Az a tegnap esti hír, hogy az amerikai szenátus költségvetési bizottsága elfogadta Donald Trump elnök adócsomagját, kedvező fogadtatásra lelt, és nagy szerepe lehetett abban, hogy az európai tőzsdék fél százalék körüli emelkedésben voltak nap közben.
A döntő hírnek azonban az bizonyult, hogy az amerikai GDP harmadik negyedéves értékét az előzetes 3,0 százalékról 3,3 százalékra húzták fel. Ennek következtében nőttek a kamatemelési esélyek, emelkedtek a kötvényhozamok, ami nem mindenre volt jó hatással.
Valószínűleg ez húzta fela Dow Jonest új csúcsra 0,3 százalékkal, és ez nyomta le az amerikai technológiai szektort is, ahol eléggé vegyesen estek a különböző vállalatok részvényei. Az idén a Nasdaq indexe emelkedett átlag felett az USA-ban, a Financial Times szerint azért is, mert a hagyományos szektoroktól kisebb növekedést vártak. Most, hogy erősebb lett a hagyományos gazdaság a vártnál, a tech-papírokat inkább adni kezdték.
A Micron chipgyártó például 8, az NVIDIA 5, a Netflix 5, a Facebook és a Tesla 3 százalékos mínuszban volt este.
Itthon a BUX index 1,1 százalékos eséssel zárt, a Mol, az OTP és a Richter egyaránt 1,1-1,3 százalékkal süllyedt. A Telekom egy forinttal emelkedett. A hazai tőzsde rossz teljesítményére nincs különösebb magyarázat, de a lengyel WIG 20 index is két százalékkal ment le, és Prágában is volt egy kis süllyedés.
A forint is nagyot gyengült, miközben a többi térségbeli deviza stagnált. Az euró este ismét elérte a 312 forintot, ami 120 filléres emelkedés keddhez képest.
A bitcoin árfolyama ma úgy átszaladt a tízezer dolláros határon, mintha ott sem lett volna. Vicces a Bloomberg megfogalmazása, mely szerint a befektetők csak a vállukat vonogatták a tízezres határ közelében megsokszorozódó, összeomlást jósoló figyelmeztetésekre. Az új rekord 11 500 dollár közelében volt, de este is 10 700, ami 8 százalékkal magasabb az egy nappal korábbinál. (A bitcoin shortolásáról és néhány jóslatról itt írtunk.)
A kőolaj is izgalmas történet, hiszen holnap kezdődik az OPEC ülése, ahol a kitermelés-korlátozás hosszabbításáról dönthetnek. Bár a találkozóval kapcsolatban sok a kérdőjel, az oroszok még nem kötelezték el magukat. Ezen kívül egy kedvező amerikai készletadat is érkezett. Az olaj ára este mégis szakadni kezdett, este másfél százalékos mínuszban van.
Az amerikai kamatemeléssel kapcsolatos várakozások növelték a kötvényhozamokat, ezt a nemesfémek általában rosszul tűrik. Az arany egy, az ezüst két százalékos mínuszban van.