A Mol kész eladni az INA-részesedést
A Mol igazgatósága felhatalmazta az ügyvezető testületet, hogy olyan megállapodást kössön a horvát kormánnyal, amely értékteremtést tesz lehetővé az INA növekedési stratégiájának megvalósításával. Ezzel párhuzamosan az ügyvezető testület felhatalmazást kapott arra is, hogy készítse elő a Mol INA-ban meglévő részesedésének értékesítését, annak érdekében, hogy maximalizálni tudja befektetésének értékét - közölte a Privátbankárral a Mol sajtóosztálya.
Ezután a horvát kormány jelezte, hogy valószínűleg módosítani kényszerül az INA olajtársaság két legnagyobb részvényese közötti viszony rendezésére az idén augusztus elsején elfogadott tárgyalási pozícióját.
A horvát kormány átértékel
A horvát kormány közleményében azt írta: "nagy érdeklődéssel fogadta Molnak az INA-részesedéssel kapcsolatos álláspontjáról tett bejelentését", amely szerint a Mol igazgatósága felhatalmazta a magyar olajcég ügyvezető testületét az INA-részesedés értékesítésének előkészítésére. A Mol döntése olyan helyzetet teremtett, amely alapján valószínű, hogy a kormány felül fogja vizsgálni az augusztus elsejei kormányülésen elfogadott tárgyalási keretfeltételeket" - közölték.
"Részvényesi minőségében a kormány mindent meg fog tenni az INA, mint horvát vállalat érdekeinek érvényesítése érdekében" - szögezi le a dokumentum. "Felügyeleti minőségében és az ország energiastratégiájának felelőseként pedig mindent meg fog tenni Horvátország érdekeinek a védelmében" - fogalmaz a Zoran Milanovic miniszterelnök kabinetje által péntek este kiadott közlemény.
Pénteken tárgyalóasztalhoz ültek a felek, csekély eredménnyel: a horvát kormánnyal folytatott tárgyalás utan egy rövid közleményt küldött a Mol a Privátbankárnak, amelyben a cégcsoport vezérigazgatóját, Molnár Józsefet idézik. Eszerint „a mai tárgyalás igazolta, hogy még jelentős nézetkülönbségek vannak a felek között." Nem sokkal ezután közölte a Mol, hogy felkészül az INA-részesedés értékesítésére.
A cég vezetése körül robbant ki a háború
A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A két fél között a legnagyobb vitát az INA irányítási modellje váltotta ki: Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót a horvátok azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt kormányfőnek annak érdekében, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA olajipari vállalat irányításában.
A Mol természetesen visszautasította a vádakat. A horvát ügyészség európai elfogatóparancsot is kiadott Hernádi ellen, a Mol elnöke az Interpol körözési listájára is felkerült, itthon viszont a magyar ügyészség bűncselekmény hiányában az eljárást már korábban megszüntette - így patthelyzet alakult ki.
Na vajon ki veheti meg a Mol részét?
Újabb gondokat okozhat a horvát kormánynak, ha a Mol eladja INA-részesedését: Zágrábnak biztosan nincs pénze a részvények megvásárlására szakértők szerint. Amennyiben pedig egy - minden bizonnyal - orosz cég vásárolná meg az INA-részesedést, a horvát félnek velük kellene tovább egyeztetnie az irányítási modell megváltoztatásáról - ez pedig nem nem lesz egyszerű kör.
Ezen az ügyleten senki sem nyerne?
Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője szerint a Mol rövid közleménye egyértelműen arra utal, hogy a cég tovább keresi az együttműködés lehetőségét a horvát kormánnyal. Ha viszont arra jut, hogy nem tud olyan megállapodást elérni, amely biztosítja az értékteremtést, a részvényesi érdekek figyelembevételét, megvizsgálja a részvények eladásának lehetőségét. Vágó Attila szerint ugyanakkor az értékesítés mellett még több köztes megoldás is létezik. A lehetséges megoldások közé sorolta, ha bizonyos eszközök az INA-ból a horvát kormányhoz kerülnek. Úgy vélte, a Mol vezetősége is meg fog vizsgálni több lehetőséget. A szakember nem lát reális esélyt arra, hogy a megállapodás, vagy az eladás előkészítése az év végéig megtörténjen, úgy vélte, mindkettő hosszú folyamat.
A Mol számára az INA részesedés értékesítése nem lenne jó forgatókönyv - ezt a véleményt osztja Standard & Poor's is, amely még októberben negatív kihatású osztályzati felülvizsgálat alá vette a Mol "BB plusz" szintű hosszú távú vállalati adósi besorolását, a horvát INA olajvállalatban meglévő részesedés körüli fejleményekkel indokolva a döntést. Véleményük szerint ha a Mol eladná INA-részesedését, akkor jelentősen növekedne a "gyenge magyar gazdasággal" szembeni kitettsége.