3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eddig is nyilvánvaló volt, hogy az új amerikai elnök be akarja fejezni az Oroszországgal való konfrontációt, aminek leglényegesebb pontja a Krím miatt hozott szankciók feloldása. Ezt most egy huszárvágással megoldja: egy kis kölcsönös atomfegyverzet-csökkentést kér cserébe, és egyébként is az előző kormány hibájának tekinti az ügyet.

Nincs még beiktatva Donald Trump, de már meglehetősen aktívan politizál. Már kampánya idején lehetett tudni, és megválasztása óta is nyilvánvalóvá tette, hogy baráti kapcsolatokat akar Oroszországgal, miután az ellenségeskedést indokolatlannak, hidegháborús beidegződésnek tartja. Az ellenzéki demokraták nem értenek egyet vele, ez még csak nem lenne gond, de saját pártjának héjái is tovább ellenségeskednének Oroszországgal, és őket valahogy le kell szerelnie, esetleg megkerülni.

Az előd hibája

Nos, erre a leendő elnök azt a megoldást találta, hogy az előző kormányzat külpolitikáját hibásnak minősítette, ezzel egyúttal magukat a szankciókat is elhibázottnak tartva. Innentől fogva már önmagában adott az ok, hogy megszüntesse őket. Egyébként a The Timesnak adott interjújában a 2003-as iraki beavatkozást is elhibázottnak minősítette, így nem csak az Obama-kormányzatnak jutott a bírálatból, hanem a republikánus ifjabb Bush is kapott belőle.

Hogy a szankciók feloldásának azért ellenoldala is legyen orosz részről, Trump azt nyilatkozta, hogy ha Moszkvával kölcsönös nukleáris fegyverzetcsökkentési egyezményt tud kötni, akkor javasolni fogja a szankciók beszüntetését. Oroszország és Amerika messze a világ legnagyobb atomhatalmai: az Egyesült Államoknak 1367 nukleáris robbanófeje van, Oroszországnak 1796. Az utolsó szerződést 2010-ben kötötték, ekkor limitálták a hosszú hatótávolságú stratégiai nukleáris fegyverek telepítését.

Merkel, Putyin, NATO

Az interjúban megkérdezték Trumpot, hogy Angela Merkelben vagy Vlagyimir Putyinban bízik jobban, mire azt válaszolta, hogy egyelőre mindkettőnek bizalmat szavaz, de fogalma sincs, meddig tart ez. A bírálatból egyébként Oroszországnak is jutott, legalábbis a szíriai beavatkozás erejéig. Különösen a véres aleppói csatát találta túl kegyetlennek a leendő elnök.

Ami a NATO-val kapcsolatos korábbi kijelentését illet, miszerint a szervezet elavult, úgy magyarázta, hogy a NATO nem készült fel a terrorizmus elleni harcra, ennyiben van elmaradva. Megerősítette viszont azt a véleményét, hogy a tagállamok nem fizetnek megfelelően az amerikai védelemért. Összesen öt ország fizet arányosan, amit meglehetősen kevésnek talál. Mindazonáltal közölte, hogy igen fontos neki a NATO, nem a szervezet létét kérdőjelezi meg, csak változtatásokat szeretne.

Családi bizalmas

Trump elmondta még, hogy vejét fogja megbízni egy közel-keleti békemegállapodás összehozatalával, legalábbis Izrael és a palesztinok tekintetében (a szíriai és iraki helyzetről nem volt szó). Sürgette Nagy-Britanniát, hogy vétózza meg ENSZ Biztonsági Tanács minden olyan határozatát, amely elítéli Izraelt. Végül bírálta, ahogy Obama a nagyhatalmak és Irán közötti megállapodást kezeli, amely Irán atomprogramját fogta vissza.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG