Fotó: MTI/EPA/Jacek Turczyk |
A harmadik nyári hónapunk hőhullámmal köszöntött ránk. Az Afrika felől érkező száraz, igen meleg levegő hatására mind magasabbra kúszott fel a hőmérő higanyszála. Gyakorlatilag melegrekordok sorozatával indult az augusztus.
A tarló sem bírta
A hőhullám csúcspontját 4-én érte el, ekkor 40,3 fokot rögzítettek Kübekházán. Ezen a napon országszerte piros figyelmeztetés volt kiadva a 29-30 fokot meghaladó napi középhőmérsékletek miatt. A szokatlan melegben több helyen kapott lángra a tarló, a Hortobágyon pusztított legnagyobb tűz, mintegy ezer hektár égett le. Megtudhattuk mitől van illata a nyári estéknek.
Jégeső, felhőszakadás szakította meg a hőséget
Az embert próbáló hőségnek 6-án vetett véget egy markáns hidegfront. Kora délutánig ekkor is tikkasztó hőség volt jellemző, ezután azonban egyre több helyen megnövekedett a gomolyfelhőzet. Többfelé alakultak ki felhőszakadással, jégesővel kísért zivatarok.
A keleti országrészben délről észak felé haladva egy szupercella is áthaladt, Orosházán és Püspökladánynál nagy károkat okozott a vihar. 7-én – ahol felhőmentes volt az ég – részleges holdfogyatkozást figyelhettek meg. A felfrissülés kérész életű volt, nyolcadikától újból hőség lett, öt megyére adtak ki piros figyelmeztetést – írja az Időkép.
A tartós hőségben az Adria-tenger 30 fokosra melegedett fel. Itthon a hőmérő higanyszála 35 fok fölé kúszott fel, az éjszakák is kellemetlenül meleggé váltak. 10-én hajnalban az országos és a fővárosi legmagasabb minimum hőmérséklet rekordja is megdőlt, Tatabányán 25,7 fok a volt a minimum.
Hirtelen erős viharok csaptak le
Tizedikén este tulajdonképpen előrejelezhetetlen mód erős zivatarok vonultak át a Nyugat-Dunántúlon. A 100 km/h-át meghaladó széllökések számos helyen fákat döntöttek ki, megrongálódtak a villamoshálózatok, több településen napokig szünetelt az áramszolgáltatás.
Másnap egy közeledő frontzóna előtt zivatarok robbantak be a Dunántúlon, Somogyban szupercella is kialakult. A hidegfronti szakasz 12-én helyeződött a középső és keleti országrész fölé, másnapra megszűnt a hőség, mindenütt visszaesett a hőmérséklet. A következő két napon mérsékelten meleg, napos, száraz idő volt.
Még nem volt vége a hidegfrontoknak
Ezután aztán déli áramlással egyre melegebb léghullámok érkeztek a Kárpát-medence fölé. Ennek következtében kánikulai meleg lett, 18-ára és 19-ére első fokú figyelmeztetés volt kiadva a hőség miatt. A sok napsütést csak kevés helyen zavarta felhő, néhol alakult ki zápor.
19-én országunk nyugati tájait egy lassan mozgó markáns hidegfront érte el, arra már visszaesett a hőmérséklet. A front államalapításunk ünnepére helyeződött fölénk, a Dunántúl keleti harmadában és az agglomeráció tágabb környezetében 20-30 mm-t meghaladó mennyiségű csapadék esett. Ugyanakkor délután a Dunántúlon többfelé felszakadozott a felhőzet, 12-17 fokkal esett vissza a hőmérséklet.
Kanadai füst színezte meg a napnyugtákat
A következő néhány napban döntően napos idő volt, csak északkeleten növekedett meg a gomolyfelhőzet, arra egy-egy zápor is előfordult. Eközben Amerikában teljes napfogyatkozás volt, amely 99 éve volt legutóbb. A derült ég ellenére különleges napnyugtákat láthattunk, amelyeket a kanadai erdőtüzek füstje színezett meg. A napsütés ellenére mérsékelt volt a nappali felmelegedés, illetve csípősen hűvösek a reggelek. 24-én megdőlt a hidegrekord, Zabaron 2,6 fokig hűlt a levegő. Ezután viszont erőteljes melegedés indult meg, visszatért a kánikula, sőt a hőség.
Kánikulával búcsúzott
A három napig tartó meleg idő 27-én csúcsosodott ki. Ekkor két melegrekord is megdőlt. Az új fővárosi legmagasabb minimum hőmérséklet rekord a János-hegyen 23,9 fok lett, míg az új országos napi maximum hőmérséklet rekordja Szikáncson 38,4 fok lett. Ezen a napon délután, illetve este egy jégesővel és heves villámokkal érkező hidegfront szakította meg a hőséget, a Dunántúlon és északon esett 5 mm-t meghaladó mennyiségű eső. A front távozását követően túlnyomóan napos, eleinte változóan gomolyfelhős idő volt.