Az óriási hadgyakorlat a Mediterráneum-ban hivatalosan a migránsokra és az Iszlám Államra koncentrál, de egy lépéssel közelebb hozhatja a katonai beavatkozást Líbiába. Olaszország a líbiai fejlemények miatt már egy új Szomália kialakulásától retteg. Róma idegessége jogos, hiszen az elmúlt hetekben az Iszlám Állam fegyveresei kétszáz kilométeres líbiai partszakaszt foglaltak el.
Az Észak-Atlanti Szövetség (NATO) a 2002 óta eltelt időszak legjelentősebb katonai gyakorlatára készül, amelyet a Földközi-tenger térségében tartanak. Az olaszországi, a spanyolországi és a portugáliai partok jelentős mértékben ki vannak téve a migránsok érkezéséből fakadó nehézségeknek, és a NATO tagjai érdekeltek az Iszlám Állam (IS) által jelentett, valamint a Líbiából és Szíriából érkező egyéb fenyegetések kezelésében is. A NATO európai erőinek főparancsnoka, Breedlove tábornok szerint „tagjaink szembesülnek az észak-afrikai, Száhel-övezeti és szub-szaharai instabilitás következményeivel”.
A gyakorlat október 3-tól november 6-áig fog tartani, 36 000 katona részvételével. A NATO tagállamai mellett a hadgyakorlaton több partner is részt vesz, így Svédország, Ausztria illetve az Afrikai Unió. A gyakorlaton a modern háború minden összetevőjét szerepeltetik: a rakétavédelmet, az informatikai támadásokat és „hibrid háborút” is, amelynek része a propaganda.
A hadgyakorlatot Nápolyból irányítják majd, ahol a Largo Patria parancsnoki állás 1500 fővel koordinál. Ez a székhelye az Africom-nak is, a NATO afrikai parancsnoki központjának.
Fél szemmel a kaotikus Líbiát figyelve
A hadgyakorlat egy lépéssel közelebb hozhat egy esetleges katonai beavatkozást Líbiába. Zárt ajtók mögött az EU védelmi miniszterei már májusban megvitatták az esetleges katonai opció alkalmazását. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja – egyben az olasz kormányfő, Matteo Renzi közeli bizalmasa – szintén májusban kéréssel fordult az ENSZ-hez, egy „robosztus” mandátumot kérve Líbiára.
Az olasz kormány hajlandó lenne fegyveres beavatkozásra Líbiába, egy nemzetközi IS-ellenes koalíció tagjaként. Ezt augusztus közepén az olasz külügyminiszter, Paolo Gentiloni is megerősítette, kiemelve, hogy a katonai beavatkozásra szükség van a terrorizmus visszaszorítására. Ahogy fogalmazott: „Vagy véget vetünk ennek pár héten belül, vagy egy új Szomáliával szembesülünk két lépésre a partjainktól, és akkor már nagyon másképpen kell reagálnunk.”
Az olasz idegesség több, mint érthető, hiszen az elmúlt hetekben az IS fegyveresei a líbiai Szirt város térségében mintegy kétszáz kilométeres partszakaszt foglaltak el.
A polgárháború sújtotta Líbiában Moammer Kadhafi 2011-es megölése óta káosz uralkodik: jelenleg két kormány és két parlament működik. Az IS a két rivális líbiai kormány harca miatt kialakult káoszt használta ki, hogy megvesse a lábát az észak-afrikai országban. A fővárostól, Tripolitól mintegy 500 kilométerre keletre fekvő Szirt városát az év elején foglalta el.
Líbia nemzetközileg elismert, Tobrukban székelő kormánya szerint az IS népirtást folytat Szirtben, tucatszám gyilkolja az ártatlan civileket. A kabinet ezért három hete ezelőtt felszólította az Arab Liga Kairóban ülésező testületét, hogy mint „arab testvéri országok”, mérjenek légicsapásokat a dzsihadista szervezet állásaira.
Káncz Csaba jegyzete