4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A G20 csoport mutatványosai újabb lenyűgöző show-műsort ígérnek. Eközben Ázsia a valutaháború szélére sodródott, amelynek kitörése sokkot okozhat Európában is.

Hétvégi ausztráliai csúcsértekezletén öt év alatt kétezer milliárd dollár GDP-többletet és több millió új munkahelyet teremtő, a gazdasági növekedést 2,1 százalékponttal erősítő gazdaságélénkítő programot fogadott el a világ 19 legfejlettebb iparosodott országát és az Európai Uniót tömörítő G20 csoport.

A G20 vándorcirkusza az utóbbi napokban Brisbane-ből szórakoztatta a nagyérdeműt, új infrastruktúra- és K+F fejlesztéseket ígérve. Az elkövetkező évek élénkítő programjainak meghirdetésekor csupán azt nem tisztázták pontosan a cirkusz mutatványosai, hogy honnan lesz a show-műsor folytatására pénz. A 2008-as összeomlás előtti feszített adósság-szinteket ugyanis már 40 százalékkal meghaladják a mostani állományok a Föld teljes északi féltekén, az USÁ-tól Kínáig, az EU-tól Japánig.

Minden pitiáner részletkérdéssel természetesen nem lehet foglalkozni. A találkozó színes kavalkádjában amúgy volt minden, mi szem-szájnak ingere: kocsmázókkal szelfiző Merkel, durcás Putyin és lágyan ringatózó orosz hadihajók az ausztrál partokhoz vezényelve. Négyszemközti találkozójukon a német és orosz vezető hosszasan vitatta az ukrán helyzetet – hozzájuk aztán később csatlakozott a híres adótanácsadó, Jean-Claude Juncker is. A találkozóról nem sok minden szivárgott ki, de a hangulat a két európai nagyhatalom között nem éppen rózsás: csak az utóbbi napokban utasítottak ki egymástól egy-egy diplomatát kémkedés vádjával, ami az emelkedett politikai feszültség egyértelmű jele.

Ázsiai deflációs spirál

De maradjunk Ázsiában, ahol a deflációs örvény jóval erősebbé vált, mint akár pár hónappal ezelőtt gondolni lehetett és ez a kirobbanás szélén álló valutaháború miatt hamarosan átterjedhet Európára is.

A gyári kibocsátási árak (factory gate prices) már esnek Kínában, Dél-Koreában, Thaiföldön, a Fülöp-szigeteken, Tajvanon és Szingapúrban. A termelői ár-kosár 82 százaléka deflálódik Kínában, 90 százalékban Thaiföldön és 97 százalékban Szingapúrban. Ez a kosár magában foglalja a gépeket, telekommunikációs és elektromos műszereket, valamint nyersanyagokat is.

Ez gyors adósság-dinamikát vetít előre mindazon országok számára, amelyek elengedték a gyeplőt a FED likviditási bőkezűsége alatt. Az ázsiai régióban (Japánt leszámítva) az adósság szintje a GDP 147 százalékról 207 százalékra ugrott az utóbbi hat évben. Ezen országok most sziszifuszi feladattal szembesülnek. Próbálják csökkenteni adósságaikat, de a csökkenő infláció által kiváltott nominális GDP csökkenése mindig egy lépéssel előttük jár. Az adósság/GDP arány ezért növekszik az erőfeszítések ellenére, csakúgy egyébiránt, mint Olaszországban, Franciaországban, Hollandiában és az eurózóna nagy részében.

A japán jegybank egy friss tanulmánya már egyenesen a kínaiak gyenge jüan-politikáját – vagyis deviza-manipulációját – okolja a saját két évtizedes deflációs krízisükért. Talán ennek hatására is a múlt héten Tokió Pekingre borította az asztalt a jen mesterséges gyengítésével. Kínának ez most nem igazán hiányzott, hiszen a termelői árindexe már így is 32 hónapja negatívban van, amint a gazdaság túl-kapacitásokkal nyűglődik az acél-, cement-, üveg-, vegyi-, és hajógyártó-szektoraiban.

Kína termelői árindexe tehát rendületlenül folytatja hanyatlását és már mínusz 2,2 százalékra esett októberben. Ez pedig fokozatosan magával rántja a fogyasztói árindexet is, amely 1,6 százalékra esett a múlt hónapban és olyannyira távol került a jegybank 3, 5 százalék céljától, hogy Pekingben már kétségbeesetten keresik a kiutat.

Ázsiai valutaválság

Ez a megoldás pedig minden bizonnyal a jüan újabb gyengítési kísérlete lesz az elkövetkező időszakban. Az 1998-as ázsiai pénzügyi válság újrajátszáshoz tehát felsorakoztak a felek. Akkor a meredeken gyengülő jen aláásta a kínai bankszektor stabilitását és Peking a jüan-leértékelés szélére került. Washington akkor azzal oldotta meg a válságot, hogy stabilizálta a jent, Kínának pedig WTO-tagságot ígért. Ezt a trükköt a mostani deflációs időkben nehezebb lesz bemutatni. Ha Peking most ténylegesen a jüan értékének aláásása mellett dönt, az bizony pillanatok alatt brutális deflációs sokkot fog okozni Európában is.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG