Jelentősen, csaknem 80 ezerrel többen kerestek munkát januárban, mint decemberben, ez 13,9 százalékos növekedést jelent. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat jelentése szerint ugyanakkor a mostani adatok megegyeznek a tavaly januári adatokkal. És miközben 80 ezerrel nőtt az álláskeresők száma, csak 20 ezer új munkahely jött létre a cégeknél.
Sokan semmit sem kapnak
Csak nagyjából minden második álláskereső kap valamilyen ellátást. 343 ezren azonban semmilyen ellátást nem kapnak, ami a munkanélküliek 53 százalékát jelenti. Ráadásul az egy évvel korábbi időszakhoz képest 32 ezerrel többen estek ki a rendszerből. Ők sem álláskereséséi járadékot, sem támogatást nem kapnak.
Keleten a legrosszabb
A szolgálat szerint a legtöbb álláskereső továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van. A munkanélküliek száma azonban Békés megyében nőtt a leginkább. Januárban csaknem 30 százalékkal többen kerestek munkát, mint decemberben. A legjobb helyzetben Budapest van, mert ott csak 5,7 százalékkal nőtt az álláskeresők száma.
Januárban egyébként főleg a férfiak és a szakképzetlenek között nőtt a munkanélküliség. Előbbiek esetében 20,1, utóbbiaknál pedig 14,7 százalékkal. A Szolgálat szerint azért, mert főleg a férfiak és a szakképzettség nélküliek vettek részt legnagyobb mértékben a közfoglalkoztatási programokban, amelyek az év végén kifutottak.
Nehéz az elhelyezkedés
A Foglalkoztatási Szolgálat szerint az álláskeresők csaknem harmada (27,5 százalék) egy évnél régebben keres munkát. Ez egy százalékkal több mint decemberben.
Nincsenek könnyebb helyzetben a pályakezdők sem. Bár az ő esetükben lassult a növekedés decemberhez képet még így is 10,4 százalékkal nőtt az számuk. A legtöbb fiatal szintén a már említett két megyében, Szabolcsban és Borsodban van. A két megyében az összes frissen végzett negyede keres munkát. A pályakezdők harmadának semmilyen végzettsége nincs (35,6%). A fiatalok 5,8 százalékának van felsőfokú végzettsége, vagyis ők könnyebben találnak maguknak munkát.
Kirúgásra készülnek
A cégek 1481 fő csoportos leépítéséről döntöttek, ami 19 százalékos növekedés decemberhez képest. Ugyanakkor jelentősen elmarad a tavaly januári adatoktól. Akkor háromezer ember kirúgását jelentették be. Főleg a feldolgozóiparból és adminisztrációs területről terveznek csoportos leépítést a cégek.