Egyedül vagy többen mennek?
Immár Greenspan, a nagy múltú és nagy tekintélynek örvendő korábbi FED elnök is megszólalt a kérdésben. Úgy látja, ha ennyire sokat tipródnak a görögök, akkor tényleg nem való nekik az euró. Kell nekik egy jól inflálható saját pénz, amelyen békésen nőhet a nullák száma, miközben életszínvonaluk szépen leereszkedik balkáni szomszédaik szintjére.
A vicces nevű görög pénzügyminiszter, Varoufakisz erre sértetten válaszolt: ha mi megyünk, úgyis jönnek a többiek is, pl. a portugálok. Nos, ez az a pont, ahol nagyot téved. A többiek, szemben vele, jó eséllyel belátják, hogy mi következik az egyik, és mi a másik megoldásból. Különösen akkor, ha a görögök gyorsan távoznak, és az eredmény hamar látható lesz. A 750 euróra emelni tervezett görög minimálbér, akárhová is növelik majd drachmában, 200 eurónál nemigen fog többet érni. Érdekes, hogy ezt nem nagyon számolgatják a kormányerők.
Európának is fáj
A folyamatok pedig felgyorsultak. A pénz gyorsan fogy a görög bankoknál, ha szeretnék még menteni a helyzetet, nagyon gyorsan el kéne rántani a kormányt. Ha arra számítanak, hogy a csőd pillanatában Európa mégis korlátlanul fog utalni, már késő lehet. És Európának esze ágában nem lesz ezt tenni.
De mi is lehet a közvetlen európai hatás, mitől is félnek a piacok? Az, hogy a görögök hirtelen lecsúsznak gazdaságilag, drasztikusan lecsökken az importjuk, nem egy jelentős hatás. Ami pénzben mérhetően jelentős, hogy a görögök attól a pillanattól kezdve feltehetően semmilyen adósságot nem fizetnek majd. Hirtelen egy 2-300 milliárd eurós lyuk fog keletkezni, ami mégiscsak fájdalmas. Hiányozni fog a pénz a kötvényeseknek, a hitelező bankoknak, az EKB-nak, az IMF-nek. Belerokkanni nem fog a kontinens és a világ, de ekkora tétel azért elég komoly érvágás. Érthető, hogy nem díjazzák a piacok.
Piaci hatások
Az európai tőzsdék márpedig ma komoly zuhanásba kezdtek, és most elég nyilvánvaló, hogy elsősorban a görög ügy miatt. Eddig remélni lehetett, hogy az elszabadult görög kormány még az utolsó pillanatban észbe kap, de most már egyre többen látják, hogy ennek viharosan fogy az esélye. A legnagyobb esés a bankrészvényeknél van, teljesen érthető módon. Az európai bankok sok nehézséggel néztek szembe az elmúlt években, a legkevésbé jön jól most nekik egy kis görög bukta.
A zuhanást persze görög tőzsde vezeti. Ma 6 százalékot esik, az élen megint a görög bankokkal. Nem nehéz kiszámolni, hogy az esetleges összeomlás után a görög részvények euróban alig fognak érni valamit, a bankok pedig szinte semmit. Ez most fokozatosan beárazódik a papírokba, vagyis ha nem táltosodik meg a görög kormány, és nem hajlik az utolsó pillanatban a kompromisszumra, akkor tényleg 0-ig esnek ezek a részvények. És persze ahogy nő a nemfizetés esélye, a görög kötvények is erre a sorsra jutnak.
Mi megússzuk
És hogy érintheti mindez kis hazánkat? Szerencsére egyáltalán nem rosszul. Míg a görögök a rosszfiúk mostanában, mi a stabil költségvetésünkkel, fizetési mérlegünkkel egyre inkább a követendő minta vagyunk. Állampapírjaink még egy kis kamatot is kínálnak, valutánk épp erősödik. Nem kell félni, nekünk nem fog fájni.