EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL |
Trump az ITV brit kereskedelmi tévétársaságnak adott interjúban kijelentette: nem csodálkozik azon, hogy a brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazáson a többség a kilépésre voksolt, mivel a britek nem akarják, hogy a világ minden tájáról Nagy-Britanniába vándoroljanak olyan emberek, akikről semmit nem tudnak.
Keményebben tárgyalt volna
Az amerikai elnök szerint Theresa May brit miniszterelnök helyében ő másképp, még keményebben tárgyalt volna az EU-val a kilépési feltételekről és megmondta volna, hogy az Európai Unió "nem az, aminek lennie kellene".
Trump közölte: neki is nagyon sok problémája van az EU-val, mivel az unió nagyon igazságtalanul bánik az Egyesült Államokkal a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokban. "Nem tudjuk bejuttatni áruinkat" az EU piacára, az EU viszont illetékmentesen vagy nagyon alacsony illetékteherrel exportál az amerikai piacra - mondta az amerikai elnök.
Donald Trump szerint nem az EU az egyetlen, amely méltánytalan módon jár el az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemben, sok országot meg tudna nevezni, amelyek ugyanígy viselkednek, de az Európai Unió nagyon-nagyon igazságtalan.
Valamire készül
Trump megtorló kereskedelmi lépéseket is kilátásba helyezett, mondván: a jelenlegi helyzet "nagyon is (az EU) kárára válhat". Részletekbe nem bocsátkozott.
Az Egyesült Államok messze az EU legnagyobb külső kereskedelmi partnere, a kétoldalú kereskedelem értéke 2016-ban megközelítette a 700 milliárd dollárt.
Máris teljesült Trump egyik legfőbb vágya, mit kezd ezzel Európa? Trump megválasztása és beiktatása után többször kirohant kereskedelmi partnerei ellen, melyekkel szemben Amerikának hiánya van, hogy alulértékelt valutájukkal tartják fenn a helyzetet. Az elnöki vágy teljesült: a dollár hatalmasat zuhant Trump elnöksége alatt. De vajon mit kezd ezzel az EKB, változtat-e politikáján az erős euró miatt? Részletek >>> |