5p
A Mol tovább keresi a megállapodás lehetőségét, de azért megkezdi az INA-részesedés értékesítésének előkészületeit. A horvát kormány átértékeli a tárgyalásokat a Mol szándéka miatt; szakértők szerint a háború gyors lezárására nincs esély, könnyen lehet, hogy mindkét fél veszít - a nevető harmadik pedig Oroszországból jöhet.

A Mol kész eladni az INA-részesedést

A Mol igazgatósága felhatalmazta az ügyvezető testületet, hogy olyan megállapodást kössön a horvát kormánnyal, amely értékteremtést tesz lehetővé az INA növekedési stratégiájának megvalósításával. Ezzel párhuzamosan az ügyvezető testület felhatalmazást kapott arra is, hogy készítse elő a Mol INA-ban meglévő részesedésének értékesítését, annak érdekében, hogy maximalizálni tudja befektetésének értékét - közölte a Privátbankárral a Mol sajtóosztálya.

Ezután a horvát kormány jelezte, hogy valószínűleg módosítani kényszerül az INA olajtársaság két legnagyobb részvényese közötti viszony rendezésére az idén augusztus elsején elfogadott tárgyalási pozícióját.

A horvát kormány átértékel

A horvát kormány közleményében azt írta: "nagy érdeklődéssel fogadta Molnak az INA-részesedéssel kapcsolatos álláspontjáról tett bejelentését", amely szerint a Mol igazgatósága felhatalmazta a magyar olajcég ügyvezető testületét az INA-részesedés értékesítésének előkészítésére. A Mol döntése olyan helyzetet teremtett, amely alapján valószínű, hogy a kormány felül fogja vizsgálni az augusztus elsejei kormányülésen elfogadott tárgyalási keretfeltételeket" - közölték.

"Részvényesi minőségében a kormány mindent meg fog tenni az INA, mint horvát vállalat érdekeinek érvényesítése érdekében" - szögezi le a dokumentum. "Felügyeleti minőségében és az ország energiastratégiájának felelőseként pedig mindent meg fog tenni Horvátország érdekeinek a védelmében" - fogalmaz a Zoran Milanovic miniszterelnök kabinetje által péntek este kiadott közlemény.

Pénteken tárgyalóasztalhoz ültek a felek, csekély eredménnyel: a horvát kormánnyal folytatott tárgyalás utan egy rövid közleményt küldött a Mol a Privátbankárnak, amelyben a cégcsoport vezérigazgatóját, Molnár Józsefet idézik. Eszerint „a mai tárgyalás igazolta, hogy még jelentős nézetkülönbségek vannak a felek között." Nem sokkal ezután közölte a Mol, hogy felkészül az INA-részesedés értékesítésére.

A cég vezetése körül robbant ki a háború

A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A két fél között a legnagyobb vitát az INA irányítási modellje váltotta ki: Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót a horvátok azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt kormányfőnek annak érdekében, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA olajipari vállalat irányításában.

A Mol természetesen visszautasította a vádakat. A horvát ügyészség európai elfogatóparancsot is kiadott Hernádi ellen, a Mol elnöke az Interpol körözési listájára is felkerült, itthon viszont a magyar ügyészség bűncselekmény hiányában az eljárást már korábban megszüntette - így patthelyzet alakult ki.

Na vajon ki veheti meg a Mol részét?

Újabb gondokat okozhat a horvát kormánynak, ha a Mol eladja INA-részesedését: Zágrábnak biztosan nincs pénze a részvények megvásárlására szakértők szerint. Amennyiben pedig egy - minden bizonnyal - orosz cég vásárolná meg az INA-részesedést, a horvát félnek velük kellene tovább egyeztetnie az irányítási modell megváltoztatásáról - ez pedig nem nem lesz egyszerű kör.

Ezen az ügyleten senki sem nyerne?

Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője szerint a Mol rövid közleménye egyértelműen arra utal, hogy a cég tovább keresi az együttműködés lehetőségét a horvát kormánnyal. Ha viszont arra jut, hogy nem tud olyan megállapodást elérni, amely biztosítja az értékteremtést, a részvényesi érdekek figyelembevételét, megvizsgálja a részvények eladásának lehetőségét. Vágó Attila szerint ugyanakkor az értékesítés mellett még több köztes megoldás is létezik. A lehetséges megoldások közé sorolta, ha bizonyos eszközök az INA-ból a horvát kormányhoz kerülnek. Úgy vélte, a Mol vezetősége is meg fog vizsgálni több lehetőséget. A szakember nem lát reális esélyt arra, hogy a megállapodás, vagy az eladás előkészítése az év végéig megtörténjen, úgy vélte, mindkettő hosszú folyamat.

A Mol számára az INA részesedés értékesítése nem lenne jó forgatókönyv - ezt a véleményt osztja Standard & Poor's is, amely még októberben negatív kihatású osztályzati felülvizsgálat alá vette a Mol "BB plusz" szintű hosszú távú vállalati adósi besorolását, a horvát INA olajvállalatban meglévő részesedés körüli fejleményekkel indokolva a döntést. Véleményük szerint ha a Mol eladná INA-részesedését, akkor jelentősen növekedne a "gyenge magyar gazdasággal" szembeni kitettsége.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25320 24960 25370 +1,28% 0 0 9 352 418 600 HUF 2025-04-01 17:14:07
MOL 3024 2934 3030 +3,21% 0 0 2 319 562 678 HUF 2025-04-01 17:10:21
MTELEKOM 1574 1534 1648 -3,20% 0 0 3 152 179 628 HUF 2025-04-01 17:09:58
RICHTER 10480 10310 10490 +2,14% 0 0 1 810 559 450 HUF 2025-04-01 17:05:48
OPUS 546 540 553 -0,55% 0 0 130 879 036 HUF 2025-04-01 17:07:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
Részvény / Deviza / Áru Igazi vérengzés volt hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:57
Van, aki még olcsón megúszta, de a többség hatalmasat bukott.
Részvény / Deviza / Áru Európa felé fordulnak a befektetők, hála Trump intézkedéseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 13:04
Csökken az amerikai és német államkötvények hozama közötti különbség.
Részvény / Deviza / Áru Meglepően jól áll a forint, de ez semmi az aranyhoz képest
Csabai Károly | 2025. március 31. 12:26
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.
Részvény / Deviza / Áru Keresi az erőt a forint, mint vándor az ösvényt – de nem találja
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:01
Nem túl acélosan indítja a hetet a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG