12 tonna ismeretlen eredetű jelöletlen mandarint találtak a pénzügyőrök egy teherautóban - ott, ahol egyáltalán nem kellett volna lennie. Aztán megsemmisítették a helyszínen, igen látványos módon. Inkább adták volna a szegényeknek - mondja erre egyik kommentelőnk. "Idióták.Bevizsgálás után ha megfelelő adták volna oda a gyerekeknek" - vélekedik egy másik. Pedig a dolog nem ilyen egyszerű.
Azt látjuk, hogy mandarin, de honnan van?
Az ismeretlen eredetű, jelöletlen élelmiszerről nem lehet tudni, hol állították elő, milyen módszerrel, mennyire figyeltek az előírások betartására - mennyi és milyen alapanyagokat, vegyszert használtak, hogyan tárolták és szállították a termékeket, milyen utókezelésnek vetették alá az élelmiszereket.
A lefoglalt áru akkor kerül megsemmisítésre, ha annak származása nem igazolt, ebben az esetben jótékonysági célra történő felhasználása sem élelmiszerként, sem takarmányként nem engedélyezhető a hatályos jogszabályok mellett. Az Élelmiszerbank részére sem adható át ismeretlen eredetű, nem biztonságos élelmiszer, mivel lehet benne növényvédő szermaradék, vagy egyéb toxikus anyag - írta korábban a Táfelspicc az élelmiszerbiztonsági hivatal tájékoztatása alapján.
Hát miért nem vizsgálják meg, hogy jó-e?
A jelöletlen, eredetigazolással nem rendelkező, nyilvánvalóan a feketepiacról származó zöldségek és gyümölcsök esetében szó sem lehet arról, hogy csak úgy elfogyasszuk. Kommentelőink erre azt kérdezik: jó, hogy nem tudjuk, mi van az élelmiszeren, de akkor miért nem vizsgálják meg? Akkor kiderülne, hogy mérgező-e, biztonsággal adható-e embereknek, állatoknak. Csakhogy ezek a vizsgálatok nem abból állnak, hogy kivesznek egy krumplit a halomból, és megnézik nagyítóval.
„Tonnányi ismeretlen eredetű terménynél pl. dinnyénél vagy baracknál csak akkor tudunk felelősséget vállalni (például a vegyszermaradványok miatt), ha minden egyes gyümölcsöt majdhogynem laboratóriumi vizsgálatnak vetünk alá. Erre nem volt és nem is lesz szakember, de ha lenne is, a lefoglalt mennyiség átvizsgálása akár hetekig is eltarthat, ami a romlandó termények esetében nem kivitelezhető. Még takarmányként sem lehet felhasználni, mert annak is szigorú szabályai vannak. Csak akkor lehet forgalomba hozni és felhasználni, ha biztonságos a környezetre és az állatra nézve egyaránt” – válaszolta egy másik esetben a tudatosvasarlo.hu-nak a Nébih.
Te kockáztatnád, hogy valaki megbetegedszik?
Magyarán sem a hazai, sem az uniós szabályozás nem teszi lehetővé az ismeretlen eredetű élelmiszer felhasználását, több tonnányi termék átvizsgálása pedig rendkívül költséges és időigényes feladat. Annak kockázatát pedig nyilván senki sem vállalhatja, hogy rászoruló gyerekek vagy állatkerti wombatkölykök betegedjenek meg.