4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába reménykedtünk, hiába tűntek biztatónak az előzetes elemzések, a Standard & Poor's nem nyúlt a magyar hitelminősítésen, maradtunk a bóvli kategóriában. A felminősítés tényleg túlzás lett volna, az viszont csalódás, hogy még csak a kilátásainkat sem javították pozitívra - továbbra is az államadósság miatt aggódnak, de az is nagy baj, hogy állva hagynak régiós versenytársaink.

Megerősítette a magyar államadós-osztályzatot pénteken a Standard & Poor's. Nem módosította sem a devizában és forintban fennálló hosszú és rövid futamidejű szuverén kötelezettségek "BB plusz/B" szintű besorolását, sem annak stabil kilátását.

A Standard & Poor's magyar államadós-besorolása így továbbra is azonos a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings magyar osztályzataival - magyarán továbbra sem vagyunk a befektetésre ajánlott kategóriában. Egyedül a Fitch tart a felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást érvényben Magyarországra.

Hitelminősítő Besorolás Kilátás
Moody's 
Ba1 Stabil
Standard & Poor's 
BB+ Stabil
Fitch Ratings 
BB+ 
Pozitív
Japan Credit Rating Agency BBB
Stabil
Rating and Investment 
BBB- Stabil

Vegyük sorra először azt, ami az S&P szerint jó:

- az idén 3 százalékos GDP-növekedési ütemet várnak,a mutató a 2015-2018-as időszakban is 2,4 százalékkal növekszik éves átlagban, reálértéken számolva.

- élénkül a háztartási szektor fogyasztása,

- a 6,8 százalékos munkanélküliségi ráta egy évtizedes mélyponton jár,

- a magyar folyómérleg-egyenleg öt éve folyamatos többlete 2016-ban tetőzik a GDP- 5 százalékának közelében, utána azonban valószínűleg szűkülni fog a háztartási és a vállalati szektor importigényének várható élénkülése miatt,

- a magyar gazdaság versenyképességi mérőszámai erőteljesek, a forint effektív reálárfolyama a július végi állapot alapján 15 százalékkal volt alacsonyabb a 2007 végén mértnél.

- egyre erősebb jelek vallanak arra is, hogy javul a bővülő magyar exportszektor hozzáadottérték-mutatója.

- a magyar munkapiac általánosságban rugalmas, a 7,30 eurós átlagos óránkénti munkaköltség kevesebb mint a harmada az EU-átlagnak,

-  a bruttó államadósság-ráta fokozatosan a GDP-érték 74 százalékára csökken 2018-ig.

-  az államháztartási hiány az idén a kormány által kijelölt 2,4 százalékos cél közelében lesz.

Ez mind szép és jó, de akkor miért nem javítanak?

Magyarország potenciális növekedési kilátásai gyengébbek, mint a régiós versenytársaké - nem először kapjuk meg ezt a kritikát. Hiába nő a gazdaság 2,4 százalékkal, ha közben a szomszédos országok 3-4 százalék fölötti ütemmel hagynak minket állva.

Az államadósság további csökkenését övező kockázatok közé tartozik a választási megfontolások mellett az is, hogy a kormány a múltban az adósságcsökkentés helyett az állami akvizíciókat részesítette előnyben - áll a Standard & Poor's elemzésében. Az államadósság szintje ugyan csökken, a külső államadósság aránya különösen, de összességében még mindig magas az adósságráta.

Ahogy évek óta mindig, most is "az általánosságban kevésbé kiszámítható" gazdaságpolitikai döntéshozatalt is a fejünkhöz vágják.

Mikor fognak felminősíteni?

A magyar adósbesorolás javulhat, ha a kormány beruházásösztönző és tartós növekedést elősegítő gazdaságpolitikát folytat, amelynek révén a pénzügyi mérleget és a magyar monetáris kondíciókat terhelő kockázatok enyhülnek.

Romolhat ugyanakkor a magyar adósosztályzat, ha a közfinanszírozási helyzet érdemben gyengül, vagy ha ismét növekedne a magyar gazdaság külső sérülékenysége - áll a Standard & Poor's pénteki londoni elemzésében.

Pedig volt remény

Az S&P pénteki döntése előtt voltak olyan londoni elemzői vélemények, amelyek valószínűsítették, hogy a cég javítja a magyar adósosztályzat kilátását.

Ez már idén így marad

A Nemzetgazdasági Minisztérium a döntést követő kommentárban a jelentés pozitívumait emeli ki, valamint azt, hogy az S&P szerint Magyarország a feltörekvő piacokon jelenleg az egyik legkevésbé kitett az esetleges negatív hatásoknak. Arra is felhívják a figyelmet: az S&P idén már nem fogja felülvizsgálni Magyarország minősítését.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG