7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fél a válságtól? Nem tudja, mit hoz a jövő? Azt hallja, hogy új világ köszöntött be, és a régi törvényszerűségek már nem érvényesek? De kételkedik? Gyógyszerként tudjuk ajánlani a sok évtizedes grafikonok nézegetését. De az is lehet, hogy némelyiktől csak még idegesebb lesz. (1. rész.)
(Fotó: 123rf.com)

Ezúttal minden másként van, a régi szabályok már nem érvényesek – hallhatjuk időnként a tőkepiacokon vagy a gazdaságban. Így vélekedtek például 2000 körül az új, internetes gazdaságról, majd ez sok szempontból tévesnek bizonyult. Összeomlott a tőzsde, kipukkadt a “dotkom-lufi”. Más buborékok idején is gyakori volt ez a gondolatmenet. (Könyv is született erről, lásd a keretes írást.)

Manapság gyakran hallani, hogy bár a részvények számos főbb értékelési mutató alapján, történelmi távlatban igencsak drágának számítanak, ez mégsem jelent túlértékeltséget. Ugyanis a kamatok, kötvényhozamok olyan alacsonyak, hogy annak fényében még olcsók is lehetnek a vállalati papírok. Valóban, a tankönyvek és a józan ész szerint is az állampapírok hozama az etalon, az irányadó más befektetések értékeléséhez. (Bár a sok országban kialakult negatív kamatok ebben a modellben már lényegében értelmezhetetlenek.)

De nézzük, mennyire egyedül állóak ezek a kamatok. Az USA-ban az ötvenes évekig találtunk irányadó kamatot, a “Fed funds rate” abban az évtizedben néhányszor igencsak alacsonyra süllyedt. (Első ábra.) Nyilván akkor is a recesszió miatt, amelyeket a Macrotrends.net oldal függőleges sötét oszlopokkal jelöl.

Mi egyáltalán a normális?

Érdekes, hogy a hetvenes-nyolcvanas évek recessziói milyen magas kamattal jártak együtt. Ennek fő oka az olajársokkok nyomán megindult magas infláció lehet. “Az 1970-től 2007-ig tartó magas kamatok inkább abnormálisnak tűnnek, nem a normának” – írta erről egy angol nyelvű blog.

1. Amerikai irányadó kamat (Fed funds rate). A barna oszlopok a recessziókat jelzik. (Forrás: Mactotrends.net)

Negatív kamatok is előfordultak már, például Svájcban a hetvenes évek végén. Igaz, akkor még nem ilyen hosszú ideig. (Angolul láthatod a St. Louis Fed grafikonján.) A német központi bank, a Bundesbank statisztikáiban viszont 1948-tól egyszer sem fordult ilyen elő, egészen az utóbbi évekig (igaz, ők éves átlagokat számoltak).

Amikor mindenki téved

A történelem azt mutatja, hogy innét már csak felfelé mehetnek a kamatok – mondta a CNBC-nek egy elemző 2016 novemberében. Elég nagyot tévedett, legalábbis egyelőre, de figyelemre méltó a cikkben mellékelt, 200 évet leegyszerűsítve bemutató grafikon. Ezen a tíz éves amerikai állampapírok hozama a jelenlegihez hasonló szintet, az évi két százalékot a közelmúltig csak a nagy világgazdasági válság után, a Második Világháború alatt közelítette meg. (2. Ábra.)

2. A tíz éves amerikai államkötvények hozama 1871-től (Forrás: Stooq.com)

De hasonló kötvény-prognózisokkal egyébként már számos más elemző, sőt guru is tévedett (például Bill Gross), az ilyen szinten alacsony, sőt negatív kötvényhozamok korábban lényegében lehetetlennek számítottak a szakmában.

A 38 éves trend

Ám 2011 óta már sokszor évi két százalék alá bukott a tíz éves amerikai kötvényhozam, amint a Tradingview ábrája is mutatja. A harmadik ábrán az is látszik, hogy lényegében mintegy 38 éve tart egy erőteljes kamatcsökkenési, hozamcsökkenési trend.

Emiatt sokan nagy fordulatot várnak a kötvénypiacokon, a hozamok emelkedő trendjét jósolják. Aminek súlyos következményei lehetnének. Teljesen át kéne értékelni egy sor befektetést, részvényt, kötvényt, ingatlant. Államok, vállalatok sora mehetne csődbe és összeomolhatna az alacsony kamatokra alapozott óriási tőzsdei lufi. Kérdés, ezt a jegybankok megengednék-e. (Vagy csak még jobban beindulna a bankóprés. Vagy jönne, amit leginkább “helikopterpénznek” emleget a szakma – pénzosztás a lakosságnak, csak hogy fogyasszon.)

