Még a legpesszimistább profitvárakozást is alulmúlta a Magyar Telekom első negyedéves eredménye. Az 1,7 milliárd forintos nyereség az egy évvel korábbi profitot 87 százalékkal múlta alul, ami egyrészt az alacsony profitabilitással rendelkező bevételek növe
Mint a Privátbankár beszámolt a róla, a 156,6 milliárd forintos árbevétel 6,8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, így felülmúlja a várakozásokat is. A növekedés elsősorban az energiaszolgáltatásból származó bevételek nagymértékű megugrásának tudható be. Ezen kívül fontos szerepet játszott a rendszerintegrációs/IT és a készülékértékesítések bevételének emelkedése, melyek ellensúlyozni tudták a hangalapú bevételek visszaesését.
A jelentős árbevétel bővülés nem szivárgott át érezhető módon a nyereségbe - írja a Telekom gyorsjelentésére reagálva Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője. Tény, hogy az adózás előtti üzemi eredmény (EBITDA) 24%-os csökkenésében jelentős szerepet játszott az, hogy a 7,3 milliárd forintos közműadót a Magyar Telekom egy összegben számolta el a negyedév során. Ha az adót négy részletben könyvelné el a társaság, akkor az EBITDA 5,5 milliárd forinttal több lett volna az első negyedévben. Ezentúl a rezsicsökkentés is jelentős, 1,2 milliárd forint veszteséget okozott a vállalatnak. Végső esetben az sem kizárt, hogy a társaság kénytelen lesz bezárni energia kiskereskedelmi tevékenységét, amennyiben nem képes megoldást találni a veszteségek mérséklésére. |
A negyedév során 12,9 milliárd forintnyi különadó fizetése terhelte a Magyar Telekomot, az összeg az előző év azonos időszakához képest duplázódott. A nagyobb növekedés oka, hogy egy éve csak távközlési különadót kellett fizetnie, melyet idén a telefonadó, illetve a közműadó váltott fel, mely utóbbinak egész évre jutó (7,3 milliárd forintos) részét most számolta el a vállalat. Ezt azonban már kommunikálta a társaság, így nem okoz meglepetést a piaci szereplők számára, és a teljes évre jutó közműadó elszámolásának tudható be.
A várható frekvenciatenderrel kapcsolatban - amelynek kiadása hatással lesz a cég eladósodottsági szintjére, és így az osztalékfizetésre is - úgy nyilatkozott: egyelőre nem lehet megbecsülni annak költségét, mivel nem ismertek a tender feltételei. |
Javítottak a bevételi várakozásokon
Jó hír, hogy javított korábbi bevételi várakozásán a menedzsment, a legújabb előrejelzés szerint 2012-höz képest stagnálást várnak, míg egy negyedéve a szinten tartás mellett 3 százalékos visszaesést is elképzelhetőnek tartottak.
Az EBITDA terén továbbra is 4-7 százalékos lemorzsolódással számolnak, ami főként a januári rezsicsökkentéssel áll összefüggésben. Ennek következtében negatív lett a Magyar Telekom fedezeti rátája. A cég jelenleg egyeztetéseket folytat a feltételek megváltoztatásáról annak érdekében, hogy fenn tudják tartani a szolgáltatást. 2013-ra 40 milliárd forintos bevételt vár a menedzsment az energia kiskereskedelmi üzletágtól a tavalyi 25,5 milliárdot követően.
Mi lesz az osztalékkal?
A KBC Equitas gyorselemzésében rámutat, ismét növekedésnek indult az osztalékfizetés szempontjából lényeges nettó eladósodottsági ráta, két negyedévnyi csökkenést követően. Bár a 35,2 százalékos érték még csak a menedzsment által megszabott 30-40 százalékos sáv közepén tartózkodik, korábban az év elején jellemzően alacsonyabb szinteken tartózkodott a ráta (amiben részben szerepe lehet annak, hogy most teljes egészében számolta el a cég a közműadót). Ezekből azonban még túl korai lenne messzemenő következtetéseket levonni a várható osztalék mértékével kapcsolatban, ami a piaci szereplők várakozásai szerint csökkenni fog az idei 50 forintos szintekről.
Továbbra is vonzó, 13,2 százalékos osztalékhozammal kecsegtet a Magyar Telekom a Bloomberg 47,7 forintos osztalékfizetési prognózisa alapján. Szintén kedvező kép tárul elénk az osztalék prémiuma alapján, ami 8,2 százalékponttal haladja meg a 10 éves állampapír hozamát.
Akár még egy nagyobb osztalékvágást is elbírna a részvény, melyről múlt heti Radar (Történelmi lehetőség a Magyar Telekomban?) hírlevelünkben is beszámoltunk. A legpesszimistább elemzői várakozások szerinti 40 forintos kifizetéssel számolva (melyek várhatóan nem csökkennek majd az első negyedéves számokat látva) is 6 százalékpontos prémiumot kínál a telekompapír, ami felülmúlja a hosszabb és rövidebb távú 2,8-3,3 százalékos átlaggal.