Michael Cohen, az elnök korábbi ügyvédje távozik a bíróságról 2018. augusztus 21-én, miután eskü alatt vallotta, hogy Donald Trump utasítására követett el bűncselekményt. Fotó: EPA / Jason Szenes |
Elemzők szerint eddigi legnehezebb napjait éli elnöksége során Donald Trump, egyes értékelések szerint a Watergate-ügy óta nem volt ilyen nehéz helyzetben amerikai elnök: volt kampánymenedzserét öt rendbeli adócsalásban, két rendbeli banki csalásban, továbbá külföldön tartott bankszámlák eltitkolásában mondták ki bűnösnek. Paul Manafort összességében akár 80 évig terjedő börtönbüntetést is kiróható, de jogi szakértők szerint körülbelül legfeljebb tíz év szabadságvesztésre fogják ítélni. Erről itt írtunk részletesen >>>
Ennél is nagyobb probléma lehet azonban az elnök számára volt ügyvédje, Michael Cohen ugyanis eskü alatt vallotta, hogy Donald Trump utasítására követett el bűncselekményt. Cohen ügyvédje, Lanny Davis úgy fogalmazott: védence a vádalku során eskü alatt vallotta, hogy a 2016-os elnökválasztási kampány során Donald Trump utasította őt arra, hogy a választások befolyásolása végett fizessen két olyan nőnek a hallgatásáért, akik azt állították, hogy évekkel korábban viszonyuk volt az akkor még üzletember Trumppal.
A legrosszabb még hátra van: az ügyvéd sokat tud, és el is akarja mondani
Michael Cohen eskü alatt tett vallomása arról, hogy Trump utasította bűncselekmény elkövetésére, önmagában is igen kellemetlen lehet az elnöknek, de a legnagyobb veszélyt számára nem az jelenti, amit eddig elmondott, hanem mindaz, amit még tudhat és elmondhat. Ügyvédként Cohennek Trump legbelső ügyeire, üzleteire is volt rálátása - ahogy azt a Fehér Házból származó források is jelezték, olyan információkkal rendelkezhet Trumpról, mint senki más.
Most úgy tűnik, nem is szeretné magában tartani a kényes ügyeket: nyilván jobb alkupozíció reményében hajlandó lenne további információkat szolgáltatni a nyomozóhatóságoknak. A Cohen ügyvédje által belengetett információk túlmutatnak a tiltott kampányfinanszírozáson, pornószínésznőknek és Playboy-modelleknek fizetett hallgatási pénzeken: olyasmiről lenne hajlandó beszélni, ami Robert Mueller különleges ügyészt is érdekelhetné, aki a Trump-csapat oroszokkal való lehetséges együttműködéssel kapcsolatban folytat mélyreható nyomozást.
A 2016-os választási kampány során orosz kormányzati hackerek az amerikai demokrata párt számítógépes adatbázisába törtek be és fontos információkat tulajdonítottak el. Cohen ügyvédje szerint abban tudnának például segíteni a nyomozók, hogy vajon Trump tudott-e erről az orosz hackertámadásról. Lanny Davis azt is elmondta: a Cohen birtokában lévő információk érintik egy lehetséges összeesküvés témakörét, amelynek célja az amerikai demokratikus rendszer elleni támadás volt a 2016-os választások során.
Davis szerint egyébként Cohen nem fogadná el, ha Trump elnök kegyelmet ajánlana neki. Úgy fogalmazott: sosem fogadna el kegyelmet olyasvalakitől, aki ennyire korrupt módon viselkedett elnökként.
A demokraták máris lecsaptak - új tétje van a novemberi választásnak
A Bloomberg összefoglalója szerint Trumpra nézve az ügy esetleges jogi következményei nyilván csak később merülhetnek fel, de politikailag máris megszenvedi az ügyet: a demokraták máris bűnszövetkezetnek nevezik a Fehér Házat, miután az elnök korábbi ügyvédje beismerő vallomást tett, kampánymenedzserét pedig elítélte a bíróság.
Steve Bannon, az elnök korábbi tanácsadója pedig jelezte: a novemberi félidős választások valójában az impeachmentről, az elnök felelősségre vonásáról szóló eljárásról szólnak majd - ha ugyanis a demokraták többséget szereznek, jó eséllyel megindítják az eljárást, ami Trump elnökségének korai végét is jelentheti. (Persze nem szükségszerűen: Andrew Johnson és Bill Clinton "túlélte" az impeachmentet, elnökök maradtak - Richard Nixon viszont a biztos bukás tudatában nem várta meg az eljárást, még előtte lemondott.) Bannon szerint mindenesetre novemberben minden republikánusnak el kell mennie szavazni, hogy hitet tegyenek az elnök programja mellett - a demokraták nyilván arra buzdítanak majd, hogy az állampolgárok szavazatukkal tegyék lehetővé az elnök elmozdítását.
Trükkös ügyvédek: az amerikaiaktól kérnek pénzt az "igazságra"
Az ügyvéd ügyvédje egyébként kampányt indított, amiből finanszíroznák Cohen védelmének költségeit - írja a Business Insider. A GoFundMe-n weboldalán megjelent kampányban az amerikaiak a Michael Cohen Igazság Alap számára kevesebb mint fél óra alatt 10 ezer dollárt dobtak össze. Davis azt mondta, az Alap célja, hogy támogassa Cohent abban az elkötelezettségében, hogy elmondja az igazságot. 9 óra alatt pedig már közel 20 ezer dollár jött össze az előirányzott félmillióból.