Magyarország hosszú lejáratú devizaadósságát egy fokozattal rontotta a Fitch Ratings, a "BB+"-os besorolást a hitelminősítő ráadásul negatív felülvizsgálattal látta el. Ezzel a harmadik hitelminősítő is a bóvli kategóriába sorolta Magyarországot.
A forint esni kezdett a leminősítés hírére Még több grafikon itt >>> |
A kormányszóvivő meglepődött a Fitch döntésén. A bankbetétekről tartott sajtótájékoztatója után Giró-Szász András reagált a hitelminősítő döntésére. Azt mondta, meglepő lépés ez, hiszen a forint ma erősödött és a CDS-árazásunk is csökkent a rekordszintről. A kormányszóvivő kiemelte, hogy számtalan nyilatkozat hangzott ma el arra vonatkozóan, hogy a kormány minél gyorsabban megállapodna a Valutaalappal. |
A Moody's tavaly november végén, a Standard&Poor's decemberben sorolta Magyarországot a befektetésre nem ajánlott, úgy nevezett bóvli kategóriába. Pedig december közepén még úgy lehetett tudni, hogy a Fitch lesz a második, ráadásul sajtóértesülések szerint egyből két fokozottal is rontotta volna a hitelminősítő Magyarország besorolását. Ez végül akkor nem történt meg, de meglepetésre a Standard&Poors's lépett, ami azért volt meglepő, mert a hitelminősítő korábban úgy nyilatkozott, megvárja a magyar kormány mire jut az IMF-fel és az EU-val a hitelkeretről szóló megállapodással.
A hitelminősítő a külső növekedési és finanszírozási környezet meredek romlásával indokolta a döntést - ezekre a kockázatokra már tavaly novemberben felhívták a figyelmet, mint a mostani jelentésükben írják, ezek a félelmek beigazolódtak. A magyar növekedésre adott korábbi 0,5%-os prognózisukat -0,5%-ra rontották.
A hitelminősítő szerint a növekedési kilátások romlásához hozzájárult az unortodox magyar gazdaságpolitika, mely megbonyolította az IMF/EU-tárgylásokat is, a befektetői bizalom ezért is fogytán van, a pénzügyi nyomás egyre nagyobb az országon - írja a hitelminősítő elemzése.
Kiemelik, Magyarország idei külső refinanszírozási igénye 4,6 milliárd euró, amit 2013-ban és 2014-ben is magas számok követnek.
Hirtelen gyengülni kezdett a forint
A leminősítés hírér hirtelen esni kezdett a forint az euróval és a svájci frankkal szemben, így nagyjából visszatért a reggeli szintekre. A bankközi devizapiacon egy euró most ismér 319,6 forintot ér, holott nap közben az árfolyam a 315,5 forintos "mélységet" is elérte. A frankra 259,2 forinton is születtek ma jegyzések, de az alpesi deviza megint 262 forint felett van.
S&P | Moody's | Fitch |
BB+/B (negatív kilátással) |
Ba1 (negatív kilátással) |
BB+ (negatív kilátással) |
Hiába változott a kormányzati retorika
Délelőtt a kormányfő fogadta Simor Andrást, az MNB elnökét, kettejük megbeszélésen részt vett Matolcsy György, Fellegi Tamás és Varga Mihály is. A konzultáció utáni sajtótájékoztatón a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy az IMF-tárgyalások újrakezdődjenek, és hogy az IMF/EU-páros minél hamarabb meg tudjon állapodni egy - valószínűleg - készenléti hitelkeretről. A piacok az elmúlt két napban erős nyomás alá helyezték a magyar kormányt, hogy kikényszerítsék a mielőbbi megegyezést. Soha nem volt ilyen gyenge a forint, a csődkockázatunk mutatója is soha nem látott magasságba emelkedett, miközben a hosszú távú állampapírok hozamai is meredeken emelkedtek. Tegnap Fellegi Tamás rendkívüli sajtótájékoztatón üzent a befektetőknek, Magyarország megértette a piacok üzenetét. Ma a kormányfő ismételte meg, hogy nyitottak és megállapodásra törekednek, a jegybank függetlenségét tiszteletben tartják.