A Direkt36 folytatta a Panama-papírok címen elhíresült több millió kiszivárogtatott dokumentum elemzését: a leggazdagabb magyarok is szerepelnek az offshore-listán.
Szemerey Tamás, a Matolcsy-rokon
Ott van például egyből Szemerey Tamás, Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére. Szemerey neve nemrég merült fel a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak botránya kapcsán, mivel ő is kötődik a VS.hu-t kiadó New Wave Media Kft-hez, amely több mint félmilliárd forintnyi közpénzt kapott a Pallas Athéné alapítványoktól. Szemerey 2009 és 2010 között a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cég, a Sunjoy Developement tulajdonosa és igazgatója volt. Az üzletember állítása szerint erről nem szólt Matolcsynak, mert "unokatestvéreimnek nem szoktam beszámolni az üzleti tevékenységeimről”.
Csányi Sándor, a leggazdagabb magyar
Csányinak egy máltai cégen keresztül van egy hajója. Ahhoz, hogy a hajón dolgozó személyzet munkáltatói jogait ellássák, kellett egy offshore-cég. Az OTP bankvezér szerint természetes, hogy a nemzetközi, EU-n kívüli személyzet ügyeit ilyen cég végzi, ez már bevett gyakorlat a hajózásban.
Spéder Zoltán bank- és médiamogul
Két offshore-céggel is volt kapcsolata az FHB Bank és CEMP médiavállalat fejének: az egyik a Seychelles-szigeteki Whitestone International társaság, a másik a Novum Asset Management. Spéder azt állítja, hogy egyiknek sem volt tulajdonosa, mindössze meghatalmazása volt.
Gattyán György, a pornókirály
Gattyán az Egyesült Államokban akart letelepedni, ezért létrehozott Nevada államban egy vagyonkezelőt. Van egy 6,5 milliárd forintot érő háza is Los Angelesben. A cég is és a ház is az ő tulajdonában van a mai napig.
Nem mindig illegális
A Direkt36 listáján szerepel még Kovács Gábor műgyűjtő is, akinek négy offshore-cége van, de az oknyomozó portál ezekre vonatkozó kérdéseire nem kívánt válaszolni az üzletember.
Ahogy a Dirket36 is megjegyzi, az offshore-cégek tulajdonlása nem egyenlő a csalással, hiszen erre a törvény lehetőséget ad. Ezek az érdekeltségek azonban eddig nem voltak nyilvánosak, így legalább most egy fokkal átláthatóbbá váltak az érintett üzletemberek cégügyei.
Arról, hogyan is működik az offshore világa, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője beszélt nekünk korábban.
Vendégünk volt Pethő András is, a Direkt36 oknyomozó portál munkatársa, aki részese volt a Panama-iratok nemzetközi feldolgozásának. Erről mesélt is lapunknak.
És hogyan alakulhat az offshorozás a jövőben? Búcsút inthetünk neki. Erről itt írtunk átfogó cikket.