MTI Fotó: Illyés Tibor |
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.
A Brent spot kőolaj ára a héten 41-44 dollár között ingadozott, heti átlagban közel háromnegyed dollárral, 2 százalékkal nőtt az ár. Az olajár 43 dollár feletti értékek környezetében ingadozott, csak szerdán csökkent egy kicsit az ár. Az április folyamán kialakult áremelkedést a fizikai kereskedésű piacon a kínai kereslet jelentős meglódulása okozta, de szakértők szerint ez nem a végfelhasználás okozta növekedés, hanem tárolási célú.
Nem kell a gázolaj
Az európai üzemanyagpiacokon a héten a benzin területén továbbra is élénk a forgalom, mivel az Egyesült Államok és Nigéria felé erős az export, Ázsia felé azonban leállt. A megnövekedett ázsiai készletek várhatóan csökkennek a nyár elején, mivel India május-júniusban szokta a finomítók karbantartását megtenni. Az európai készletszint a benzinnél csak kicsit, a gázolajnál jelentősebben csökkent ezen a héten. Egyes kereskedők jelezték, hogy az európai mezőgazdasági termelők gázolaj-vásárlása, ugyan szerény mértékben, de elindult.
Grafikonok forrása: GKI |
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva az április 18 - április 22-e közötti időszakban 0,2 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 1, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 0,5 százalékkal csökkentek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 4,4 százalékkal nőtt a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 4,2-4,6 százalékos volt az áremelkedés. Ezen a héten a gázolaj ára követte inkább az olajárak változását.
Mi történt ezalatt a forinttal?
A forint árfolyama az április 18 - április 22-i héten 274,5 Ft/dollár körül ingadozott, fél forinttal kellett kevesebbet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva, heti átlagban erősödött, a dollár árfolyama azonban kicsit erősödött az euróhoz, s így a forint kicsiny mértékkel erősödni tudott a dollárhoz viszonyítva. A forint-árfolyam kis erősödése alig változtatta a dollárban számított átlagos árak változását. Fontos azonban az, hogy a hét második felében az árfolyam gyengült, ez felerősítette a hét második felében jelentkező piaci üzemanyag-áremelkedést.
Literben és forintban
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 0,4 százalékos csökkenést, az NWE piacon 1,1 százalékos, az ARA piacon 0,7 százalékos árcsökkenés volt.
A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 4,2 százalékos, az észak-európai piacokon 4,0-4,4 százalékos növekedést mutatnak az árak forintban mérve.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is néhány fillérnyi árcsökkenést jelenthetnek. A gázolaj forintban mért ára esetében a piacok 4-5 forintos áremelkedést mutatnak. Hétfőn, április 25-én várhatóan a benzin ára nem változik, a dízel ára viszont 4-5 forint között emelkedhet – véli a GKI.