3. A tíz éves amerikai államkötvények hozama (Tradingview.com)

Lufi vagy nem lufi?

De itt most részvénypiaci lufi van egyáltalán, amit sokan mondanak? Ez is kérdéses. Ha kizárjuk azt a lehetőséget, hogy mostantól minden más lesz, akkor érdemes ehhez is előrángatni néhány ősöreg ábrát. A Dow Jones ipari átlag látszólag eléggé aggasztó, az értéke megkétszereződött az utóbbi hét-nyolc évben. Valamint körülbelül háromszorozódott a “Lehman-válság” 2009 eleji mélypontja óta.

4. A Dow Jones ipari átlag 104 éves története (Forrás: Mactotrends.net)

Ráadásul ez a mutató hagyományos, régi vágású ipari részvényeket tartalmaz. Az igazi húzóerő a részvénypiacokon azonban az elektronika, a szoftver, a közösségi média, a biotechnológia stb., a modern üzletágak voltak az utóbbi évtizedben.

A pénzégetők

Már a 2000-es dotkom-lufi is ezek miatt pukkadt ki – hallhatjuk máris a vészmaradakat. Akkor még nem volt megalapozott a technológiai cégek üzletpolitikája, eredménye, most viszont már igen – szólhatna az ellentábor. Megint mások arról cikkeznek, hogy az “unikornisok”, a milliárdos technológiai cégek egy része ma sem termel nyereséget, csak “égeti a cash-t”, vagyis nyeli a pénzt.

A vitában nem dönthetünk, de nézzünk meg egy technológiai indexet is (5. ábra). A Nasdaq Composite majdnem ötszörösére ugrott 2009 eleje óta. Igaz, 2000-hez, az akkori csúcsokhoz képest már nem olyan nagy a plusz, ami valamivel megnyugtatóbb. Közel húsz év alatt valóban sokat fejlődhetett a technológiai cégek üzleti modellje.

5. A Nasdaq Composite technológiai index (Forrás: Mactotrends.net)

Ez is relatív

A hatodik ábra a Nasdaq technológiai tőzsde indexét hasonlítja a “régimódi”, ipari részvényeket ábrázoló Dow Jones Industrialhoz. A különbség óriási. Az idősor 1971 elején indul, ettől kezdve az előbbi körülbelül 84-szörös, az utóbbi csak mintegy 31-szeres emelkedést produkált. A dotkom-lufi kipukkadása ellenére is.

Az új technológiák vezető szerepe a tőzsdei árfolyamokból ítélve tagadhatatlan. De könnyen lehetséges, hogy egy majdani tőzsdei összeomlásnál is ezek a részvények esnek majd leginkább.

Akkor most féljünk, vagy sem? Még ennyi grafikon után sem tudjuk meggállapítani. Talán majd a következő rész után.  (A második részt lásd oldalunkon holnap.)

6. A Nasdaq Composite technológiai részvényindex (piros színnel) és a Dow Jones ipari átlag (kékkel) (Forrás: Mactotrends.net)

Ezúttal minden más lesz? Vagy csak rövid az eszünk?

Carmen Reinhart és Kenneth Rogoff “This time is different” című könyvében bemutatja, hogy az emberiség történelme tele van pénzügyi válságokkal. Az országok újra és újra eladósodnak, kölcsönöznek egymásnak, összeomlanak és felépülnek, válságok során mennek át. A szakértők pedig minden alkalommal azt állítják, hogy “ezúttal minden más lesz”. Az értékbecslés régi szabályai már nem alkalmazandók, az új helyzet pedig alig hasonlít a múltbeli katasztrófákhoz.

A könyv közgazdászai szerint ez egyértelműen téves. Öt földrészen hatvanhat országot lefedve, nyolc évszázadon keresztül képet nyújtanak a pénzügyi válságok változatairól. Kormányzati mulasztások, bankpánikok, kiugró inflációs periódusok sorát mutatják be a középkori pénzhígítástól a közelmúltbeli ingatlanpiaci katasztrófáig. A válságok szerintük meglepően következetesen ismétlődő mintákkal, gyakorisággal, időtartammal és intenzitással fordulnak elő. Az emberek rövid emlékezete pedig megkönnyíti a krízisek megismétlődését. (Forrás: Amazon.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már hajnalban sorba áll, ha ránéz a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 18:03
Vegyesen alakult pénteken a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben, a heti eredménye azonban pozitív.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG