A nyíregyházi 52. Közgazdász-vándorgyűlésen Varga Mihály azt mondta: az élet igazolt bennünket – utalt egy évvel ezelőtti beszédére, amelyben 2 százalékos gazdasági növekedést ígért erre az évre (a friss prognózisok szerint 3 százalék felett lesz GDP-növekedés éves szinten).
Nemzetközi helyzetkép - Az Egyesült Államokban a Fed mennyiségi lazítása ősszel befejeződik, vége az olcsó pénz korának. A pénzügyi válság gyújtópontját jelentő ingatlanszektorban és más ágazatokban is kilábalás jelei látszanak, Amerikából kiindulva már látszik a globális növekedés. - Kínában a kormány továbbra is segíti az állam a gazdaság fejlődését, azt azonban nehéz megítélni, hogy a társadalmi feszültség pontosan milyen mértékű. - Az eurózónában mennyiségi lazítás indul, ennek mérete 1000 milliárd eurós nagyságrendű lehet – az EU-ban tehát enélkül nem tudják kezelni a bajokat. Geopolitikai feszültségek vannak, a feldolgozóiparban, szolgáltató szektorban ez hangulatromlást fog előidézni. Európa-szerte folyik a bankszektor helyzetének értékelése, ennek eredménye nem biztos, hogy felhőtlen lesz. Az EU a tervekkel ellentétben nem lett a világgazdaság központja, nő a lemaradás Kínával, USA- val szemben. |
Visszaszorítanák a feketegazdaságot - új program indul
Magyarországon a feketegazdaság visszaszorításában jelentős eredmények születtek a közelmúltban. Kb. 20 és 30 százalék között van a gazdaságban a feketegazdaság részaránya, ebben van még mit tennie a magyar politikának. Ősztől a Magyarországra érkező áruk szorosabb nyomon követése, az áfa-csalás visszaszorítására indul program. Ausztria lesz a minta, a benchmark (7-8 százalékos a feketegazdaság becsült aránya).
A pénztárgépek bevezetése jelentős eredményeket hozott, az áfa elkezdte hozni a költségvetésben várt szintet. Ez nem csak az adóbevételeket növeli, az online pénztárgépek a kereskedőket is segítik: példaként egy csepeli vendéglátót említett, ahol délután 2 és 4 között semmit sem ütött be a kasszába – a tulajdonos innen tudta meg, hogy az ilyenkor pultban álló alkalmazottja becsapja őt.
5 millió foglalkoztatott a cél
A foglalkoztatottak száma 4,1 millió fölé emelkedett, de még van hova fejlődni. A cél az, hogy a csehországi foglalkoztatottsági rátához hasonlót érjünk el: ez 5 millió foglalkoztatottat jelentene. A meglévő munkahelyek védelmét az akcióterv keretében folytatják.
A közfoglalkoztatás nem egy tartós munkaviszony, a kormánynak nem célja, hogy százezreket tartson el közmunkából. A cél az, hogy a segély helyett munkát adjanak az embereknek, akiket így visszavezetnek a munkaerőpiacra. Közmunka mellett képzési programokat is indítanak. Idén 47 milliárd forinttal megemeli az erre a célra szánt támogatást.
Ősztől átszervezik a munkaügyi hivatalokat, kamarai és érdekképviseleti együttműködéssel, a képzett munkaerő munkához juttatását szeretnék elősegíteni.
Tavasszal forintosítják a devizahiteleket, lehet hogy átgondolják a bankadót, tranzakciós illetéket
A Bankszövetséggel sokat egyeztetnek Varga elmondása szerint. A kormány célja, hogy a bankrendszer több mint 50 százaléka magyar kézben legyen. Nem gazdasági nacionalizmusból, hanem azért, mert a külföldi tulajdonú bankok a válság óta sokkal kevésbé hitelezik a magyar vállalkozásokat, mint a magyar tulajdonúak. Az MKB-t ennek szellemében vásárolták meg – igaz, csak átmeneti időre. A bank tulajdonosi csoportja kereste meg a kormányt, a „feljavítás” után értékesíteni fogják, magánkézbe adják.
