1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Még mindig nem tudni, teljesült-e a kormány 2,94%-os hiánycélja 2011-re, a decemberi adatokon nagyon sok múlik. A strukturális egyenleg valamivel rosszabb képet fest az országról, mert abban nincs benne a magánpénztári vagyon. Ha teljesül a hiánycél, kikerülhetünk végre az EU túlzott deficiteljárása alól.

Eltérően ítélik meg elemzők a 2011-es pénzforgalmi hiány alakulását, a Századvég Gazdaságkutató szerint 5,9, míg a Kopint -Tárki előrejelzése szerint 2,94 százalék körül lehet a múlt évi államháztartási deficit - mondták a szakértők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva.

Ahogy arról beszámoltunk, a KSH jelentése szerint a kormányzati szektor 2011 első három negyedévében 1537 milliárd forintos többlettel rendelkezett, a magánnyugdíjpénztári vagyon átvételével együtt a kormányzati szektor bevétele 11 631 milliárd, kiadása 10 095 milliárd forint volt - vagyis a magánpénztári vagyon nélkül a GDP 5,6%-ára rúgna a hiány.

Miért olyan fontos most a hiánycél?
Magyarország azóta nem teljesítette a Brüsszel által elvárt hiánycélt, amióta az EU tagja. Miért olyan fontos, hogy most megszűnjön ellenünk a túlzott deficiteljárás, ha eddig sem "ütöttük meg miatta a bokánkat". Egyrészt a mostani környezetben nagyon fontos, hogy a kormány által hangoztatott költségvetési fegyelem számokkal is igazolható legyen. A célszint, vagyis a GDP 3%-a alatti hiány nagyon jó üzenet lenne a piacoknak - főleg, ha azt nem egyszeri tételekkel érné el a kormányzat.
Másrészt pedig Magyarországnak már nincs több dobása, hiszen 2004 óta nem sikerült tartanunk az általunk vállalt deficitcsökkentési ütemet, és 3% alá vinni az év végi hiányt (a nem eurózóna tagokra ez vonatkozik) - mivel több lehetőségünk nincs rá, hogy meghosszabbítsuk a türelmi időszakot, így következnek a szankciók. Ha 2011-ben sikerül összehozni a 3% alatti szintet, Brüsszelből több uniós forrást is befagyaszthatnak.



Pluszos - de csak egyedi tételekkel

Tóth G. Csaba, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatóhelyettese elmondta: a KSH friss adatai azt jelzik előre, hogy tavaly év végére nem alakultak túl kedvezően a folyamatok, de ennek ellenére a magánnyugdíjpénztári vagyon miatt többlettel zárhatta 2011-et az államháztartás. Kifejtette, hogy előrejelzésük szerint az ESA egyenleg 2011-ben körülbelül plusz 3,2 százalék lehet GDP-arányosan.

A strukturális egyenleg - amely azt jelzi, hogy az egyedi tételek nélkül milyen lenne az egyenleg - a Századvég Gazdaságkutató szerint elérheti a hat százalékos hiányt GDP-arányosan, a pénzforgalmi hiány pedig legfrissebb előrejelzésük szerint 5,9 százalék lehet.

Az adóbevételek elmaradtak

Bár előre látható volt, hogy a jogszabályváltozások miatt jelentősen csökken az szja-, és nő a járulékbevétel, vannak olyan évközi folyamatok, amelyek "elszakadtak a tervektől" - mondta Tóth G. Csaba. A szakértő példaként említette a fogyasztási adókat, azon belül elsősorban az általános forgalmi adót (áfa), ahol jócskán elmaradtak a bevételek a várttól, és ez így lehet a jövedéki adó esetében is - vélekedett.

Segítheti ugyanakkor a helyzetet, hogy a tervekhez képest többlettel számolnak 2011-ben a személyi jövedelemadóból, valamint a járulékokból, de összességében, éves szinten az adóbevételek akár 200 milliárd forinttal is elmaradhatnak a tervezettől. Kiadási oldalon is látható olyan kockázat, hogy nem sikerül végrehajtani az év közben bejelentett megtakarításokat - fűzte hozzá a szakértő.

Tóth G. Csaba hangsúlyozta: fontosak a 2011 decemberéről később publikálandó adatok, ugyanis az év utolsó hónapjában realizálódnak koncentráltabban a kiadások és a bevételek.

2,94% alatt lehet a hiány

Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója szerint egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy milyen kiadási és bevételi tételeket számoltak el. Az államháztartás egyenlegének alakulását meghatározza egyrészt, hogy a bevételi elmaradásokat egyértelműen jelentkeznek a fogyasztáshoz kapcsolt adók terén, illetve a vártnál magasabbak a kamatkiadások, másrészt ugyanakkor decemberben jobb szokott lenni az egyenleg, és tudható, hogy a körülbelül 124 milliárd forintos tartalékból november végéig nem használtak el. Ezeket figyelembe véve a módosított előirányzat tartható lesz 2011-re vonatkozóan, bár azt is tudni lehet, hogy az év végén "jelentős kiadási hullám söpört végig", így még nem tudható, hogy ez mennyivel rontotta az egyenleget.

Palócz Éva szerint a pénzforgalmi hiány a kormány által korábban előre jelzett 2,94 százalék közelében lehet 2011-ben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bitang drága ez a hitel, mégis viszik, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 12:51
Dörzsölhetik a markukat a bankok: bár csak minimális mértékben csökkentették az elmúlt év során a személyi hitelek kamatait, tavaszra történelmi rekordra futott az ügyfelek által igényelt kölcsönösszeg. 
Makro / Külgazdaság Kilőtt a brit gazdaság: 0,6 százalékos növekedésnek örülhetnek
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 10:38
A friss GDP adat alapján Nagy-Britanniában véget ért a tavalyi év második felében kialakult technikai recesszió. A növekedés ráadásul a vártnál jóval gyorsabb volt az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Az infláció visszatért a növekedés útjára: 3,7 százalék áprilisban
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 08:30
Az infláció mértéke megegyezett az elemzők várakozásaival, de a csökkenő tendenciának vége. Értéke meghaladta a 3,6 százalékos márciusi értéket.
Makro / Külgazdaság Kína stratégiai partnerséget kötött Magyarországgal
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 20:42
Stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot írt alá Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, mely befektetői megállapodást, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáról szóló megállapodást és nukleáris együttműködésről szóló megállapodást is tartalmaz. A két vezető ezt közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG