David Cameron volt brit és Nicola Sturgeon skót miniszterelnök a jütlandi csata 100. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen 2016. május 31-én. (Kép forrása: EPA/Guy Pool/Brit királyi haditengerészet) |
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, a függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője bejelentette, hogy a konzultáció mostantól november 30-áig tart. A skót választók egyrészt egy kifejezetten erre a célra létrehozott honlapon fejthetik ki véleményüket a függetlenségről, másrészt az SNP 120 ezer regisztrált tagja kérdőíveket is kap, és a párt azt kéri tőlük, hogy a november végi határidőig mindegyikük havonta legalább öt emberrel töltesse ki e nyomtatványokat.
Most tényleg léphet Skócia
A skót miniszterelnök kijelentette: a brit EU-tagságról júniusban rendezett népszavazás óta - amelyen országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépésre szavazók győztek - minden közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy Skóciában most többen voksolnának a függetlenségre, mint az önállósodásról két éve tartott referendumon.
A skót függetlenségről 2014 szeptemberében rendeztek népszavazást, de akkor az elszakadást ellenző tábor győzött 55,3 százalékos többséggel.
A brit EU-tagságról tartott júniusi népszavazáson ugyanakkor a skót választók 62 százaléka a bennmaradásra voksolt, és Nicola Sturgeon azóta több nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy ismét napirendre került Skócia függetlenné válásának kérdése, mivel Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére kirángassák az Európai Unióból.
A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov által a The Times című konzervatív brit napilap megbízásából elvégzett, pénteken ismertetett vizsgálat szerint a skót választók 50 százaléka nem is akar újabb népszavazást a függetlenségről, és csak 37 százalék szeretné, ha a skót kormány ismét referendumot írna ki. Ha ez megtörténne, 54 százalék ismét a függetlenné válás ellen voksolna, és 46 százalék szavazna az elszakadásra Nagy-Britanniától. |