További természetes és jogi személyek ellen rendelt el szankciókat az Európai Unió, válaszul Észak-Korea kísérleti atomrobbantásaira és rakétatesztjeire. Az uniós tagországok kormányait tömörítő tanács arról számolt be, hogy döntésük nyomán tizenhat természetes és egy jogi személy, a phenjani védelmi minisztérium került fel az EU szankciós listájára. Az uniós korlátozások így már 120 magán- és 64 jogi személyt érintenek, ráadásul a következő hetekben újabb szankciók elfogadása várható.
Még mindig odavághat Amerika a diktatúrának |
Az intézkedések keretében az érintettek vagyonát zárolták az EU-ban, a természetes személyek ellen pedig beutazási korlátozást is elrendeltek. A tájékoztatás szerint az intézkedés megfelel az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elfogadott határozatnak. Az EU még 2006-ban rendelt el szankciókat a kelet-ázsiai ország ellen, amelyek a különböző tömegpusztító fegyverek és ballisztikus rakéták fejlesztését célzó programokat hivatottak akadályozni.
Az olimpia hozhat változást?
Az utóbbi hónapokban kiéleződött a feszültség a Koreai-félszigeten: Phenjan augusztus végén és szeptemberben is átlőtt egy-egy ballisztikus rakétát Japán felett, amelyek a Csendes-óceánba csapódtak, majd ugyancsak szeptemberben egy kísérleti atomrobbantást is végrehajtott. Az utóbbi hírek szerint azonban az olimpia enyhülést hozhat az észak-koreai válsággal kapcsolatban: Kim Dzsong Un ugyanis az év első napján bejelentette, hogy nyitottak a Szöullal folytatott tárgyalásokra.
A vezető újévi beszédében kifejtette: csökkenteni szeretné a Koreai-félsziget katonai létszámát, valamint szeretné javítani az ország viszonyát a déli szomszéddal. Ennek érdekében „az északi és a déli félnek is erőfeszítéseket kell tennie”. A tervek szerint a februári téli olimpia idején delegációt küld majd Dél-Koreába – ezen a rendezvényen egyébként Észak-Korea is részt vesz. Erről korábban részletesen írtunk a Privátbankár.hu-n. >>>
Villámgyorsan halad a koreai béke: válaszoltak a diktátornak Esélyt sem ad a dél-koreai vezetés Kim Dzsong Unnak, hogy meggondolja magát: miután az észak-koreai diktátor békéltető tárgyalásra tett javaslatot, a déli szomszéd rögtön időpontot fűzött a felajánláshoz. A két fél pontosan egy hét múlva ül össze rendezni a sorait, kérdés az, hogy 2018 végül a koreai kiegyezés éve lesz-e. Egy biztos: láthatóan mindkét fél nyitott valami hasonlóra. |