Az OECD szerint Magyarország recesszióba süllyed jövőre és a befektetői bizalom helyreállítása érdekében hitelmegállapodás megkötését sürgeti a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - a nemzetközi szervezet szerint tehát már rég nem arról van szó, hogy egy készenléti hitelkeret védőhálót jelenthet Magyarországnak. Londoni elemzők ma megjelent összegzésében is az áll, hogy jövőre recesszió várhat Magyarországra, miközben az NGM államtitkára reggel épp arról beszélt, hogy a költségvetésbe épített tartalékok 0,5%-os GDP növekedés esetén lehetnek elegendőek. Cséfalvay Zoltán elismerte azt is, hogy részben a leminősítés elkerülése érdekében játszották ki az IMF-kártyát.
A korábban várt 1,5 százalékos növekedésnél alacsonyabb GDP bővülési ütem mellett is tartható a jövő évi költségvetés - válaszolta a Nemzetgazdasági Minisztérium a távirati iroda felvetésére. Megerősítették azt is, hogy a jövőre várt 0,5 és 1 százalék közötti bővülés mértékéről konkrét előrejelzés még nincs, egyelőre ez a sáv határozható meg - bár Cséfalvay Zoltán reggel még 0,9-1,5 százalék közti bővülésről beszélt. |
Recesszió lesz, végtörlesztés ne legyen
Az OECD a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólítja fel Magyarországot.
A szervezet 0,6 százalékos csökkenésre módosította 2012-es magyar GDP-növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről. Az idén a magyar GDP 1,5 százalékkal növekedik majd az előző előrejelzésben várt 2,7 százalék helyett.
Az OECD szerint a kialakult piaci feszültség jelentős mértékben korlátozza a jegybank monetáris enyhítési mozgásterét. Úgy vélik, a jegybank legfeljebb 5,5 százalékra lesz képest csökkenteni irányadó kamatlábát 2013-ig, holott ennél nagyobbra lenne szükség.