Szinte bizonyos: még az idén sor kerül a devizahitelek forintosítására. Csak ezzel magyarázható, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - amelynek jelenleg épp az elszámolási szabályok megalkotása is a feladata lenne - alig néhány nap alatt rohamtempóban teremtette meg a forintosítás feltételeit.
Az MNB devizanyújtó programjának kialakításában fontos cél volt, hogy a keretösszeg teljes kihasználása esetén se veszélyeztesse a jegybank tartalék-megfelelését. Ez utóbbira az jelent garanciát, hogy a jegybank által rendelkezésre bocsátott eszközök egyrészt mérséklik a rövid lejáratú külső adósságot, és így a jegybanki devizatartalék-igényt, másrészt a devizatartalékok az elkövetkező 3 évben megfelelően szétterített, fokozatos felhasználásával biztosítják a bankok számára a forintosításból származó devizakeresletük kielégítését. |
Első lépésben a Monetáris Tanács 2014. november 4-i ülésén döntött arról, hogy a 2014. október 13-án elindított devizaeladási programját kiterjeszti a fogyasztói deviza- és devizaalapú jelzáloghitelek forintra való konverziójára, illetve az ahhoz kapcsolódó banki fedezeti ügyletekre is. Ennek nyomán az MNB eldöntötte, hogy rendelkezésre bocsátja a bankrendszer számára a fogyasztói devizahitelek forintosításához szükséges, maximum 9 milliárd euróösszegű devizamennyiséget. A jegybank pénteken minden érintett partnerbankkal formális szerződést kezdeményezett, amiben az MNB vállalta, hogy a hitelintézetek számára biztosítja a forintosításhoz kapcsolódó fedezési ügyletek teljes devizaigényét, míg a pénzintézetek kötelezték magukat arra, hogy a fedezeti ügyleteikhez csak és kizárólag a jegybanktól szerzik be a devizapiac helyett.
Még ugyanezen a napon - azaz pénteken - Matolcsy György jegybankelnök és Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke megkötötték a megállapodást, amely részletesen szabályozza a forintosításhoz kapcsolódó ügyletek legfontosabb üzleti feltételeit.
A jegybank a megállapodás szerint hétfőn délelőtt 10 órakor tartja első devizanyújtó tenderét, ahol a jegybank a bankokkal előre egyeztetett mértékben rendelkezésre bocsátja a fogyasztói deviza- és devizaalapú jelzáloghitelek forintra konvertálásából adódó fedezeti igény kielégítéséhez szükséges devizát euróban a tender időpontjában elérhető legutolsó hivatalos MNB árfolyamon.
Ha lesz forintosítás - márpedig erre egyre több jel mutat - az időpontot bizonyosan utólag tudjuk meg: a jegybank visszamenőlegesen határozza meg azt a határnapot, amikor az aktuális árfolyamon sor kerül a devizahitelek forintosítására. Az időpont kitűzésében nagy szerepet játszhat majd a hétfői tender-eredmény. Egyes vélemények szerint önmagában kedvezőbbé tehetné a forint árfolyamot, ha megszületne addigra érdemi lépés születne a devizahitelek forintosításában. Bár önmagában a forintosítás épp ellenkező irányú forint-elmozdulást indukálhatna, ám a szakértők szerint az a tény, hogy a devizahitelek átváltása a jegybanki tartalék terhére fog végbemenni, illetve, hogy az átalakítás révén hamar csökkenhet a bizonytalanság, átfordíthatja az irányt.