A meggyilkolt szaúdi újságíró egy 2012-ben készült fotón. EPA/ALI HAIDER |
Törökországba utazott Gina Haspel, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója hétfőn este. A látogatást hivatalosan nem jelentették be, és a The Washington Post című lap megkeresésére a CIA szóvivője nem is kívánt reagálni a hírre. A lap nevük elhallgatását kérő tisztségviselőkre hivatkozva közölte az értesülést, írja az MTI.
Haspel kedden érkezik Ankarába, amikor Recep Tayyip Erdogan török elnök várhatóan helyi idő szerint kora délután beszédben tárja fel mindazt, amit Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai újságíró meggyilkolásáról a török hatóságok tudnak.
Egyre szkeptikusabb Washington
Amerikai elemzők szerint a CIA-igazgató ankarai látogatása jelzi az amerikai hírszerző közösség erőfeszítését, hogy részletesen megismerhesse és értékelje a törökök birtokában lévő információkat, beleértve azokat a hang- és videofelvételeket, amelyek a gyilkosságot rögzítették.
Az amerikai hírszerzés egyre szkeptikusabban fogadja a történtek szaúd-arábiai magyarázatát. A The Washington Post szerint figyelmeztették is a Fehér Házat, hogy a gyilkosságot nem követhették el a szaúdi vezetés tudta nélkül.
Donald Trump elnök hétfőn maga is azt mondta, hogy nem elégedett azzal, amit Szaúd-Arábiából hallott. Megismételte, hogy "a végére jár" az ügynek.
"A vezető hírszerzőink ott vannak Törökországban. Majd meglátjuk, mire jutnak, holnap már többet tudok" - fogalmazott Trump. Szerinte hírszerzőik nemcsak Törökországban, hanem Szaúd-Arábiában is ott vannak.
Haza akarták csábítani
Közben az NBC amerikai televízió közölte: Dzsamál Hasogdzsi hónapokkal a meggyilkolása előtt találkozott Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg testvérével, Kálid bin Szalmán herceggel, aki jelenleg Szaúd-Arábia washingtoni nagykövete. A találkozó a szaúdi nagykövetség washingtoni épületében volt, 2017 végén vagy 2018 elején. Hasogdzsi konzuli ügyek intézésére ment a nagykövetségre, ahol a diplomaták felismerték őt és azonnal hívták a nagykövetet.
Dzsamál Hasogdzsi és Kálid herceg mintegy félórán keresztül beszélgetett egymással, a megbeszélésekről azonban konkrétumok nem derültek ki. Az NBC három, meg nem nevezett forrása szerint - kettő közülük Hasogdzsi barátja - a nagykövet arra beszélte volna rá a Washington mellett élő újságírót, hogy térjen haza Szaúd-Arábiába. Kálid herceg állítólag kifejezetten kedves és barátságos volt.
„Minden meg van bocsátva”
Az NBC információi szerint a herceg és a királyi udvar tanácsosa, Abdullah al-Kahtáni - akit a múlt pénteken menesztettek a gyilkosságban játszott szerepe miatt - már legalább egy éve győzködte Hasogdzsit, hogy térjen haza. Kahtáni az idén nyáron még magas pozíciót is ajánlott neki a királyi udvarban vagy egy kutatóközpontban.
"Oh, Dzsamál, gyere haza, hiányzol itt nekünk, minden meg van bocsátva, remek állást kapsz" - idézte az NBC Hasogdzsi barátját arról, hogyan próbálták hazacsábítani az újságírót.
Kritizálta a szaúdi monarchiát
A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután bement az isztambuli szaúdi főkonzulátusra, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze. Török menyasszonya az épületnél várta, de nem látta kijönni.
Hang- és videofelvételekre hivatkozó török sajtóbeszámolók, valamint nevük elhallgatását kérő török tisztségviselőktől származó amerikai értesülések szerint az újságírót brutális módszerekkel meggyilkolták. Szaúd-Arábia ezt korábban tagadta, szombaton azonban már beismerte, hogy az újságíró dulakodás - feltehetően egy fojtófogás alkalmazása – következtében meghalt.
A szaúdi külügyminiszter, Ádel al-Dzsubeir vasárnap a Fox televízióban azt mondta: Hasogdzsihoz az épületbe lépésekor "szaúdi biztonsági emberek" mentek oda, de nem az történt, amit a török hatóságok állítanak. "Meggyilkolták őt a konzulátuson, de hogy hogyan, annak részleteit még nem ismerjük. Azt sem tudjuk, hogy hol van a holttest" - mondta a külügyminiszter.
„Előre kitervelt gyilkosság”
Ömer Celik, a török kormánypárt, az AKP szóvivője viszont úgy véli: előre kitervelt, rendkívül kegyetlen gyilkosság történt, amit igyekeznek eltussolni.
Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa az ügyben érintett szaúd-arábiai diplomaták mentességének felfüggesztését követelte. "A nemzetközi jog szerint az államilag végrehajtott emberrablás és a gyilkosság is nagyon súlyos bűntény, és nem lenne szabad a diplomáciai mentességet használni a történtek és a felelősök felderítését célzó nyomozás akadályozására" - írta közleményében a főbiztos.