A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint májusban 15,1 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene. Mindkét építményfőcsoport termelése nőtt: az épületek építésének volumene 8,8, az egyéb építményeké 23,7 százalékkal. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése májusban 6,1 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest.
Májusban az előző év azonos hónapjához képest mindkét építményfőcsoport termelésének volumene nőtt: az épületeké 8,8, az egyéb építményeké 23,7 százalékkal. Az épületeknél ipari épületek építése, az egyéb építményeknél út-, vasút- és közműépítések eredményezték a növekedést.
Az építőipar ágazatai közül az épületek építésének termelése 7,4, az egyéb építményeké 26,3, a speciális szaképítésé 13,1 százalékkal emelkedett.
Kevesebb az új szerződés
A megkötött új szerződések volumene 10,7 százalékkal csökkent, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 33 százalékkal nagyobb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 24,4 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Május folyamán irodaépületek mellett ipari és oktatási épületek építésére kötöttek új, nagy értékű szerződéseket.
Az építőipari vállalkozások május végi szerződésállományának volumene 67,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 9,3, az egyéb építményeké 91,1 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel azelőtt.
2018. január–májusban az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés 16,9 százalékkal emelkedett - közölte a KSH.
Megszűnik a kedvezményes lakásáfa
Nem csoda, hogy nincsenek új szerződések: Varga Mihály pénzügyminiszter néhány hete azt mondta: nem tervezi a kormány az 5 százalékos újlakás áfa meghosszabbítását 2019 vége után.
Az OTP korábbi elemzése szerint 2020-tól a 27 százalék áfakulcs miatti nagyjából 21 százalékos bruttó lakásár-növekedés mellett látványosan szűkül majd a vevői kör. A kereslettel párhuzamosan azonban az újonnan meghirdetett kínálatban is csökkenést látható idén, főként az áfa meghosszabbítása és a szűkös építőipari kapacitások miatti bizonytalanság miatt.