A Kúria kimondta, hogy a bankok tisztességtelenül jártak el, ezért el kell számolniuk a devizahitelesekkel – ezt tehát bírósági döntés mondja ki, nem a kormány kezdeményezése. Egyelőre becslések vannak, ez milyen mértékben érintheti a bankrendszert – a minisztérium 3 milliárd eurót becsül most, pontos szám a jogszabály megszületése után lesz. Ezt követi a devizahitelek kivezetése a pénzintézeti rendszerben. Ettől nem szűnik meg az összes devizahitel, magánszemélyek továbbra is vehetnek fel ilyet, ha megfelelő a jövedelmük. A tavasz folyamán indulhat meg a forintosítás. A magyar bankrendszerben ettől csökkennek majd a kockázatok. Ha indokolt, a bankadó és a tranzakciós illeték tekintetében apró módosítások szükségessé válhatnak – mondta Varga.
Önkormányzatok: nincs több eladósodás
Az önkormányzatoktól átvett 1200-1300 milliárd forintos adósság fejében központi kontrollt tart a kormány, működési eladósodást nem engedélyeznek. Beruházási célból viszont vehetnek fel hitelt az önkormányzatok, ehhez a kormány elképzeléseivel egybevágó tervekre van szükség, ilyet támogatnak.
Jövőre sem lesz devizakibocsátás
Ami a fiskális fegyelmet illeti: a kormány továbbra sem enged a 3 százalékos hiányból. Idén már nem kíván devizakötvénnyel piacra menni a kormány, sőt, jövőre sem. 2015 ebből a szempontból kedvezőbb lesz, kevesebb lesz a devizalejárat (és a miniszter szavai alapján ennek megújítását is forintból tervezik).
Gazdaságpolitikai célok
- Az államháztartás kiadási oldalának 45 százalék alá csökkentenék, kiemelt feladat az adócentralizáció, az újraelosztás csökkentése.
- Újraiparosítással 20 százalék fölé emelnék a beruházási rátát.
- Az ország újraiparosítása nélkülözhetetlen a gazdaság fejlődéséhez. Ebben kiemelt szerep jut a járműiparnak, ezen belül az elektromobilitás elterjedését szolgáló iparnak. A paksi beruházás ennek lehetőségét teremti meg. Elektromos autók beengedése a buszsávba, elektromos autók közbeszerzése – ezeket a terveket említette Varga.
- Nem az a baj, hogy a multicégek 80 százalékos osztalék kifizetése mellett döntenek, de azt szeretné elérni a kormány, hogy ennek minél nagyobb részét Magyarországon fektessék be újra.
- hitelminősítés: a tavaszi 3 milliárdos devizakötvény-kibocsátáskor hatszoros volt a túljegyzés – ez az igazi hitelminősítés Varga szerint. Egy fricskát is adott a minősítőknek: emlékeztetett arra, a Lehmann Brothers A minősítésű volt, amikor bedőlt. Azért a hitelminősítőket is szeretnék meggyőzni - egyelőre egyet sikerült, a Dagong már felminősített minket, a következő hónapokban remélhetőleg követik.
- Nagy lehetőségeink vannak az élelmiszeriparban; a jövőben több EU-forrást irányítanának ide. Egészségiparban is bővül a támogatotti kör. Elektronikai iparban is komoly potenciált lát, a következő 10 évben újabb innovációs központokat szeretnének alapítani. A védelmi ipar szerepét szeretnék növelni. A logisztikai iparban is szeretnének fejleszteni, Közép-Európa logisztikai központjává alakítanák az országot, ebben Chikán Attilával is együttműködnek.
Csütörtökön kezdődik a háromnapos 52. Közgazdász Vándorgyűlés, amelynek helyszíne ezúttal Nyíregyháza. A konferencia címe: Tíz év az EU-ban: az elkötelezettség és a nyitottság szerepe a gazdasági növekedésben. A Magyar Közgazdasági Társaság által szervezett közgazdász-vándorgyűlés előadói között idén is ott lesznek a gazdasági-pénzügyi kormányzat, a tudományos élet és az üzleti szféra jeles képviselői, vezetői. Így a konferencia plenáris ülésein előadást tart többek között Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, Török Ádám akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, az MKT alelnöke, valamint Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is. A Közgazdász Vándorgyűlésről a Privátbankár.hu a helyszínről tudósít. |