3p
Értesülésünk szerint a Fidesz felsőbb döntéshozóinak irodáit többségében Nagy-Magyarország térképek díszítik. Sokakat meglephet Horvátország érzékenysége, de az országnak a magyar- és az olasz határ kivételével az egykori jugoszláv tagállamokkal a mai napig vitatottak a határai. Káncz Csaba jegyzete.
A Fidesz 16. Elnökségi ülés Advent idején, háttérben Nagy-Magyarország térképe. Forrás: Facebook/Orbán Viktor

A magyar miniszterelnök 2014 elején, a Paks bővítéséről konspiratív körülmények között megkötött moszkvai paktumot követően állította hazánkat egy új regionális geopolitikai pályára. Napjainkra a Kreml főideológusának, Aleksandr Duginnak a világképét is  teljesen magáévá tette a magyar miniszterelnök a gyenge- és haldokló Nyugatról, a liberalizmus- és a felvilágosodás pestiséről, mint ahogyan az autokrata vezető kultuszáról is.

Nagy fejeseknek nagy térképet

Idén áprilisban Sławomir Nitras, a centrista lengyel jobboldal (PO) országgyűlési képviselője – egyben az EBEsz parlamenti közgyűléséhez rendelt lengyel küldöttség vezetője – aztán kijelentette egy interjúban, hogy Orbán miniszterelnök Ukrajna felosztásáról tárgyalt titokban a lengyelekkel a 2014-es ukrán krízis idején és a magyar politIkai vezető fel akarja rúgni a világháború utáni európai békerendszert.  Tegyük hozzá, hogy Orbán ezeket az életveszélyes felvetéseket nem tehette volna meg Moszkva előzetes felhatalmazása nélkül, hiszen Budapest igencsak gyenge bábu a régiós sakktáblán.

Valóban, értesülésünk szerint mára a Fidesz felsőbb döntéshozóinak irodáit többségében Nagy-Magyarország térképek díszítik. Orbán már csak azért is tarthatta a világ legtermészetesebb dolgának, hogy a kormánypárt adventi, december 16-i elnökségi ülését egy ilyen, óriási térképpel díszített teremben tartsák meg – és az erről készült képet aztán ország-világ elé tárja.

Csakhogy a kép leolvasztotta a biztosítékokat Zágrábban: Andrej Plenković miniszterelnök azt provokációnak tartva utasította a horvát külügyminisztériumot válaszlépések megtételére. Márpedig január elsejétől Horvátország veszi át Finnországtól az EU elnökségi teendőket, így Zágráb irányítja majd a Budapesttel szembeni, 7-es paragrafus szerinti jogállami eljárást.

A horvát démonok

Káncz Csaba

A mostani zágrábi felhorkanás idén már második a sorban.  Júniusban, a Trianon emléknapon a hazai kormány nemzetközi kommunikációs irodája tett közzé egy olyan térképet, amelyen öt kéz tépi szét a történelmi Magyarország területét. Az illusztráció miatt tiltakozott a horvát kül- és Európa-ügyi minisztérium, valamint elítélte azt a román külügyminisztérium is.

A szlovén külügyminisztérium pedig közölte: Ljubljana elítéli a magyar kormány hivatalos Twitter-oldalán közzétett térképet, amely azt sugallja, hogy Szlovénia és más országok a trianoni békeszerződés után földterületeket sajátítottak el Magyarországtól.

Sokakat meglephet Horvátország érzékenysége és heves válaszreakciói, de látnunk kell azt, hogy az országnak a magyar- és az olasz határ kivételével az egykori jugoszláv tagállamokkal a mai napig vitatottak a határai.  Ezzel párhuzamosan a horvát nemzeti démonok is alaposan dolgoznak: Zágrábban központi politikai kampány folyik a második világháborús bűnök eltussolására, ahogyan az 1990-es évek háborús bűneinek ügyészségi feltárását is rendre elszabotálják.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
Makro / Külgazdaság A hideg polgárháborútól az állítólagos Tisza-csomagig – az idei Klasszis Klub Live-ok legnézettebb adásai
Csabai Károly | 2025. december 25. 07:37
23 adás, több mint félmilló megtekintés – ez az idén már az ötödik évfolyamába lépett egyórás élő műsorunk mérlege. A korábbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is nevesebbnél nevesebb vendégeink voltak, köztük egykori miniszterek, jegybankelnökök, tőzsdeelnökök. Itt az ideje, hogy felidézzük a legnagyobb érdeklődésre számot tartó beszélgetéseinket.
Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Megint szívhatják a fogukat a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 12:58
Jelentősen szigorodnak a nehéz tehergépkocsik közlekedésére vonatkozó szabályok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Magyarország egy „hanyatló unió” tagja
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 11:27
Többek között ezt jelentette ki a kormányfő a Magyar Nemzetnek adott ünnepi interjújában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG