A bankház úgy véli, a nemzetközi pénzpiacokra Portugália csak 2013 végén térhet vissza sikeresen, és egy, a trojka által biztosított 30-50 milliárd eurós mentőcsomag megoldaná a portugál állam pénzügyi gondjait egészen 2014-ig. Ez nyilván a befektetők kedélyét is megnyugtatná.
A GS szerint szinte kizárt, hogy Portugália esetében megismétlődjön a görög forgatókönyv: nincs rá esély, hogy a magánhitelezők elengedjék a tartozás egy részét, mint tették azt Athén esetében. A portugál politikai elit a befektetők megnyugtatása végett hangsúlyozza is, hogy a görög esetet egyedinek tekinti, a maga részéről pedig megtesz mindent a beígért strukturális reformok végrehajtásáért.
Peter Schaffrik, a RBC Capital Markets elemzője is hasonló véleményen van, szerinte a göröghöz hasonló adósságátrendezésre nincs lehetősége Portugáliának. Luca Jellinek, a Crédit Agricole elemzője szerint az adósság átstrukturálásával kapcsolatos félelmek egyhamar nem fognak eltűnni, annak ellenére, hogy a portugál kormány már elegendő biztosítékot adott a piacnak arra, hogy ez nem fog megtörténni. Jól jellemzi mindez az Európával kapcsolatos piaci félelmeket.
Merre tart Portugália? Passos Coelho és Van Rompuy 2011 őszén |
Pedro Passos Coelho hétfőn megint üzent a piacnak, a portugál kormányfő ismét leszögezte, hogy a portugál államadósság szintje "tartható, kezelhető", országának helyzetet pedig gyökeresen különbözik attól, amibe Görögország került.
"Nem engedhetjük meg, hogy itt is az történjen, ami Görögországban" - mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Coelho, aki sietett leszögezni, hogy Portugália mindent megtesz azért, hogy újra egyensúlyba kerüljön, függetlenül attól, hogyan végződnek a trojka és Athén között a tegnap megkezdett tárgyalások.