4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A G20 csoport mutatványosai újabb lenyűgöző show-műsort ígérnek. Eközben Ázsia a valutaháború szélére sodródott, amelynek kitörése sokkot okozhat Európában is.

Hétvégi ausztráliai csúcsértekezletén öt év alatt kétezer milliárd dollár GDP-többletet és több millió új munkahelyet teremtő, a gazdasági növekedést 2,1 százalékponttal erősítő gazdaságélénkítő programot fogadott el a világ 19 legfejlettebb iparosodott országát és az Európai Uniót tömörítő G20 csoport.

A G20 vándorcirkusza az utóbbi napokban Brisbane-ből szórakoztatta a nagyérdeműt, új infrastruktúra- és K+F fejlesztéseket ígérve. Az elkövetkező évek élénkítő programjainak meghirdetésekor csupán azt nem tisztázták pontosan a cirkusz mutatványosai, hogy honnan lesz a show-műsor folytatására pénz. A 2008-as összeomlás előtti feszített adósság-szinteket ugyanis már 40 százalékkal meghaladják a mostani állományok a Föld teljes északi féltekén, az USÁ-tól Kínáig, az EU-tól Japánig.

Minden pitiáner részletkérdéssel természetesen nem lehet foglalkozni. A találkozó színes kavalkádjában amúgy volt minden, mi szem-szájnak ingere: kocsmázókkal szelfiző Merkel, durcás Putyin és lágyan ringatózó orosz hadihajók az ausztrál partokhoz vezényelve. Négyszemközti találkozójukon a német és orosz vezető hosszasan vitatta az ukrán helyzetet – hozzájuk aztán később csatlakozott a híres adótanácsadó, Jean-Claude Juncker is. A találkozóról nem sok minden szivárgott ki, de a hangulat a két európai nagyhatalom között nem éppen rózsás: csak az utóbbi napokban utasítottak ki egymástól egy-egy diplomatát kémkedés vádjával, ami az emelkedett politikai feszültség egyértelmű jele.

Ázsiai deflációs spirál

De maradjunk Ázsiában, ahol a deflációs örvény jóval erősebbé vált, mint akár pár hónappal ezelőtt gondolni lehetett és ez a kirobbanás szélén álló valutaháború miatt hamarosan átterjedhet Európára is.

A gyári kibocsátási árak (factory gate prices) már esnek Kínában, Dél-Koreában, Thaiföldön, a Fülöp-szigeteken, Tajvanon és Szingapúrban. A termelői ár-kosár 82 százaléka deflálódik Kínában, 90 százalékban Thaiföldön és 97 százalékban Szingapúrban. Ez a kosár magában foglalja a gépeket, telekommunikációs és elektromos műszereket, valamint nyersanyagokat is.

Ez gyors adósság-dinamikát vetít előre mindazon országok számára, amelyek elengedték a gyeplőt a FED likviditási bőkezűsége alatt. Az ázsiai régióban (Japánt leszámítva) az adósság szintje a GDP 147 százalékról 207 százalékra ugrott az utóbbi hat évben. Ezen országok most sziszifuszi feladattal szembesülnek. Próbálják csökkenteni adósságaikat, de a csökkenő infláció által kiváltott nominális GDP csökkenése mindig egy lépéssel előttük jár. Az adósság/GDP arány ezért növekszik az erőfeszítések ellenére, csakúgy egyébiránt, mint Olaszországban, Franciaországban, Hollandiában és az eurózóna nagy részében.

A japán jegybank egy friss tanulmánya már egyenesen a kínaiak gyenge jüan-politikáját – vagyis deviza-manipulációját – okolja a saját két évtizedes deflációs krízisükért. Talán ennek hatására is a múlt héten Tokió Pekingre borította az asztalt a jen mesterséges gyengítésével. Kínának ez most nem igazán hiányzott, hiszen a termelői árindexe már így is 32 hónapja negatívban van, amint a gazdaság túl-kapacitásokkal nyűglődik az acél-, cement-, üveg-, vegyi-, és hajógyártó-szektoraiban.

Kína termelői árindexe tehát rendületlenül folytatja hanyatlását és már mínusz 2,2 százalékra esett októberben. Ez pedig fokozatosan magával rántja a fogyasztói árindexet is, amely 1,6 százalékra esett a múlt hónapban és olyannyira távol került a jegybank 3, 5 százalék céljától, hogy Pekingben már kétségbeesetten keresik a kiutat.

Ázsiai valutaválság

Ez a megoldás pedig minden bizonnyal a jüan újabb gyengítési kísérlete lesz az elkövetkező időszakban. Az 1998-as ázsiai pénzügyi válság újrajátszáshoz tehát felsorakoztak a felek. Akkor a meredeken gyengülő jen aláásta a kínai bankszektor stabilitását és Peking a jüan-leértékelés szélére került. Washington akkor azzal oldotta meg a válságot, hogy stabilizálta a jent, Kínának pedig WTO-tagságot ígért. Ezt a trükköt a mostani deflációs időkben nehezebb lesz bemutatni. Ha Peking most ténylegesen a jüan értékének aláásása mellett dönt, az bizony pillanatok alatt brutális deflációs sokkot fog okozni Európában is.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
Makro / Külgazdaság Trump tombolni fog: egy drámai lépéssel leminősítették az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:04
Az utolsó nagy hitelminősítő is elvette a legjobb besorolást az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Alig van infláció az egyik legnagyobb uniós országban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 13:31
Olaszországban 1,9 százalékkal, az előző havival megegyező ütemben nőttek a fogyasztói árak áprilisban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat pénteken közzétett végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat kaszált Trump az Egyesült Arab Emírségekben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 12:22
Nagy üzleteket kötött az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG