Az MNB átfogó vizsgálatot indított a Buda-Cash Brókerházzal szemben. Az eredmények olyan visszaéléseket derített ki, amely miatt tegnap felfüggesztették a brókercég működési engedélyét és ma felügyeleti biztos kezdte meg működését.
Windisch László szerint a brókerház az elmúlt 10 évben legtöbb jelentését, analitikáját meghamisította, az az összeg, amivel a befektetési szolgáltató nem tud elszámolni, százmilliárdos összeget érint. A társaság átfogó ellenőrzésére idén amúgy is sor került volna. A kirendelt felügyeleti biztos feladata lesz, hogy valós analitikákat hozzon létre.
A svájci frankon is nagyot buktak, de nem ez a legnagyobb baj
Nincs közvetlen összefüggés a svájci frankos ügylet és az évtizede zajló csalás között - mondta a Privátbankár.hu kérdésére az alelnök, aki szerint ugyanakkor a svájci frankos ügylet tízmilliárddal emelte meg az ügyfelek százmilliárdos vélelmezett veszteségét. Az MNB egyébként épp a svájci frankkal kapcsolatos adatszolgáltatás okán figyelt fel az adatszolgáltatási anomáliára.
Windisch László szerint a svájci frank árfolyamának megugrásának kezelése kapcsán más befektetési szolgáltatónál az MNB nem tárt fel olyan problémát, amely azonnali beavatkozást tenne szükségessé.
Négy bank is érintett
A tulajdonosi összefüggések okán a felügyelet ma felfüggesztette a DRB Bankcsoport négy bankjának működését (a regionális bankok Pécs, Kecskemét, Miskolc és Budapest székhellyel működtek). Az MNB 1 millió forintos értékig kifizetési tilalmat rendelt el az érintett bankoknál.
A négy bank piaci mérlegfőösszege 0,73 százalékos, azaz szanálásról nem lesz szó.
A négy regionális bank érintettsége azért áll fenn, mert vélelmezhető, hogy a brókerház problémái a bankok pénzügyi helyzetét is érintik.
120 ezer betétes volt a DRB Bankcsoportnál, míg a Buda-Cash Brókerháznál 15-20 ezres ügyfélállomány érhető utol.
Az ügyben érintett cég külföldi érdekeltségeit is próbálja feltérképezni az MNB.
Hónapokig is tarthat a zárolás
A befektetők nem férhetnek hozzá az értékpapírjaikhoz a zárolás miatt - mondta Windisch László. Ez a zárolás akár hónapokig is fennállhat.
A Pénzügyi Stabilitási Tanács áttekintette az Országos Betétbiztosítási Alap és a Befektetővédelmi Alap helyzetét és döntést hozott arról, hogy a két alap a Magyar Nemzeti Banktól kaphat forrást a kártalanításra.
Erős a gyanú, hogy nem tudnak elszámolni az ügyfelek pénzével
Erős a gyanú hogy a brókerház nem tud elszámolni az ügyfelek vagyonával - mondta Windisch László. Ha egy befektetési szolgálató nem tud elszámolni ügyfélpénzekkel, az egyértelműsíti, mi alapozza meg a feljelentést. Az alelnök szerint az MNB-be integrált felügyelet új vizsgálati metódusa - a helyszíni ellenőrzés során bekért adatok - segítettek hozzá az ügylet feltárásához.