5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miután végre nagy nehezen lemondott Zimbabwe 93 éves ura, aki 37 évig kormányozta az országot, és felesküdött az új elnök, újabb részletek derültek ki arról, miért is szánta el magát a hadsereg a diktátor megbuktatására. Mugabe brutális lépéseket tett, hogy ne a jelenlegi új elnök, hanem saját neje kövesse őt a hatalomban.

Magáról a lemondatási eljárásról is kiderült egy új részlet: mikor a hadsereg tankokkal vette körül az elnöki palotát, elfoglalta a közintézményeket és a tábornokok bevonultak az elnökhöz, és felkérték, hogy mondjon le, ő azt válaszolta, hogy hozzák ide az alkotmányt, és nézzék meg, mi áll benne. Kerítettek is egy alaptörvényt, amelyben az állt, hogy Mugabe a hadsereg főparancsnoka, és ezt a jogát azonnal szerette is volna érvényesíteni. A katonákat ez nem hatotta meg, azonban igyekeztek végül az egész folyamatnak valamilyen alkotmányos jelleget adni, így kivárták, amíg más lehetősége nem lévén, lemond a diktátor.

Légy repült a levesbe

Az alkotmányt persze uralma 37 éve alatt számtalanszor ő maga sértette meg, ezzel együtt az volt a hadsereg terve eredetileg, hogy kivárják, amíg meghal a 93 éves örökös elnök, és utána átveszi a hatalmat az alelnök, majd pedig jöhetnek a demokratikus választások. Azonban légy repült a levesbe: Mugabe 40 évvel ifjabb, de így is 50 feletti neje annyira meg akarta örökölni a hatalmat, hogy brutális lépéseket tettek az alelnökkel szemben, és ezt már nem lehetett tolerálni. Az ügy részleteiről a Reuters tudott meg információkat.

Mugabe, mint minden hasonló paranoiás diktátor, saját kémszervezetet tartott fenn, amely a társadalom minden rétegébe beszivárgott, mindent látott és mindent hallott. A szervezet jelentette az elnöknek, hogy a hadsereg nagyon nem nézi jól szemmel, hogy az elnök becses nejének a hatalomra fáj a foga. A hadsereg Emmerson Mnangagwa alelnököt támogatta (aki végül is most elnök lett).

Merényletkísérlet

Mnangagwa évtizedekig Mugabe barátja volt és korábban biztonsági főnökeként is működött, de amióta Mugabe elkezdte tönkretenni a gazdaságot, ő megpróbált a gazdaság talpra állításáért lépéseket tenni, ennek érdekében olyan erőkkel szövetkezett, akiket Mugabe nem túlzottan kedvelt. Mindazonáltal a helyzet akkor éleződött ki, amikor Mugabe neje egyre inkább küzdeni kezdett a leendő elnöki posztért, olyannyira, hogy az ellenfelet meg is kísérte eltenni láb alól.

Október elején az alelnök bejelentette, hogy még augusztusban légi úton egy dél-afrikai kórházba szállították mérgezéses tünetekkel. Nem nevezte meg a lehetséges elkövetőt, de nem is kellett, mivel mindenki pontosan tudta, ki az. Az elnök neje, Grace persze tagadta a vádat, sőt azt mondta, hogy az alelnök csak sajnáltatja magát és szimpátiát akar kelteni.

Megölte volna az ellenkezőket

A first lady uralmának gondolata azonban nem csak az alelnököt és a hadsereget, de még az elnöki kémszervezet egy részét is megriasztotta. A folyamat olyan volt, mint 1989-ben Romániában: már mindenki Ceausescu ellen volt, csak a Securitate egy része, kemény magja tartott ki mellette végsőkig. Az elnökhöz hű kémek jelentették, hogy a hadsereg türelme elfogyott, így Mugabe félni kezdett egy puccstól, ezért október végén megfenyegette a hadsereg vezetőjét, Constantion Chiwengát, hogy ha az elnök neje ellen ármánykodik, halál fia lesz.

Mugabe és Chiwenga november 5-én még egyszer találkoztak, az elnök ott is a hűséget követelte, majd mielőtt utolérte volna a végzet, Chiwenga elutazott Kínába egy elvileg hivatalos útra. Kína jelentős befektető az országban, így a Mugabe által véghez vitt gazdasági pusztítás ugyancsak nem volt ínyére. Másnap, a hadifőnök távollétében Mugabe menesztette az alelnököt, rögtön meg is szüntette biztonsági védelmét, de a távozó, hozzá hűséges biztonságiak még figyelmeztették, hogy le akarják tartóztatni, majd megölni, úgyhogy jobb, ha gyorsan elhagyja az országot, mielőtt megérkezik a nagy fekete autó.

Kínában gyülekeztek

A menesztett alelnöknek sikerült átszökni Mozambikba, és onnan egyenesen Kínába repült, ahol csatlakozott Chiwengához. A Reuters által hitelesíteni nem tudott értesülések szerint több zimbabwei tábornok is Kínában tartózkodott. Mugabe észrevette, hogy egyre többen elpártolnak tőle, ugyanakkor egy október 30-i kémjelentés arról számolt be neki, hogy Peking és Moszkva egyaránt rezsimváltást szeretne a gazdasági helyzet miatt. A Reuters részleteket szeretett volna megtudni mind az orosz, mind a kínai külügytől, de választ nem kaptak.

A Reuters két forrásra hivatkozik, akik szerint Chiwenga Kínában megkérdezte a kínai védelmi minisztertől, hogy nem elleneznék-e, ha a hadsereg átmenetileg átvenné a hatalmat, amíg Mugabét eltávolítják a hatalomból. A válasz kedvező volt, sőt együtt dolgozták ki a puccs részleteit. Mugabe gyanút fogott, és a hozzá még hűséges rendőrfőnököt felszólította, hogy tartóztassa le a visszaérkező Chiwengát. Ki is vonult a repülőtérre egy kisebb csapattal, azonban a hadsereg is készült: összeszedtek egy nagyobb különítményt, álig felfegyverkezve. A rendőrcsapat a túlerőt észlelve eliszkolt, a tábornok békésen leszállt, és két nap alatt össze is hozta a puccsot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG