Magyarország a világon a harmadik, Európában pedig az első helyen áll az elhízottak aránya alapján felállított listán - közölte a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság főtitkára az M1-en.
Pados Gyula az elhízás kezelésével, vagyis obezitológiával foglalkozó szervezet képviseletében elmondta: a világon arányaiban Magyarországon él a legtöbb elhízott ember az Egyesült Államok és Mexikó után.
Nem a zsírral van a legnagyobb baj
Az okok összetettek, nem csupán arról van szó, hogy a magyar étrend hagyományosan zsírban gazdag. A legújabb kutatások szerint a szénhidrát, amelyből a tészta, a fehér kenyér, a rizs, a krumpli és a gyümölcsök sokat tartalmaznak, kicsivel nagyobb szerepet is játszik az elhízásban, mint a zsír - ismertette. (Annak egyébként, aki legalább néha lejár az edzőterembe, és táplálkozási tanácsokat is kap, ez nem lesz újdonság.)
A felnőttek és a gyerekek között is rengeteg a kövér
Az OECD 2014-ben kiadott felmérése szerint egyébként a 2012-es adatok alapján a világ negyedik legkövérebb nemzete volt a magyar, Új-Zéland állt még előttünk.
A gyermekkori elhízást is vizsgálták, itt még valamivel jobbnak tűnik a helyzet - de igazából a gyerekeknél nagyjából ugyanaz az elhízottak aránya, mint a felnőtteknél, csak az előttünk végző országok közül Görögországban, Olaszországban és Szlovéniában felnőttkorra javul a helyzet, nálunk pedig nem:
Nem csak esztétikai probléma - tovább is élhetnénk
Az elhízás járványszerűen terjed a világban és már nem tekinthetjük egyszerűen kozmetikai problémának: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1998-ban recidiváló krónikus betegségnek nyilvánította. Az elhízás önálló rizikótényező sok más betegség esetében és számos kísérőbetegséggel jár.
A táplálkozással összefüggő betegségek jelentős része megelőzhető egészséges táplálkozással. Egy az Európa Bizottság számára készült jelentés szerint Európában a 65 évesnél fiatalabbak szív-érrendszeri okból történő halálozásának több mint harmada a táplálkozással van összefüggésben. Az egészséges táplálkozás feltehetően ugyanilyen arányban csökkentené a keringési betegségek kockázatát is. Európában a daganatos betegségek 30-40 %-a lenne megelőzhető az egészséges táplálkozással. Ezáltal csökkenthető az elhízás, a csontritkulás, a fogszuvasodás és a dentális erózió előfordulásának a kockázata is - olvasható a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság honlapján.