4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha hinni lehet a magyar „mély toroknak”, a Buda-Cash közeli informátornak, a brókerháznál 1997, vagyis az ázsiai vírus évében keletkezett az eredeti, akkor 2 milliárdos hiány, és ez növekedett 17 évig, mint a lejtőn guruló hólabda. Nézzük, hogy is lehetett ez, mi minden történt ennyi idő alatt?

Elsőre igen meglepő, hogy egy ilyen dolgot 17 évig lehet folytatni. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy Bernard Madoff ugyanennyi ideig folytatta saját piramisjátékát, melynek a 2008-as válság vetett véget. Próbáljuk meg rekonstruálni az akkori események tükrében, hogy mi is történhetett.

Hatalmas emelkedés

A budapesti tőzsde 1996 januárjától 1997 nyaráig óriásit szárnyalt, az egyedi részvények és a BUX is többszörösükre emelkedtek másfél év alatt. Ez mindenkit a tőzsdére vonzott, és a befektetők, köztük egyes brókercégek saját számlára is, sok részvényt vettek hitelre, és sok határidős BUX ügyletet kötöttek. A spekuláció terepe akkor tehát a hazai börze volt. Nem is lehetett más, mert internet hiányában a devizapiachoz és a külföldi tőzsdékhez való hozzáférés még limitált volt, ráadásul pont a volt kommunista blokk országainak tőzsdéit kapták fel éppen, így nem is lett volna értelme máshol befektetni.

Az ázsiai vírus

1997-re óriási pozíciók épültek ki. Akkor beütött az ázsiai vírus nevű gazdasági jelenség, mely abból adódott, hogy sok ázsiai valuta túlértékeltté vált, a gazdasági egyensúly felbomlott, a kormányok eszelősen ragaszkodtak a rögzített árfolyamokhoz, majd végül feladták azokat. A piacok megijedtek, nem csak Ázsiát adták, hanem Amerikát is, és persze a hirtelen túl sokat emelkedő BÉT-et. A válság aztán az ázsiai valuták leértékelésével elült, az utolsó piaci pánik október végén volt, amikor a Dow Jones közel 10 százalékot zuhant.

Ekkor jött azonban egy furcsaság: a világ elkezdett emelkedni, a BÉT-en viszont november 9-13 között egy iszonyatos zuhanás, jól láthatóan tőkeáttételes pozíció likvidálási hullám söpört végig. Itt sokan elvéreztek, és voltak brókercégek, ahol mínuszok maradtak. Ezeket vagy befizették a tulajdonosok, vagy megszűntek. Feltételezhetjük, hogy a 2 évvel korábban alakult Buda-Cash is ezekben a napokban szerezte az első „lyukat”, és úgy gondolták, hogy ezt a továbbiakban kigazdálkodják.

Orosz válság

A tőzsde magához is tért, újra szárnyalt, de a következő évben, 98-ban beütött egy minket sokkal közelebbről érintő esemény, az orosz válság. Egyes magyar cégek export kitettsége, a földrajzi közelség és a friss történelmi emlékek miatt a budapesti tőzsde különösen nagyot zuhant, az egyik legnagyobbat a világon. És ekkor megtörtént ugyanaz, ami egy évvel korábban: rengeteg lombardhitelre vett részvény, rengeteg határidős long pozíció likvidálása. Itt már tényleg hatalmas bukók keletkeztek, több brókerház akkor rögtön csődbe is ment.

Ha logikusan gondolkozunk, nem kizárt, hogy a Buda-Cash és ügyfelei is megégették magukat ebben, és a hiány tovább hízott. A mostani informátor említ 1999-es ázsiai problémát is, noha akkor ilyesmi nem volt, csak év elején zajlott egy minipánik Brazília gazdasági összeomlása miatt, amely hamar elmúlt. Nem kizárt azonban, hogy a Buda-Cash ekkor már részt vett valamilyen közvetlen külföldi, akár ázsiai ügyletben, nagyjából ugyanis ekkortól kezdett leegyszerűsödni a világ bármely piacán való kereskedés.

Ezredforduló

Az új évezredet már egy feltehetőleg méretesebb, 11 számjegyű, vagyis 10 milliárdos lyukkal kezdték. 2000-ben tetőzött a Nasdaq lufi, utána 3 éves medvepiac következett, ami a BÉT-et sem kímélte, az árfolyamok 3 évig estek. Zajos események, botrányok, nagy bukások nem voltak, de ez volt az időszak, amikor a visszaeső forgalom miatt sok kisebb brókercéget bezártak, vagy eladtak nagyobbaknak. Feltehetően nem lehetett könnyű ekkor a Buda-Cashnek sem erős forgalombővülést hozni, és ezáltal a normál üzletmenet nyereségéből mérsékelni a hiányt. 2004-re mindenesetre az informátor szerint 20 milliárdon állt a hiány. Ez már olyan nagy összeg, hogy egy közepes brókerház számára kezelhetetlen. Innen már valószínűleg semmit sem tehettek volna, ami ezt visszahozza, legalábbis tőkepiaci módszerekkel.

Hogy az ezt követő 10 évben még mi történhetett, arról több információ birtokában egy következő cikkben számolunk be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
Pénzügyi szektor Egészen döbbenetes hibát vétett egy bank – csak perceken múlt
Privátbankár.hu | 2025. február 28. 14:56
Majdnem egy félelmetes összegű utalás landolt egy ügyfél számláján.
Pénzügyi szektor Véget ért a Matolcsy-éra a jegybankban, búcsúzott az elnök
Privátbankár.hu | 2025. február 27. 18:01
A jegybank elnöke egy az intézmény elmúlt 12 évét összegző könyv bemutatóján vett búcsút beosztottjaitól, és a pénzpiac meghatározó szereplőitől.
Pénzügyi szektor Már a győri sportlétesítményeket is a Fidesz őrző-védő cége biztosítja
Privátbankár.hu | 2025. február 26. 15:21
A Győr Projekt Kft., amely nemrégiben az Őrült nők ketrece című előadása miatt került kellemetlen helyzetbe, a Valton-Sec Kft. ajánlatára rábólintott.
Pénzügyi szektor Komoly elismerést kapott az OTP – Csányi Sándor mosolyoghat
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 07:41
Az év bankjának választották.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG