Szinte mindenben meglepetést okozott a Magyar Telekom a negyedik negyedéves gyorsjelentésével: a várt 2,9 milliárd forinttal szemben 3,35 milliárd forint konszolidált nettó eredményt ért el 2015. utolsó három hónapjában. Egy évvel korábban 1,54 milliárd forint volt a negyedéves profit.
A cég bevétele 182,9 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbi 165,3 milliárd forintról a negyedik negyedévben. A cég éves árbevétele 2015-ben így 656,3 milliárd forint lett, 4,8 százalékkal magasabb a 2014. évinél.
Meglepetések: min keresett ennyit a Telekom az év végén?
Bár a mobil bevételek a negyedik negyedévben 4 százalékkal csökkentek a tavalyi évzáró negyedévhez képest, a vezetékes bevételek 8 százalékkal nőttek - ebben a GTS Magyarország felvásárlása is szerepet játszott. Az igazi meglepetés a rendszerintegráció (RI) és információtechnológiai (IT) bevételek megduplázódása - ennek hátterében "elsősorban az év végén elnyert jelentős magyarországi IT projektek" állnak a társaság összefoglalója szerint.
Az is meglepő, hogy az energiabevételek 5,5 százalékkal nőttek negyedéves összehasonlításban - a társaság ugyanis július 31-i hatállyal elhagyta a lakossági földgázszolgáltatási piacot.
A 2015-ös egész éves teljesítményt tekintve elmondható, hogy az összes bevétel 4,8%-kal nőtt 2014-hez képest, amely meghaladja az előzetes várokozásokat.
Az eredmény is meglepően jó
2015. negyedik negyedévben az EBITDA 4,5%-kal, 43,7 milliárd forintra emelkedett negyedéves összehasonlításban, a 2014/2015-ben végrehajtott kétéves létszámleépítéssel kapcsolatos magasabb végkielégítés, valamint a GTS akvizíció okozta megnövekedett személyi jellegű ráfordítások ellenére. Éves szinten az EBITDA 3,4%-kal javult, messze meghaladva a célként eredetileg kitűzött, 2014-hez képest megközelítőleg változatlan szintet.
A jelentés idézi Christopher Mattheisen vezérigazgatót: a bevétel 2008 óta a legmagasabb, az EBITDA pedig jelentős mértékben, 187 milliárd forintra javult. A bevételekben, a bruttó fedezetben és legutóbb az EBITDA-ban is elért trendfordulót követően 2015-ben a társaságnak sikerült újra pozitív szabad cash flow-t termelnie. Ez lehetővé teszi, hogy újra osztalékot fizessenek - erről itt írtunk >>
2016: csupa optimizmus
A várakozásokról azt mondta a vezérigazgató:
"Előretekintve a 2016-os évre elmondhatjuk, hogy a középpontban továbbra is a trendfordulók megvalósítása áll majd, amely céljainkkal összhangban nyereségességünk növelését is magába foglalja. Az összes szegmensünkben tapasztalható integrált csomagokba történő ügyfél migráció eredményeképpen folyamatos eltolódás zajlik a bevétel összetételében, ami várakozásaink szerint enyhíteni fogja a hang alapú bevételek csökkenését. A lakossági gázpiacról történt kilépést, valamint az üzleti szegmensből származó energia bevételek konszolidációból való kivonását követően 2016-ra mintegy 580-590 milliárd forint bevételt várunk, és 2017-re vonatkozó nyilvános célkitűzésünket pedig 585-595 milliárd forint közé tesszük.
Összességében arra számítunk, hogy 2016-ban a jelentett EBITDA 187-191 milliárd forint körül alakul majd, míg a 2017-re vonatkozó nyilvános EBITDA célkitűzésünket 189-193 milliárd forintra emeljük. A rendszerintegrációs és információtechnológiai tevékenységekből származó bevételek növekvő hozzájárulása a Csoport egész földrajzi területén kulcsfontosságú szerepet fog játszani abban, hogy a Csoport szintű növekedő EBITDA célkitűzést teljesítsük. A Capex tekintetében a folytatódó hálózatépítés ellenére éves szinten mintegy 10%-os csökkenést várunk 2016-ra és 2017-re egyaránt."
Ilyen eredmények után nem meglepő, hogy a Telekom igazgatósága megújította Christopher Mattheisen megbízatását.