Alteo szélerőmű Ácson |
A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a Népszabadságnak azt mondta, az Országgyűlés által hétfőn tárgyalandó törvénymódosítás mögött átgondolt kormányzati stratégia áll.
Ez nem bojkott?
A szélerőművek telepítést ellehetetlenítő rendeletmódosításokról itt írtunk bővebben. |
A lapnak adott interjúban Csepreghy Nándor azt mondta, a kormány az energiaellátás megtervezésekor számít a megújuló energiaforrásokra, növelné is a részesedésüket, tehát nem bojkottról van szó. Mint mondta, szélerőműveket ott érdemes építeni, ahol a szélviszonyok lehetővé teszik sok szélkerék egy tömbben való telepítését, Magyarországon ilyen hely alig akad. Az ország területének hét százalékán van elegendő szélenergia-potenciál, egyetlen erőműnek másfél négyzetkilométer a területigénye. Jelezte, a szélre jellemzően délután és este lehet számítani, olyankor, amikor az áramigény eleve alacsony, vagyis a napenergia és a geotermia sokkal előnyösebb.
Újabb rendeletmódosítások jelentek meg a Magyar Közlönyben a szélerőművek telepítése kapcsán - hívja fel a figyelmet az Energiaklub.
A cikk szerint Magyarországon ezentúl csak olyan szélerőművek telepíthetők, amelyek kb. öt-tíz évvel ezelőtti technológiát képviselnek, azaz: maximum 2 MW teljesítmény (az átlagosan telepített 3 MW-hoz képest), és maximum 100 méteres magasság (az átlag 125 m-hez képest).
Ráadásul az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet módosításával:
„(4) Beépítésre szánt területen és beépítésre szánt terület határától számított 12 000 méteren belül – a háztartási méretű kiserőműnek számító szélerőmű kivételével – szélerőmű, szélerőmű park nem helyezhető el.”
Ez azt jelenti, hogy a települések 12 km-es környezetében nem lehet szélturbinát elhelyezni.
Az Energiaklub a módosítás kapcsán felkereste az ELTE TTK Földrajztudományi Központjának egy munkatársát, aki nevét nem vállalva, kérésükre elkészítette geoinformatikai szoftver segítségével azt a térképet, amely megmutatja, hogy a fenti kitétellel hol lehet majd Magyarországon szélturbinát telepíteni. A térkép, amelyen fehérrel láthatjuk a szélturbinák telepítésére alkalmas területeket:
Porossal van jelölve, hol nem lehet majd szélerőművet építeni. |
Arra a kérdésre, hogy miért nem engedik legalább a magánbefektetőknek a telepítést, Csepreghy Nándor azt válaszolta, a szélerőműpark fejlesztése olyan járulékos beruházásokat tenne szükségessé, amelyek mindent összevéve már nem tennék kifizetődővé a bővítést.
Hangsúlyozta, "világos energiastratégiánk van, amelynek szempontrendszere szerint a szél nem optimális, a napenergia sokkal előnyösebb".
Csepreghy Nándor kitért arra, az atomenergia kérdésköre hitvita. A kormánynak elsősorban az ellátásbiztonságot kell szem előtt tartania, és az energiafüggőséget csökkenteni kell.