Angela Merkel. Kép forrása: AP/Michael Sohn |
Délen a veszély
Nem könnyű Angela Merkel helyzete. A szellemet kiengedte a palackból, amikor úgy döntött, minden menedékkérőt beenged, anélkül, hogy végiggondolta volna, vajon ezer, egymillió vagy akár egymilliárd ember jelentkezik. Egymilliónál betelt a pohár, a németeknek elegük lett, így nincs más választásuk, mint kiépíteni az Európa-erődöt (szerencsére egész más értelemben, mint 72-73 évvel korábban), vagyis a kontinens minden oldalán meggátolni a menekültek és persze az embercsempészek szabad áramlását.
A török partok konszolidációja után Líbia tűnik a legnagyobb problémának, de Egyiptomból is sokan próbálkoznak. A Bloomberg szerint a németek felmérték, hogy egymillió ember várakozik Észak-Afrikában abban a reményben, hogy Európába jutnak. Ez pánikot keltett a kancellárián, hisz még egy ilyen rohammal nem birkózna meg az ország. A német külpolitika számára élet-halál kérdés lett a menekültek számának minimálisra szorítása, és ezt úgy próbálják elérni, hogy az indulási országokkal próbálnak megállapodni, ahogy Törökországgal is tették.
Geopolitikai szerep
Ez azt jelenti, hogy Merkel kénytelen aktívan bekapcsolódni a geopolitikába, noha korábban nem gondolt arra, hogy Németország ebbe a szerepbe kényszerül. Eddig csak Európán belül nehezedett rá nagy súly: először a görög válság kapcsán derült ki, hogy ő gyakorlatilag Európa gazdasági vezetője, majd az ukrán válság során tekintették őt Putyin ellensúlyának, és kétségkívül a francia elnökkel együtt sikerült is neki Minszkben tető alá hozni a kelet-ukrajnai tűzszünetet.
Most azonban túl kell lépni a kontinens határain: Egyiptommal és Líbiával kell tárgyalni, Líbiában ráadásul egyelőre gyakorlatilag nem is üzemel olyan kormány, melynek hatalma az egész országra kiterjedne. A tárgyalások most El-Sisi egyiptomi elnökkel kezdődnek, az első konkrét tárgyalási pont az egyiptomi-líbiai határ védelméhez nyújtandó német segítség. A német kormánykoalíció egyúttal szorgalmazza, hogy az EU minősítse biztonságos országnak Marokkót, Algériát és Tunéziát, hogy oda vissza lehessen küldeni, aki nem jogosult a német menedékjogra.
Sürgeti az idő, de bejöhet neki
Az eredmények elérését sürgeti az ENSZ egy jelentése, miszerint múlt szerdán 500 menekült fulladhatott a vízbe, akik Líbiából Olaszország felé tartottak. Ez is arra utal, hogy az embercsempészek áthelyezték működési területüket az Égei-tengerről a Földközi-tenger középső részére. Németország mindenesetre, megfontolja, hogy ha más EU tagállamok is lépnek, maga is küld 5 hadihajót az embercsempészek felderítésére és elfogására.
A Törökországgal kötött megállapodás egyelőre működik: a januári közel 70 ezerrel szemben áprilisban eddig mindössze 2000 menekült érkezett Görögországba. Ugyanakkor a novemberi 200 ezerrel szemben márciusban már csak 20 ezer menekült Németországba a német belügyminisztérium szerint. Ha Merkel kormányának sikerült délen és keleten egyaránt stabilizálnia a helyzetet és megszervezni Európa határainak védelmét, komoly külpolitikai sikert könyvelhet el, ami jól is jönne neki a menekültválság korábbi kezelése miatti népszerűségvesztés után.