Várhatóan politikai patthelyzetbe kerül Olaszország a március 4-én megtartott szavazások után, az előzetes becslések alapján ugyanis nem lesz kormányzóképes többség. A legtöbb mandátumot a jobbközép pártszövetség gyűjtötte, ám a három nagy csoport (jobbközép, balközép, Öt Csillag) egyike sem tud majd önálló kormányt alapítani, így vagy kisebbségi kormányzás, vagy koalíciós tárgyalások kezdődhetnek.
Az egységes kormányzástól való távolodás feszültséget okozhat Brüsszelben, mivel fellendítheti a populista és euroszkeptikus nézeteket az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságában egy olyan időszakban, amikor jelentős politikai és gazdasági reformokba szeretne végrehajtani az Európai Unió.
Az Öt Csillag (5SM) a legnagyobb pártként a becslések szerint több mint 32 százalékot szerzett, így bármilyen koalícióról is legyen szó, elképzelhetetlen a párt bevonása. Bár a baloldallal kialakított koalíció megalapozhatná a törvényhozási többséget, nem valószínű, hogy partnerségre lépnek. A jobbközép pártok közül azonban nem valószínű, hogy a Berlusconi által vezetett Forza Italiára esne a választás, mivel még együtt sem érnék el az 50 százalékot.
#Italy results look all-too-familiar: dysfunctional govt will lead to econ stagnation. Compared w/polls released ahead of elections, anti-establishment 5SM and the League surprised to the upside. Traditional parties Forza Italia & Partito Democratico came in much weaker than exp. pic.twitter.com/BU89YpcXTb
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 2018. március 5.
Az Északi Liga már bejelentette szándékát egy lehetséges együttműködésre az 5SM-el, a populista jobboldali kialakított többség azonban növelné az euroszkeptikus nézeteket, szembeszállna az EU finanszírozási rendszerével és mérsékelné az érdeklődést a további integrációval kapcsolatban.
Fontos kiemelni, ezek csak előzetes becslések, pontos eredményekre hétfő este, legkésőbb kedd reggel számíthatunk. A mostani számítások szerint a jobbközép koalíció vezet 37 százalékkal, mögötte az 5SM 31 százalékkal van a második helyen. A jelenleg kormányon lévő baloldali pártok csak 22 százalékát szerezték meg a voksoknak, amit a folyamatos szegénység, a magas munkanélküliség és az utóbbi négy évben megjelent, több mint 600 ezer bevándorló okozta problémák alapozták.
Megalapozatlannak bizonyultak viszont a választók politikától való elfordulásával számolók félelmei. A mintegy nyolcezer olasz településről beérkezett adatok alapján a választási részvétel aránya alig maradt el a 75 százaléktól, ami szinte egyezik a 2013-as választások részvételi arányával.
Választási láz Olaszországban - vajon Putyin barátja kerül hatalomra? Megindultak a választások Olaszországban, a szavazókörökben már gyűlik a gyűjtés. Ugyanakkor egy nagyon furcsa indok miatt megbénult az ország közlekedése: a szavazókörök elnöki posztja ugyanis olyan jól fizet, hogy a buszsofőrök négy napra ott hagyták a munkájukat. Egész Európa tűkön ülve várja az eredményt, de biztosat csak keddre tudunk majd. Részletek >>> |