Egész nap kedvező volt a részvénypiaci hangulat Európában, a brit választások meglepő eredménye ehhez minden bizonnyal hozzájárult. A brit index is 2,3 százalékkal ment fel, a DAX 2,7 százalékkal, az EuroStoxx 50 összeurópai mutató pedig 2,6-al. A befektetők a piacbarát konzervatívok előretörését biztosan pozitívnak értékelték, azt meg különösen, hogy nem bizonytalan , törékeny a politikai egyensúly, nem jön patthelyzet, koalíciós kormány.
Jó volt az amerikai adat
A jó hangulathoz hozzájárulhatott az is, hogy az amerikai foglalkoztatási adatok nagyon jók lettek, 2008 első fele óta nem érkezett ilyen jó szám. Az amerikai indexek is jókora, egy százalék feletti emelkedéssel nyitottak.
A magyar részvénypiac mostanában sokszor teljesítette felül európai társait, ma azonban ez nem volt így: a BUX csak 0,05 százalékos, jelképes emelkedést ért el, ráadásul azt is csak a végére, a nap nagy részében mínuszban volt. Pedig a nap elején még szépen teljesített, 22 900 pont felett, egy százalékos pluszban is volt, főleg a hajnalban jelentő Molnak köszönhetően. (Árfolyamok a grafikonra kattintva.)
Megoszlanak a vélemények a Mol-ról
Az olajrészvény kezdetben másfél százalékos pluszban is volt 15 525 forinton, de azután mínuszba süllyedt, hogy délután ismét pluszba emelkedjen. Végül 0,7 százalékos emelkedéssel 15 350 forinton járt. A gyorsjelentéssel kapcsolatban eltérőek a vélemények, ami persze nem ritkaság: Van, aki meglepően jónak érzi, például a társaság saját maga.
Az Equilor ugyanakkor „felemás számokról” beszélt reggeli hírlevelében. „Első látásra a konszenzust meghaladó eredménnyel nyugtázta az első negyedévet a Mol” – írják.
Masszív kiadás a pénzügyeknél
„Érdekességet jelent, hogy a nettó eredmény 79 forintot tett ki részvényenként, miközben a szakértők 402 forintos értékkel kalkuláltak. Ennek oka, hogy a pénzügyi tételeknél masszív, 57 milliárd forintos kiadás jelentkezett a hitelek és követelések/kötelezettségek átértékelése miatt. Ez egy számvitel tétel, ami azt jelenti, hogy ez az összeg készpénz formájában nem távozott a társaságtól” – teszik hozzá.
A KBC Equitas is kissé visszafogott, azt írja, hogy az „operatív teljesítményt jobban tükröző eredménysorokon a várakozásoknál erősebb első negyedéves gyorsjelentést publikált a Mol”.
A Richter csak 3000 forintot érne?
Az Erste Befektetési Zrt. szerint pedig a jelentés „a várakozásoknál jobb számokat mutat. Erős downstream és kevésbé visszaeső upstream jellemzi a céget. Így a tisztított, amortizációval módosított operatív eredmény meghaladta a várakozásokat, miközben a pénzügyi költségek a devizaátértékelések hatásinak köszönhetően jóval nagyobbak lettek, mint amit a piac várt”. (Bevásárolna a Mol - cikkünk itt olvasható.)
Az Equitas szerint megemelte Richterre vonatkozó célárát a Goldman Sachs. „Bár a 3010 forint messze van a tegnapi 4540 forintos záróártól, így ajánlása maradt semleges/eladás.”
Csúnya az OTP gráfja
A Concorde Értékpapír Trading blogja szerint „Egyre csúnyábban fest az OTP”. Az alapvetően technikai elemzői nézőpontból szemlélődő szerző szerint egyre több olyan jelzés jelent meg az OTP napi grafikonján, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni, és amelyek inkább esést valószínűsítenek. De a nem technikai nézőpont is kínált emellé érveket.
„Még mindig van bőven nyitott short pozíció a külföldi alapoknál, akik zárogatják azokat. A héten a Maverick Capital 336 ezer darabbal csökkentette a nyitott short állományát” – írják. Az OTP felsővezetői folyamatosan értékesítik a prémiumként kapott papírjaikat. Sinka Csaba Fundamentálisan túlértékeltnek véli az OTP-t, 4667 forint a célárja. Az OTP 5950 forinton zárt, 0,8 százalékos eséssel.
Vannak még shortosok
„A legfontosabb dolog viszont az, hogy amíg el nem fogynak a shortosok, addig nehéz lesz az OTP-nek tartósan esnie” – teszi még hozzá.
A forint kissé erősödött 302,90 volt az euró pénteken este. Az euró/dollár kissé süllyedt, erősödött a dollár a jó makroadat hatására, 1,1230 volt a keresztárfolyam. Kissé drágult az olaj és a nemesfémek. (Árfolyamok a grafikonra kattintva.)
Újra itt a Telekom-sztori?
Az Equilor szerint a Magyar Telekom azért ugrott meg még csütörtökön, mert a szlovák állam lefújta a Szlovák Telekom 49 százalékos csomagjának eladását. A piaci hírek szerint a Deutsche Telekom lehet a vevő, egyes piaci elképzelések szerint a Deutsche Telekom a Magyar Telekomra is ajánlatot tehet. A vételár ebben az esetben részvényenként legalább 454 forint lenne.
Az Equitas szerint feléledhetnek a Magyar Telekom felvásárlásával kapcsolatos spekulációk, amennyiben bebizonyosodik, hogy a Deutsche Telekom torpedózta meg a Slovak Telekom IPO-ját. Ez ugyanis azt jelentheti, hogy bő egy év leforgása alatt már a második leányában vásárolná ki a kisebbségi tulajdonost. Csehország és Szlovákia után könnyen hazánk felé folytatódhatna az anyacég útja, hiszen a magyar piacon még mindig a könyv szerinti értéke alatt forog a Magyar Telekom.
A brókercég elképzelhetőnek tartja, hogy ismét terítékre kerüljön a Magyar Telekom felvásárlási sztorija.