Ahogy arról már korábban is írtunk, jogilag teljesen helytálló a T-Systems és a BKK felhördülése a 18 éves informatikuspalánta ügyében, aki nyilvánosságra hozta az online jegyértékesítési rendszer egy súlyos hibáját. Ez ugyanis bűncselekménynek minősül, így bár a srác végső soron szívességet tett a két cégnek a hiba felfedésével, akár súlyos éveket is kaphat a tettéért, ezt írja a Magyar Idők.
A Büntető törvénykönyv (Btk.) az információs rendszer vagy adat megsértését alapesetben vétségként kezeli, és két év szabadságvesztéssel rendeli büntetni, ám az, aki információs rendszerben lévő adatot jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve megváltoztat, töröl vagy hozzáférhetetlenné tesz, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, a büntetés pedig két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt közérdekű üzem ellen követik el. A BKK ennek minősül.
Az időzítéssel voltak gondok
A lap még az etikus hacker jelzőt is megvonja a fiatalembertől, ugyanis miután 50 forintra írta át a jegyárat a rendszerben és vásárolt is belőle, ugyan bejelentette a hibát a BKK-nak egy e-mailben, ám nem várta meg a reakciójukat, hanem egyből elküldte a sztorit az Indexnek is, akik gyakorlatilag pillanatok alatt közölték a hírt. Ezzel viszont - a Magyar Idők szerint - nem nevezhető etikusnak a cselekedet, hiszen nem adott lehetőséget a cégnek arra, hogy kijavítsa a hibát, esetleg felülvizsgálja azt. A fiú egyébként szabad lábon védekezhet és együttműködik az NNI-vel a vizsgálat során, a gyanúsítás ellen nem élt fellebbezéssel.