EPA/PETER POWELL |
A korábbi hírek szerint a levelet Zlatko Dalic szövetségi kapitány írta, a játékosok és a csapat teljes stábja nevében. A horvát Dnevno hírportál azonban később közölte, hogy az írás valójában Igor Premuzic újságírótól származik, aki július 13-án – azaz még a döntő előtt – publikálta azt a Facebook oldalán.
Tomislav Pacak, a Horvát Labdarúgó Szövetség sajtófőnöke az orosz Sputnik Newsnak szintén megerősítette, hogy nincs közük a levélhez. "Zlatko Dalic soha nem írt ilyet” – mondta Pacak. Az írást számos haza is nemzetközi médium is átvette.
Korrupt vezetés
A levél szerzője azzal indokolta a "felajánlást”, hogy azzal legalább néhány gyerek nyarát szebbé tudják tenni a nehéz helyzetű országban. "Horvátország az Európai Unió legszegényebb tagállama, amely húsz éve nyögi a délszláv háború örökségét. Sok gyermek nem tud iskolába járni, az idősek a létminimumon élnek, az egészségügy összeomlóban, a vezetés pedig korrupt" – állt a levélben, amely szerint sok gyerek éhezik, mert a szüleiknek nincs munkájuk.
A levélíró hozzátette: az országot nem a megfelelő emberek vezetik, éppen ezért "a csapat” nem kér a politikusok köszönetnyilvánításaiból, és azt szeretné, hogy tartsák magukat távol a sikerüktől.
Az újságíró célja az lehetett, hogy ráirányítsa a figyelmet az ország problémáira, és kritizálja a horvát csapat sikerében sütkérező politikusokat, valamint az ehhez asszisztáló sportolókat.
Párhuzamos valóság
Maga Premuzic akciójáról így vallott a Facebookon: “Egy párhuzamos világból írtam a levelet, amelyben Zlatko Dalić edző és a válogatott játékosok elhatárolódnának a horvát politikai elittől”. Szerinte ebben a kitalált levélben Dalić úgy viselkedik, ahogy egy igazi sportembernek és hazafinak kellene. “Ez az én ábrándképem azokról a futballistákról és sportolókról, akik tisztában vannak azzal, hogy milyen helyzetben van a népük és ez az ország”.
A közösségi oldalán megosztott nyílt levél felett az újságíró utalást tesz rá, hogy nem valós levélről van szó, a végén pedig Dalić neve alatt, vonallal elválasztva jelzi, hogy ő írta a szöveget.
Premuzic szerint az emberek felszínesen olvasták el a szöveget. Úgy véli, hogy ez a felszínesség az egész társadalomra jellemző.
Szerinte ez a kísérlete jelzi, hogy az emberek többsége öt percet sem szán arra, hogy valamit rendesen elolvasson, amit pedig elolvas, meg is értse.