A Goldman Sachs közgazdászai a múlt hét végén adták ki elemzésüket, melyben Donald Trump elnökségének első két hete alapján vázolták fel a várható folyamatokat, és már jóval kevésbé optimisták, mint korábban. November 8-án az elemzők többsége gyorsan elfelejtette azt az addigi aggodalmát, hogy az elnök hivatalában is hasonló stílust követhet, mint kampányában, és csak a pozitívumokat hangsúlyozták: adóreform, költségvetési lazítás.
Eddig tartott a remény
A hozzáállás eddig nem is változott, a részvényárfolyamok november 8-tól meredeken emelkedtek, és januárban már ugyan lelassult a folyamat, de azért sikerült új csúcsot elérni. A Goldman Sachs elemzése viszont most értékeli Donald Trump elnökségének eddigi tapasztalatait, és jóval óvatosabb, mondhatni pesszimistább következtetésekre jutottak. Azt látják, hogy az elnök eddig elsősorban a bevándorlás és a kereskedelem kérdésére koncentrált, utóbbira leginkább a protekcionizmus jegyében.
S&P 500 |
Korábban úgy látták, hogy az adócsökkentés és a költségvetési lazítás több előnyt hozhat, és ehhez képest a bevándorlással kapcsolatos intézkedések és a kereskedelem esetleges korlátozása eltörpülnek. Most azonban mintha fordult volna a helyzet: az utóbbi kettőből adódó veszélyek sokkal nagyobbnak tűnnek, mint korábban. A részleteket a Goldman közgazdászai a Bloomberg szerint 3 fő pontban foglalják össze.
Béna kacsa?
Az első, ami aggodalmukat felkeltette, az Obamacare-nek nevezett egészségbiztosítási rendszerrel kapcsolatos huzavona. Kampányában Trump és a republikánusok végig szidalmazták ezt a megoldást, amely 20 millió, korábban biztosítás nélküli embernek tette lehetővé, hogy egészségügyi ellátásban részesülhessenek. Az nyilvánvaló volt, hogy ezt csak úgy eltörölni, és a 20 millió embert ellátás nélkül hagyni nem lehet, kell helyette egy másik program.
Csakhogy úgy tűnik, ilyen nincs, Trump nem készült, és a republikánus törvényhozási képviselők egy része is most már inkább csak megreformálná a jelenlegi szabályt. Ebből arra következtetnek a közgazdászok, hogy ha ebben a kérdésben ennyire nem jut dűlőre az elnök saját pártjával, akkor ez így lesz az adóreformokkal és a költségvetési lazítással is.
Árkok mélyülése
A másik tényező, amit aggasztónak tartanak, a két nagy párt közti polarizálódás, vagyis az elnökválasztás lezárultával nem temetődnek be az árkok, hanem inkább mélyülnek. Trump rendelete, miszerint 7 ország polgárainak megtiltja a beutazást az Egyesült Államokba, magára vonta a Demokrata Párt haragját, így a pártok közötti együttműködés lehetősége csökkent. A választás után először úgy tűnt, megindul a közeledés, de most a helyzet olyan rossz lett, hogy a pártok közti egyetértést igénylő intézkedések esetleg egyáltalán nem jutnak át a szenátuson.
Ha mások is észreveszik
A harmadik kockázati elemet abban látják, hogy a befektetők is felismerik, milyen veszélyt jelenthet a beutazások, az emberek, többek között a munkaerő szabad mozgásának korlátozása a tőzsdei cégek és az amerikai gazdaság számára, és ugyanez vonatkozik a kereskedelmet korlátozó intézkedésekre. Ha a tőzsdei szereplők úgy látják, hogy ahogy a kampányt is, úgy a tényleges elnökséget is ezek fogják dominálni, ez könnyen pánikhoz vezethet, és akkor hiába a piacot éltető pénz és a 8 éves emelkedő trend, a piac összeomlik. A pszichológia rövidtávon döntő tényező, és az aggodalmaknak az első két hét alapján van is némi alapjuk.