3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az év végére megint felpöröghet az infláció, ami miatt további kiegészítésre lehetnek jogosultak az idősek. Az élelmiszerek drágulása miatt kerülhet sor a felülvizsgálatra.

A szakértőket is meglepte, hogy mindössze 2,8 százalékos lett az infláció szeptemberben, de a nyugdíjasok rosszabbul jártak: a fogyasztásuk szerint számolt infláció 3,1 százalék volt az előző hónapban - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal ma közzétett jelentéséből.

Vagyis elmondható, hogy az év eddig eltelt időszakában a nyugdíjasok inflációja szinte minden hónapban meghaladta az év eleji nyugdíjemelés - 2,7 százalék - mértékét. A kivétel az év első hónapja, január volt, akkor 2,7 százalékot mért a KSH. Ezt követően lendületesen emelkedett az infláció, volt, hogy meghaladta a havi 3,6 százalékot, és most szeptemberre szelídült 3,1 százalékra.

Ha onnan nézzük a folyamatot, hogy mit jelent ez a nyugdíjasok kompenzációja felől, akkor van egy jó meg egy kevésbé jó hírünk. A törvény szerint akkor jár kiegészítés az időseknek, ha az első nyolchavi nyugdíjas infláció nagyobb, mint az év eleji emelés mértéke. Ha a különbség kisebb 1 százalékpontnál, akkor egy összegben kapják meg az eltérés szerinti összeget a nyugdíjasok, ha viszont ennél nagyobb, akkor meg is emelik a nyugdíjakat, vagyis kiegészítő nyugdíjemelést hajtanak végre.

Most még jól néz ki

Idén az előbbire kerül sor, mivel január és augusztus között 3,4 százalékos volt a nyugdíjas infláció. Látszik, hogy a szeptemberi adat elmarad ettől, vagyis ha most állapítanák meg a kiegészítést, akkor kevesebb pénz illetné meg az időseket. Ami egyben azt is jelentené, hogy kevesebbet buktak a tényleges inflációnál kisebb nyugdíjemelésen, így nem kellett akkora összeggel lényegében meghitelezniük a költségvetésnek a jogosan járó részüket, amit csak utóbb kapnak meg.

Felpörög az infláció

Csakhogy elemzők szerint az év hátralévő részében megint gyorsulhat az infláció. Van olyan szakértő, aki szerint decemberben közel kerülhet a 4 százalékhoz ez a mutató. S mivel az árkosáron belül a nyugdíjasok fogyasztásában nagyobb tételt jelentő élelmiszerek ára nagyobb mértékben emelkedik - szeptemberben 5,1 százalékkal - , akkor feltételezhetjük, hogy a gyorsuló infláció erősebben fog hatni az idősek pénztárcájára.

Még több pénz érkezhet

Vagyis könnyen lehet, hogy utóbb kiderül, még több pénz járna a nyugdíjasoknak, ha az egész évet nézzük, és nem csak a törvényben foglalt első nyolc hónapot. Ebben az esetben a kormány utólag rendezi a különbözetet, vagy a kora nyáron elfogadott költségvetésben rögzített 2020-as nyugdíjemelés mértékén változtat.

Mit mond a jegybank?

Erre azonban még várni kell. A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi jelentésében például az egész évre 3,3 százalékos inflációt jelzett előre. A KSH közleménye szerint január és szeptember között 3,3 százalékos volt a drágulás átlagos üteme. Vagyis ezen a szinten kellene maradnia a további hónapokban az árromlásnak, hogy teljesüljön a jegybank prognózisa, és átlagosan 11 ezer forintot kapjanak a nyugdíjasok, amint azt már bejelentette Orbán Viktor miniszterelnök.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin erre az adatra elégedetten csettinthet
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 19:33
Lassult a fogyasztói árak emelkedése.
Makro / Külgazdaság Egyre félelmetesebb tempóban gazdagodnak a leggazdagabbak
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 17:14
A növekedés üteme meredek.
Makro / Külgazdaság Elszegényednek a nyugdíjasok, a 13. és 14. havi nyugdíj csak sebtapasz a problémára
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 15:04
Hiába emelik az infláció mértékével a nyugdíjakat, sőt kapnak az idősek 13. és 14. havi járadékot, egyre jobban leszakad a nyugdíjak értéke a fizetésekhez képest – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában. 
Makro / Külgazdaság Jobb éve lehet a gazdaságnak, mint várták?
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 14:17
Az IMF szerint igen.
Makro / Külgazdaság Felvillanyozó! A csodás modellt még Szijjártó Péter is dicsérte
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 12:47
Hétfőn tartottak nagyszabású ünnepséget, ahol a külgazdasági és külügyminiszter méltatta a modellt.
Makro / Külgazdaság Mi történt a japánokkal? Gyártanak, de minek
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 10:04
Többéves mélypontra kerültek tavaly év végén Japán gépipari megrendelései.
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog akadni: Putyinék horribilis rekordot hoztak össze – lehullt a lepel
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 06:39
Meg sem mozdultak mégis ezer meg ezer milliárddal hízlalták az ország vagyonát, ezzel a manőverrel.
Makro / Külgazdaság Brüsszel friss közlésének végre örülhetnek majd a Karmelitában
Csabai Károly | 2026. január 19. 05:42
A novemberinél jóval alacsonyabb decemberi inflációs adatnak köszönhetően több helyet léptünk előre az európai összevetésben, már karnyújtásnyira került a mezőny első fele. Mivel pedig eközben a Magyar Nemzeti Bank továbbra sem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatunk a képzeletbeli dobogó alsó fokára ugrott. További érdekes részletek is kiderülnek lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság A választásokig dől a pénz, utána jöhet el a feketeleves
Imre Lőrinc | 2026. január 18. 14:05
Idén is a lakossági fogyasztás lesz a magyar gazdaság motorja, amit az országgyűlési választásokat megelőző kormányzati költések még tovább fűtenek. A fiskális élénkítés és április 12-e után viszont szükség lehet a költségvetés kiigazítására, hogy Magyarország elkerülje a bóvli kategóriát a nagy hitelminősítőknél.
Makro / Külgazdaság Durvul a helyzet: eddig még sosem használt fegyvert vethet be az EU Trump ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 13:08
Emmanuel Macron francia elnök arra fogja kérni az Európai Uniót, hogy aktiválja az EU „kényszerítő intézkedések elleni eszközét”, ha az Egyesült Államok valóban vámokat vet ki a Grönlandot érintő patthelyzetben – közölte vasárnap a francia elnök stábja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG