Afrika legnagyobb kőolajkincse
Nuri Berruien azt mondta, hogy Líbia olajtermelése jelenleg napi 430 ezer hordó. Az OPEC-tag Líbiában a februárban kezdődött népfelkelés előtt napi mintegy 1,6 millió hordó kőolajat termeltek. A vállalatvezető szerint Kadhafi halálával gyakorlatilag megszűnt az a kockázat, hogy a volt líbiai vezető támogatói támadásokat indítanak olajipari létesítmények ellen.
Az idei év elejéig Líbia a világ 17. legnagyobb olajtermelője volt, Afrikában pedig a harmadik legjelentősebb. Líbia rendelkezik az afrikai kontinens legnagyobb olajkészletével. Líbia olajtermelésének 85 százalékát Európába exportálta. Líbia olajtermelése a világ olajfogyasztásának két százaléka volt, de a háború miatt a termelés napi kevesebb mint 100 ezer hordóra esett vissza, az export pedig teljesen leállt.
Az országot irányító Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) egyik vezető tisztségviselője a napokban azt mondta, hogy 12-18 hónap múlva éri el a termelés a februárban kezdődött felkelés előtti szintet. Elemzők szerint egyelőre nem lehet tudni, pontosan mekkora sérüléseket szenvedett a háborúban a líbiai infrastruktúra, így a termelés helyreállásának várható időpontját is nehéz megbecsülni.
Moammer el-Kadhafi megbuktatott líbiai vezetőt csütörtökön lőtték le Szirt városában. A hírre azonnal reagált az olajpiac, fél százalékkal csökkent a Crude típusú amerikai könnyűolaj ára. A Solar Capital elemzőinek várakozásai szerint az olajárak a következő napokban tovább csökkennek.
A Barclays Capital - a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci elemzéseket is közlő befektetési csoportja - a néhai líbiai diktátor halála kapcsán összeállított csütörtöki prognózisában azt írta, hogy Kadhafi megölése demoralizálhatja a hozzá még hű erőket, amelyek ezután felhagyhatnak a küzdelemmel. Ez megkönnyítheti a külföldi olajcégek visszatérését azokba a térségekbe, amelyek a Kadhafihoz lojális erők jelenléte miatt eddig különösen veszélyesnek számítottak.
London szerint Kadhafi halála után is súlyos biztonsági és politikai kihívások tornyosulnak Líbia előtt, amelyek hátráltathatják a líbiai olajtermelés teljes helyreállítását - vélekedtek helyzetértékelésükben szakelemzők, akik szerint a jelenlegi feszes ellátási helyzetben már 150 dollár felett járna az olajár a világgazdaság teljesítményével kapcsolatos piaci félelmek nélkül.
Lesz-e egység Kadhafi halála után?
Mindazonáltal a lázadók soraiban tapasztalható megosztottság akadályozza egy koherens átmeneti kormány kialakítását, és nagyon kevés olyan működőképes intézmény van, amely azonnal át tudná venni az ország irányítását. Mindezek alapján a Barclays Capital londoni elemzői arra a következtetésre jutnak, hogy Kadhafi halála igen kevéssé módosítja az alapvető líbiai olajtermelési dinamikát.
MTI, Privátbankár