Az elméletek beigazolódni látszanak, hogy Lubitz egy súlyosan beteg, depressziós, öngyilkosságra hajló ember volt, akinek elmebaja a kezébe került szinte korlátlan légi-hatalom által odáig fajult, hogy magával együtt lemészároljon 150 embert, köztük gimnazistákat. Ez egyrészt igen kínos annak, aki pilótaengedélyt adott neki, és főleg annak a légitársaságnak, amelyik hagyta repülni.
Az a fránya bizalom
A bizalom most hirtelen megcsappant, mint nálunk a brókerbotrányok után. Az utasok lopva bekukkantanak a pilótafülkébe, hogy nem huszonéves fiú ül-e ott, pedig nem a kor jelenti a veszélyt. A múlt héten említett korábbi esetekben a pilóták nem voltak fiatalok: a New York mellett randalírozó egyiptomi már nyugdíj előtt állt, és az eltűnt maláj gép kapitánya is régi motoros volt. Ráadásul annak az esélye, hogy egy ilyen újra felbukkan, továbbra is igen mérsékelt, mondhatni elenyésző.
De hát az emberi természet ilyen. Megijedünk egy ilyennél, elveszik a bizalom, és a légitársaságok feladata, hogy azt helyreállítsák. Vagyis a továbbiakban jobban rá kell menniük arra, hogy az ilyeneket kiszűrjék. Minden esetben ez persze lehetetlen, de itt nem lett volna nehéz, hisz ismert volt a kezelés ténye, amiatt szakadt meg a tanfolyam évekkel ezelőtt.
Mit tehet az orvos?
A Lufthansa folyamatosan azt hangoztatja, hogy nem tudott semmit a pilóta állapotáról, de azt tudta, hogy 2009-ben betegség miatt lett megszakítva a képzés. A végzetes hiba ott lehetett, akkor kellett volna azt mondani, hogy nincs folytatás, alkalmatlan. Egyébként a kiválasztási módszerek szigorúak: évente 6000 jelentkező van, ennek csak 7-8 százaléka megy át az első szűrésen.
A légitársaság közölte, hogy Lubitz kezelése az orvosa és közte levő bizalom elvét követte, ezért ők azt nem kísérték figyelemmel. A német törvények szerint a munkáltató nem igényelhet az orvosoktól alkalmazottjára vonatkozó információkat. Ezt most egyes törvényhozók meg szeretnék változtatni. Egy sajtótájékoztatón ugyanakkor elmondta az egészségügyi minisztérium szóvivője, hogy az orvosoknak most is lehetőségük van arra, hogy a páciens felé fenntartott titoktartást megszegve jelentsék, ha úgy gondolják, hogy valaki veszélyt jelent mások számára.