A Portfolio.hu értesülései szerint betelt a pohár az Európai Bizottságnál: gigajelentés készül a 2014-2020-as támogatási rendszer irányítási és kontrollmechanizmusáról, amin ha megbukik hazánk, automatikusan felfüggesztik a folyósítást. 9000 milliárd forint, az egész éves GDP-nk csaknem negyede a tét.
Mi a baj?
Brüsszel azt vitatja, hogy Magyarországon befolyástól mentesen, függetlenül döntenek az uniós pályázatokról. Az EB szerint ez a kitétel több ponton is sérül, a magyar kormány gyakorlatilag bebetonozza kegyeltjeit a nyertesek közé: jogszabályokban döntik el, hogy ki nyeri az adott uniós pályázatot. Brüsszel szerint túl sok ilyen "kiemelt pályázat" van, a pénzek jelentős részét így osztják szét.
A lap megjegyzi, hogy ezen már nem tud a kormány változtatni, mivel a pályázatok kétharmadát már kiírták.
Minek kellene szerepelnie a jelentésben?
Egy ötös fokozatú skálán értékelik majd a magyar elosztási rendszert. Ha az egyes vagy kettes értéket kapjuk, akkor megfeleltünk és nincs gond.
De ha a hármas fokozatot elérjük, kezdhetünk aggódni: befagyasztják a kifizetéseket, első körben hat hónapra. Innentől ugyan továbbra is lehet pörgetni a gazdaságot, de az átmeneti időszakban nem EU-s pénzből, hanem az államháztartás terhére, amit később korrigálni kell. Ha nem sikerül megegyezni hat hónapon belül sem, onnantól már sokkal nehezebb megoldani a konfliktust, mint a jelenlegi állapotban.
Túléljük?
A Portfolio szerint egyezkedik a magyar kormány és az Európai Bizottság, így akár el is simíthatják a félreértéseket. Ráadásul az állam is jól sáfárkodik a vagyonával, így jelentős többlet halmozódott fel, ami ideig-óráig elég lehet, azonban hosszú távon biztos megborulna a mérlegünk.