Második ránézésre is csalódást keltő a magyar gazdaság második negyedéves teljesítménye: 3,2 százalékkal nőtt a GDP az előző év azonos időszakához képest a kedden megjelent második becslés szerint - épp ennyi állt a korábban közölt első becslésben is. A bővülést a vártnál gyengébb mezőgazdasági és ipari teljesítmény fogta vissza.
Az előző negyedévhez mért (kiigazított) 0,9 százalékos növekedési ütem viszont nem tekinthető rossznak, a bővülés azért folytatódik.
Termelési oldal
Az ipar és a mezőgazdaság okozott csalódást
- Az ipar hozzáadott értéke 3,0, ezen belül a feldolgozóiparé 3,6%-kal növekedett az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a jelentősebb súlyú ágazatok mindegyike bővült, kivéve a járműgyártást.
- Az építőipar teljesítménye 29%-kal emelkedett. Az ágazaton belül leginkább az egyéb építmények építése nőtt.
- A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 2,8%-kal nőtt.
- A mezőgazdaság hozzáadott értéke 13%-kal csökkent az egy évvel korábbi, magas bázishoz képest.
A 3,2%-os növekedéséhez a szolgáltatások 1,5, az ipar 0,7 és az építőipar 0,8 százalékponttal járult hozzá. A mezőgazdaság 0,5 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedési ütemét.
Felhasználási oldal
Nem ugrott meg úgy a fogyasztás, mint várták
Ami a felhasználási oldalt illeti: a háztartások tényleges fogyasztása a vártnál kevésbé, 3,3%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 2,8, a közösségi fogyasztásé 1,8%-kal csökkent.
A végső fogyasztás összességében 2,6%-kal emelkedett.
A beruházások szépen pörögnek
Pozitív meglepetést okoztak viszont a felpörgő beruházások. A bruttó állóeszköz-felhalmozás nagy mértékben, 21%-kal haladta meg az előző év azonos időszaki, alacsony bázist. Mind az építési beruházások volumene, mind a gép- és berendezésberuházásoké jelentősen emelkedett.
A bruttó felhalmozás az egy évvel korábbihoz képest 13%-kal nőtt.
A belföldi felhasználás az II. negyedévben összességében 4,7%-kal emelkedett.
A 3,2%-os bővüléséhez a végső fogyasztás 1,8, a bruttó felhalmozás 2,3 százalékponttal járult hozzá. A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 1,0 százalékponttal lassította a gazdasági teljesítmény bővülését.