EPA/GEORGI LICOVSKI |
Ahogy arról korábban részletesebben is írtunk, Görögország és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság régóta húzódik egy névvita, amely miatt Macedónia euroatlanti integrációja is jelentősen csúszik
A macedón sajtó beszámolói szerint a légi felvételek alapján megállapítható, hogy mintegy 50-60 ezren gyűltek össze szombaton a szkopjei kormány épülete előtt.
Névváltoztatás kell az integrációhoz?
A Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártjának (VMRO-DPMNE) szimpatizánsai szerint Zoran Zaev szociáldemokrata miniszterelnök nem tartotta be az egy évvel ezelőtti kormányalakításkor tett ígéreteit, és nem javított az ország gazdasági helyzetén, illetve nem gyorsította fel Macedónia euroatlanti integrációját. Ez utóbbinak feltétele a Görögországgal 27 éve fennálló névvita rendezése.
Zoran Zaev hajlandó lenne megváltoztatni Macedónia nevét azért, hogy Görögország ne gátolja tovább az európai uniós és a NATO-csatlakozási tárgyalásokat, ám a jobboldal szerint elfogadhatatlan az ország nevének megváltoztatása.
Mivel Görögország északi tartományát, ahol jelentős macedón kisebbség él, Makedóniának hívják, a görögök úgy vélik, a macedónok területi követelésekkel állhatnának elő. Ezt megelőzendő tiltakoznak a hasonló névválasztás ellen, és mindeddig akadályozták a nyugat-balkáni ország euroatlanti integrációját.
Orbán támogatja a tüntetéseket
Hrisztijan Mickoszki, a VMRO-DPMNE elnöke a tömeghez szólva előrehozott parlamenti választások kiírását követelte jövő tavaszra, addig pedig ügyvezető kormány kinevezését javasolta. Szerinte a jelenlegi miniszterelnök helyrehozhatatlan károkat okoz az országnak. Leszögezte, pártja határozottan tiltakozik az ország nevének és az alkotmánynak a megváltoztatása ellen.
A Macedónia győzni fog mottót hordozó tiltakozó rendezvényen levetítették Orbán Viktor videoüzenetét is. A magyar miniszterelnök támogatásáról biztosította a VMRO-DPMNE-t és Hrisztijan Mickoszki pártelnököt.
Orbán szerint a VMRO-DPMNE vezetésének megvolt a bátorsága, a bölcsessége és az ereje ahhoz, hogy megvédje a macedónokat, a magyarokat, és ezáltal az európaiakat, és ezt soha nem szabad elfelejteni. Azok a vezetők, akik szeretik az országukat, tapasztaltak, és nem omlanak össze a külső erők nyomása alatt. Meggyőződésem, hogy (Hrisztijan) Mickoszki visszavezeti Macedóniát a fejlődés útjára, és visszaadja a jövőbe vetett hitet.
A korrupt, bukott ex-kormányt támogatja Orbán? A VMRO-DPMNE tíz éven át vezette a macedón kormányt, kormányzása utolsó két évében belpolitikai válság volt a nyugat-balkáni országban, amelynek a szociáldemokrata kormány felállása vetett véget tavaly májusban. A Privátbankár.hu korábbi cikkében Káncz Csaba külpolitikai szakértőnk arról írt, hogy magyar kormánypárti médiacégekhez köthető befektetők jelentek meg a korábbi, velejéig korrupt macedón miniszterelnököt támogató macedóniai médiavállalatokban. >>> |