Ezt Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára jelentett be egy hétfői konferencián. Az államtitkár elmondta azt is, néhány Magyarországon működő banknak egyenként több százmillió euró tőkeemelést kell végrehajtania a devizahitelekkel kapcsolatos elszámolási kötelezettségek miatt.
Az árfolyam lesz a döntő
A kormány még nem döntött arról, hogy az átváltás a piaci árfolyamon vagy alatta történjen. Orbán Gábor azonban hozzátette: piaci árfolyam alatti átváltás bizonyos kockázatokat jelent a pénzügyi stabilitásra és ezt figyelembe kell venni.
A minisztériumi államtitkár szerint a devizahitelek forintosítására a jövő év első negyedévében, vagy első félévében kerül sor.
A bankadóról az államtitkár azt mondta, hogy azt a jelenlegi formájában jövőre is fenntartják.
Mit jelent mindez a gyakorlatban? A bejelentés önmagában még nem mond sokat, hiszen a fő kérdés az, hogy a forintosítás milyen árfolyamon zajlik. Ha piacin, akkor a mostani szinteken váltják le a hiteleket és a mostani szinteket "égetik" be a forintszerződésekbe. Ebben az esetben meglehet, hogy azok, akik kimaradnak jobban járnak, ha véletlenül erősödik a forint. Ha viszont valamilyen más, nem piaci árfolyam lesz megállapítva, akkor a kimaradók ennyivel rosszabbul járnak, mint a lakáshitelesek, hiszen ők nem kapják meg ezt a korrekciót. Ugyanígy rosszul járnak, ha az árfolyam kedvezőtlen irányba fordul a továbbiakban, azaz a forint tovább gyengül. És kik azok, akik a legérintettebbek ebben a módosításban? Elsősorban az autólízingesek, akik esetében - a rövid futamidő és a magas finanszírozási arány miatt - a legkomolyabban érződik az árfolyamváltozás a törlesztőrészletekben. Kisebb a számuk, de a deviza alapú személyi hitelesek is rosszabbul járnak. Ami érdekes, hogy mindkét esetben a viszonylag magas kamatozás mellett felvett hiteleseket „húzza majd” a forintosítás elmaradása. Igaz, esetükben ellenérv lehet az, hogy nem a családnak otthont adó lakás kerül veszélybe a nemfizetésnél (bár ez csak közvetlenül igaz, hiszen a végrehajtó a későbbiekben a lakást is megterhelheti). Ugyancsak érv lehet, hogy ezek a hitelek – miként mondtuk már – jellemzően kisebb összegűek rövidebb futamidejűek, azaz könnyebben kigazdálkodhatóak – viszont az is igaz, hogy pont ezek buknak be a legkönnyebben a hitelfajták közül. |