(Fotó: Wikimedia Commons) |
Szokatlanul nagy, 15 százalékos mínuszban volt ma délután a Dow Jones Coal (DJUSCL) index, amely szénbánya-társaságok részvényeit tartalmazza. Az amerikai szénbányákról annak nyomán írtunk nemrég, hogy a magyar származású Soros György augusztusban két ilyen társaságba is bevásárolta magát.
A Soros-vásárlások is hozzájárulhattak ahhoz, hogy a szénbánya-index az utóbbi időben kicsit magához tért, vélhetően egyesek Soros példáját követe vásároltak és verték fel az árakat. Most történelmi mélypontra, 18,46 pontra esett a mutató. (Frissítés: Az index később tovább esett, 21 százalékkal 17,30 pontra.)
Közelebb a csődhöz
Az ágazat súlyos problémáit mi sem mutatja jobban, hogy az index 2011-ben még volt 500 pont is, de egy évvel ezelőtt is 108 ponton állt. Egy év alatt tehát 83 százalékát vesztették el értéküknek az indexben levő szénbánya-részvények.
Soros az Arch Coal és a Peabody cégekbe vásárolta be magát, épp ezekről érkeztek ma nem túl biztató hírek. Az Arch Coal a Reuters szerint közelebb került a csődhöz, miután feladta adósság-átstrukturálási tervét, amely javíthatott volna a likviditási helyzetén. A részvényei ma 22 százalékos mínuszban is voltak.
Nem mentek bele az adósságrendezésbe
A cég hosszabb lejáratúra cserélte volna adósságait, és ezzel 20 százalékkal mérsékelte volna kamatterheit, de ebbe néhány hitelező nem egyezett bele. Nemrég már két szénbánya-társaság, az Alpha Natural Resources és a Patriot Coal csődöt jelentett.
A másik cég, a Peabody a vártnál valamivel kedvezőbb gyorsjelentést tett ugyan közzé, üzemi szinten nyereséges, de az adósságterhek miatt így is súlyos veszteséget ért el, részvényenként 8 dollárt. A részvényeinek értéke egy nap alatt majdnem négy dollárral 18 dollár körüli szintre esett.
Tizenötöt adtak egyért
A társaság néhány, a fő tevékenységhez nem tartozó eszközének és bizonyos bányáinak eladását tervezi a Bloomberg szerint.
A cég szeptemberben részvényösszevonást (reverse split) hajtott végre, minden 15 régi részvény után adtak egy újat, hogy ne váljanak filléres részvényekké. Akkor ugyanis kiesett volna a New Yorki tőzsde értékpapír-listájáról is.
Gáz van, szenesek
A szénbányákat egyrészt az hozta ilyen helyzetbe, hogy az utóbbi években az új, például kőzetrepesztéses technikáknak köszönhetően a földgáz ára nagyon sokat esett Amerikában, töredékére. Emiatt a szén iránti kereslet egyre alacsonyabb, az árak estek.
Az amerikai földgáz a napokban is sokat esett. Másrészt a környezetvédelmi előírások sokat szigorodtak, a szénerőművek széndioxid-kibocsátása nagyon magas. Németországban is a szénerőművek leállításán dolgoznak.
Majd megtudjuk utólag
Hogy Sorost hogyan érintette az áresés, nem tudni, egyes tranzakciókat csak késleltetve, negyedévenként kell bejelenteni. Hogy legalább részben kiszállt-e a szeptember-októberi, átmenetinek bizonyult áremelkedés során, amelyet legalább részben ő generált, várhatóan november végéig kell közzétennie.