Ahogy arról beszámoltunk, volt olyan piac, ahol még soha nem mértek akkora egynapos esést, mint amekkorát csütörtökön láttunk. Az angol és az amerikai piacon ugyan nem született negatív rekord, de ott is az 1987-es Fekete Hétfő óta nem látott mértékű volt a zuhanás.
A hét utolsó napján a befektetők, úgy tűnik, átgondolták a helyzetet. A járvánnyal kapcsolatos hírek Európában és az Egyesült Államokban is aggasztóak, de sokan vélik úgy, hogy az előző napi pánikreakció talán túlzás volt. Persze a gazdasági helyzet aggasztó, bár konkrét számokat senki nem mond, jellemző lett az utóbbi napokban a recessziós veszély emlegetése. Ezt erősítheti, hogy a járvány terjedése miatt, illetve óvintézkedésként is számos globális vállalat fogja vissza a tevékenységét, küldi home officeba a dolgozóit, ami vélhetőleg az első negyedéves eredményeken erősen vissza fog köszönni.
Az európai piacokon látványos a visszapattanás, igaz, az egy nappal korábbi 10 százalék feletti mínuszok után van miből ledolgozni. A déli időszakhoz közeledve a német Dax 3,5, a francia CAC40 4, míg a londoni FTSE mutató 4,6 százalékos pluszt mutat.
További árfolyamokat itt talál
Közel 3 százalékkal ugrott meg a BUX is, amely részben az OTP visszapattanásnak köszönheti az emelkedését, a bankpapír 8 százalékot erősödött. Visszahúzza viszont az indexet a Richter, hiszen a gyógyszergyártó 4 százalékkal esett. A Mol ,27 százalékos pluszban áll, míg a Telekom 3,5 százalékkal erősödött.
A befektetők most a kormányzati és a jegybanki programokra várnak, és ezektől várnak segítséget. Ugyanakkor, ahogy arról csütörtökön írtunk, az EKB hiába indít új QE programot, a befektetők kevésnek tartották a bejelentett intézkedéseket. Az amerikai kereskedési idő alatt jelentették be a Fed újabb intézkedését, ami szintén csak időlegesen tudta jókedvre deríteni a befektetőket, a napon belüli korrekció után a csütörtöki zárásra újra mélypontra kerültek a Wall Street mutatói.
A Fed egyébként jelentősnek tartott csomagról döntött, melynek keretében összesen 1 000 milliárd dollár értékben hirdetett meg repo-aukciót. Az amerikai jegybank szerint ez az összeg kellő likviditás nyújt a piacnak értékpapír fedezet mellett. A bejelentésre a kötvénypiacon is eluralkodó pánik miatt volt szükség. Az ugyanakkor látszik, hogy a Fed az egyik leginkább proaktív jegybank, amely például az EKB-val szemben nem az események után kullog, hanem igyekszik a lehetőségekhez képest kontrollálni a folyamatokat.