4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Majdnem 10 évig tartott a görög válság, de csak véget ért, mégpedig úgy, hogy sem az Európai Unióból, sem az eurózónából nem kényszerültek ki, ráadásul még az egyébként gyorsan növekvő magyar életszinvonalra sem süllyedtek, bár nagy a munkanélküliség. Az egészet persze megúszhatták volna, ha nem hiszik az ezredfordulón, hogy jön az ingyenebéd.

A görög gazdaság több évi recesszió után idén először növekedni fog, mégpedig az Európai Bizottság becslése szerint 1,6 százalékkal, ami jövőre már 2,5 százalék is lehet, és nyáron véget ér a mentőprogram, az ország elvileg már meg fog állni a lábán. Maguk a görögök ezt úgy élik meg, hogy átestek egy hatalmas elszegényedésen, de ez relatív: korábban gazdasági alapok nélkül szinte a német életszinvonalig jutottak, közben nyakig eladósodtak, és utána nem volt más választás, mint visszatérni a gazdaság teljesítőképessége által indokolt szintre.

Előzni fogunk

Ez azonban még valamivel mindig magasabb, mint a magyar szint, bár a következő években a mi növekedési, és főleg bérnövekedési ütemünk magasabb lesz, így vélhetően bekövetkezik a görögök utolérése, sőt megelőzése is. Jelenleg a 10 főnél többet foglalkoztató vállalkozásoknál az átlagbér 1100 euró Görögországban, míg a magyar adat 300 ezer forint, azaz közel 1000 euró, így itt már nincs is nagy eltérés. A minimálbér azonban Görögországban 680 euró, míg nálunk január 1-től a jelentős emelés után is csak 440-450 euró lesz, igaz, a garantált bérminimum már közel 600 euró.

Kevesen hitték, de sikerült

A görög stabilizáció tulajdonképpen így is szinte egy csoda, mivel két éve úgy tűnt, nem lehet az országgal megállapodni, és kikerülnek az euróövezetből, ezek után egy szükség szerint leértékelődő saját valuta megoldotta volna a kiegyensúlyozás problémáját. Az EKB végül elzárta a pénzcsapot, nem finanszírozta tovább a nagyközönség bankokból való pénzkivonását, és ez volt az a pont, amikor Ciprasz miniszterelnök belátta, hogy két választása van.

Az egyik a kiszédelgés az eurózónából és teljes elszegényedés, vagy a kívánt államháztartási egyensúly helyreállítása és akkor stabilizáció a gazdaság teljesítőképességének megfelelő életszínvonalon, persze jelentős adósságtörlesztési kötelezettséggel, ennek egy részét azonban vélhetőleg el fogják engedni a hitelezők. A második választotta, bölcsen, hisz két év után országa rendben van, sőt most már növekedés is jöhet.

Munkanélküliség és nyugdíjrendszer

Ami még egy komoly probléma, az a 20 a százalékos munkanélküliség, míg nálunk már munkaerőhiány van. Felmerül a kérdés, hogy ez miből adódhat, részben biztos abból, hogy a görögök kevésbé mennek el a gazdagabb országokba dolgozni, mint a közép-kelet-európai országok munkavállalói. Ez a spanyolokra is igaz, ahol hasonlóan magas a munkanélküliség, bár a bérek jóval magasabbak: közel 2000 euró a bruttó átlagkereset, így érdemesebb lehet otthon állásra vadászni, mint más országba települni.

A görög nyugdíjrendszert alaposan megreformálták, így már nem nyel el tengernyi pénzt, mint pár éve. A nyugdíjkorhatár mind a két nemnek 67 év, és szó sincs olyasmiről, mint nálunk a nők 40 év munkaviszony utáni nyugdíja, ami esetenként mát 54 évesen is lehetővé teszi az öregségi nyugdíjazást. A nyugdíjak még a többszöri csökkentés után is lényegesen magasabbak, mint nálunk, de ilyen magas tényleges nyugdíjkorhatár mellett ez reálisnak is mondható.

Politikai helyzet

Ami a politikai helyzetet illeti, sokan elismerik, hogy a kezdetben fűt-fát ígérő és az eurózónát zsaroló Ciprasz végül stabilizálta az országot. Mások a gazdasági realitásokat figyelmen kívül hagyva elégedetlenek azzal, hogy nem teljesítette felelőtlen ígéreteit. Jelenleg az ellenzéki Új Demokrácia Párt 12 százalékkal vezet Ciprasz pártja, a Sziriza előtt, de ha a jelenlegi kabinet kitölti mandátumát, akkor csak két év múlva lesznek választások, jóllehet az ellenzék abban reménykedik, hogy már jövőre sor kerülhet előrehozott választásokra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG