Január elsején lépett hatályba a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellhez nem tartozó államok termeléskorlátozási megállapodása; az olaj ára több mint egy százalékot emelkedett kedden délelőtt.
Deviza, tőzsde, befektetési alap? Kövesse nálunk az árfolyamokat! >>>> |
Biztos minden úgy lesz, ahogy mondták?
Novemberben állapodtak meg a felek abban, hogy 2017 elejétől összességében napi 1,8 millió hordóval csökkentik olajkitermelésüket. Mind a Brent, mind a WTI típusú nyersolaj-fajta piaci ára közel két százalékot emelkedett kedd délelőtt az előző kereskedési napi záró értékhez képest.
"Kuvait máris visszafogta termelését. Mintegy másfél éve, 2015 nyara óta nem látott szinteken van az ára, a Brent pár centtel 58 dollár felett, a WTI pár centtel 55 alatt, mindkettő két százalék feletti pluszban" - írtuk mai tőzsdei beszámolónkban.
A piaci szereplők keresni fogják a bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy a résztvevők valóban betartják-e a megállapodást - véli a származékos ügyletekkel foglalkozó londoni CMC Markets brókercég vezető elemzője. Ric Spooner szerint a megállapodást valószínűleg betartják a felek, főképpen a kezdeti időszakban.
Oroszország vállalta a kartellen kívüli országok közül a legnagyobb mértékű csökkentést, napi 300 ezer hordót, melyet az év első felében fokozatosan fog elérni. Decemberben az orosz kitermelés változatlanul napi 11,21 millió hordó volt, mely megközelítette a 30 éves termelési csúcsot.
Két OPEC-tag mentesült a termelés visszafogása alól, Líbia és Nigéria. Líbia a decemberi, napi 600 ezer hordóról immár 685 ezerre növelte a kitermelését január elsejétől.