elfelejtette azt az addigi aggodalmát, hogy az elnök hivatalában is hasonló stílust követhet, mint kampányában, és csak a pozitívumokat hangsúlyozták: adóreform, költségvetési lazítás.

Eddig tartott a remény

A hozzáállás eddig nem is változott, a részvényárfolyamok november 8-tól meredeken emelkedtek, és januárban már ugyan lelassult a folyamat, de azért sikerült új csúcsot elérni. A Goldman Sachs elemzése viszont most értékeli Donald Trump elnökségének eddigi tapasztalatait, és jóval óvatosabb, mondhatni pesszimistább következtetésekre jutottak. Azt látják, hogy az elnök eddig elsősorban a bevándorlás és a kereskedelem kérdésére koncentrált, utóbbira leginkább a protekcionizmus jegyében.

S&P 500

Korábban úgy látták, hogy az adócsökkentés és a költségvetési lazítás több előnyt hozhat, és ehhez képest a bevándorlással kapcsolatos intézkedések és a kereskedelem esetleges korlátozása eltörpülnek. Most azonban mintha fordult volna a helyzet: az utóbbi kettőből adódó veszélyek sokkal nagyobbnak tűnnek, mint korábban. A részleteket a Goldman közgazdászai a Bloomberg szerint 3 fő pontban foglalják össze.

Béna kacsa?

Az első, ami aggodalmukat felkeltette, az Obamacare-nek nevezett egészségbiztosítási rendszerrel kapcsolatos huzavona. Kampányában Trump és a republikánusok végig szidalmazták ezt a megoldást, amely 20 millió, korábban biztosítás nélküli embernek tette lehetővé, hogy egészségügyi ellátásban részesülhessenek. Az nyilvánvaló volt, hogy ezt csak úgy eltörölni, és a 20 millió embert ellátás nélkül hagyni nem lehet, kell helyette egy másik program.

Csakhogy úgy tűnik, ilyen nincs, Trump nem készült, és a republikánus törvényhozási képviselők egy része is most már inkább csak megreformálná a jelenlegi szabályt. Ebből arra következtetnek a közgazdászok, hogy ha ebben a kérdésben ennyire nem jut dűlőre az elnök saját pártjával, akkor ez így lesz az adóreformokkal és a költségvetési lazítással is.

Árkok mélyülése

A másik tényező, amit aggasztónak tartanak, a két nagy párt közti polarizálódás, vagyis az elnökválasztás lezárultával nem temetődnek be az árkok, hanem inkább mélyülnek. Trump rendelete, miszerint 7 ország polgárainak megtiltja a beutazást az Egyesült Államokba, magára vonta a Demokrata Párt haragját, így a pártok közötti együttműködés lehetősége csökkent. A választás után először úgy tűnt, megindul a közeledés, de most a helyzet olyan rossz lett, hogy a pártok közti egyetértést igénylő intézkedések esetleg egyáltalán nem jutnak át a szenátuson.

Ha mások is észreveszik

A harmadik kockázati elemet abban látják, hogy a befektetők is felismerik, milyen veszélyt jelenthet a beutazások, az emberek, többek között a munkaerő szabad mozgásának korlátozása a tőzsdei cégek és az amerikai gazdaság számára, és ugyanez vonatkozik a kereskedelmet korlátozó intézkedésekre. Ha a tőzsdei szereplők úgy látják, hogy ahogy a kampányt is, úgy a tényleges elnökséget is ezek fogják dominálni, ez könnyen pánikhoz vezethet, és akkor hiába a piacot éltető pénz és a 8 éves emelkedő trend, a piac összeomlik. A pszichológia rövidtávon döntő tényező, és az aggodalmaknak az első két hét alapján van is némi alapjuk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG