5p
Miután végre nagy nehezen lemondott Zimbabwe 93 éves ura, aki 37 évig kormányozta az országot, és felesküdött az új elnök, újabb részletek derültek ki arról, miért is szánta el magát a hadsereg a diktátor megbuktatására. Mugabe brutális lépéseket tett, hogy ne a jelenlegi új elnök, hanem saját neje kövesse őt a hatalomban.

Magáról a lemondatási eljárásról is kiderült egy új részlet: mikor a hadsereg tankokkal vette körül az elnöki palotát, elfoglalta a közintézményeket és a tábornokok bevonultak az elnökhöz, és felkérték, hogy mondjon le, ő azt válaszolta, hogy hozzák ide az alkotmányt, és nézzék meg, mi áll benne. Kerítettek is egy alaptörvényt, amelyben az állt, hogy Mugabe a hadsereg főparancsnoka, és ezt a jogát azonnal szerette is volna érvényesíteni. A katonákat ez nem hatotta meg, azonban igyekeztek végül az egész folyamatnak valamilyen alkotmányos jelleget adni, így kivárták, amíg más lehetősége nem lévén, lemond a diktátor.

Légy repült a levesbe

Az alkotmányt persze uralma 37 éve alatt számtalanszor ő maga sértette meg, ezzel együtt az volt a hadsereg terve eredetileg, hogy kivárják, amíg meghal a 93 éves örökös elnök, és utána átveszi a hatalmat az alelnök, majd pedig jöhetnek a demokratikus választások. Azonban légy repült a levesbe: Mugabe 40 évvel ifjabb, de így is 50 feletti neje annyira meg akarta örökölni a hatalmat, hogy brutális lépéseket tettek az alelnökkel szemben, és ezt már nem lehetett tolerálni. Az ügy részleteiről a Reuters tudott meg információkat.

Mugabe, mint minden hasonló paranoiás diktátor, saját kémszervezetet tartott fenn, amely a társadalom minden rétegébe beszivárgott, mindent látott és mindent hallott. A szervezet jelentette az elnöknek, hogy a hadsereg nagyon nem nézi jól szemmel, hogy az elnök becses nejének a hatalomra fáj a foga. A hadsereg Emmerson Mnangagwa alelnököt támogatta (aki végül is most elnök lett).

Merényletkísérlet

Mnangagwa évtizedekig Mugabe barátja volt és korábban biztonsági főnökeként is működött, de amióta Mugabe elkezdte tönkretenni a gazdaságot, ő megpróbált a gazdaság talpra állításáért lépéseket tenni, ennek érdekében olyan erőkkel szövetkezett, akiket Mugabe nem túlzottan kedvelt. Mindazonáltal a helyzet akkor éleződött ki, amikor Mugabe neje egyre inkább küzdeni kezdett a leendő elnöki posztért, olyannyira, hogy az ellenfelet meg is kísérte eltenni láb alól.

Október elején az alelnök bejelentette, hogy még augusztusban légi úton egy dél-afrikai kórházba szállították mérgezéses tünetekkel. Nem nevezte meg a lehetséges elkövetőt, de nem is kellett, mivel mindenki pontosan tudta, ki az. Az elnök neje, Grace persze tagadta a vádat, sőt azt mondta, hogy az alelnök csak sajnáltatja magát és szimpátiát akar kelteni.

Megölte volna az ellenkezőket

A first lady uralmának gondolata azonban nem csak az alelnököt és a hadsereget, de még az elnöki kémszervezet egy részét is megriasztotta. A folyamat olyan volt, mint 1989-ben Romániában: már mindenki Ceausescu ellen volt, csak a Securitate egy része, kemény magja tartott ki mellette végsőkig. Az elnökhöz hű kémek jelentették, hogy a hadsereg türelme elfogyott, így Mugabe félni kezdett egy puccstól, ezért október végén megfenyegette a hadsereg vezetőjét, Constantion Chiwengát, hogy ha az elnök neje ellen ármánykodik, halál fia lesz.

Mugabe és Chiwenga november 5-én még egyszer találkoztak, az elnök ott is a hűséget követelte, majd mielőtt utolérte volna a végzet, Chiwenga elutazott Kínába egy elvileg hivatalos útra. Kína jelentős befektető az országban, így a Mugabe által véghez vitt gazdasági pusztítás ugyancsak nem volt ínyére. Másnap, a hadifőnök távollétében Mugabe menesztette az alelnököt, rögtön meg is szüntette biztonsági védelmét, de a távozó, hozzá hűséges biztonságiak még figyelmeztették, hogy le akarják tartóztatni, majd megölni, úgyhogy jobb, ha gyorsan elhagyja az országot, mielőtt megérkezik a nagy fekete autó.

Kínában gyülekeztek

A menesztett alelnöknek sikerült átszökni Mozambikba, és onnan egyenesen Kínába repült, ahol csatlakozott Chiwengához. A Reuters által hitelesíteni nem tudott értesülések szerint több zimbabwei tábornok is Kínában tartózkodott. Mugabe észrevette, hogy egyre többen elpártolnak tőle, ugyanakkor egy október 30-i kémjelentés arról számolt be neki, hogy Peking és Moszkva egyaránt rezsimváltást szeretne a gazdasági helyzet miatt. A Reuters részleteket szeretett volna megtudni mind az orosz, mind a kínai külügytől, de választ nem kaptak.

A Reuters két forrásra hivatkozik, akik szerint Chiwenga Kínában megkérdezte a kínai védelmi minisztertől, hogy nem elleneznék-e, ha a hadsereg átmenetileg átvenné a hatalmat, amíg Mugabét eltávolítják a hatalomból. A válasz kedvező volt, sőt együtt dolgozták ki a puccs részleteit. Mugabe gyanút fogott, és a hozzá még hűséges rendőrfőnököt felszólította, hogy tartóztassa le a visszaérkező Chiwengát. Ki is vonult a repülőtérre egy kisebb csapattal, azonban a hadsereg is készült: összeszedtek egy nagyobb különítményt, álig felfegyverkezve. A rendőrcsapat a túlerőt észlelve eliszkolt, a tábornok békésen leszállt, és két nap alatt össze is hozta a puccsot.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG